TOUR DE FRANCE 2002
8.11.2001 16:49
PAŘÍŽ 25. října (ČTK) - Nejslavnější cyklistický závod Tour de France v příštím roce odstartuje 6. července prologem v Lucemburku a vítěz bude znám 28. července v cíli závěrečné etapy na Champs-Elysees v Paříži. V pořadí 89. ročník "Staré dámy", jak je Tour přezdívána, bude nejkratší v historii. Na startující čeká jen 3282 kilometrů.
"Bude to nejkratší Tour v historii," potvrdil šéf závodu Jean-Marie Leblanc. "Jsem si ale jistý, že proto nebude méně zajímavá," dodal rozhodně. Připomněl závod z roku 1989, který byl s 3285 kilometry dosud nejkratší Tour. V závěrečné časovce na Champs-Elysees porazil Američan Greg LeMond v dramatickém boji o pouhých osm sekund domácího favorita Laurenta Fignona. Podle Leblanka se bude v příštím ročníku rozhodovat opět v Alpách, což by mohlo pomoci Lanci Armstrongovi vybojovat čtvrtý titul v řadě. Poslední horská etapa je na programu tři dny před koncem závodu. "Někteří lidé si stěžovali, že letošní Tour byla v závěru nudná. Tentokrát tedy budou mít horské výstupy až v polovině posledního týdne," vzkázal nespokojencům Leblanc. Vedle Lucemburska navštíví jezdci před vjezdem na francouzské silnice také Německo, kde v Saabrückenu končí druhá etapa. Po delší době budou jezdci ušetřeni náročného stoupání do Alpe dHuez, místo toho zavítají do jiného lyžařského střediska Les Deux Alpes. V Lucemburku se postaví na start 189 cyklistů z jednadvaceti stájí, pro něž je připravena celková dotace 2,5 miliónu euro.Program 89. ročníku Tour de France: 6. července - prolog v Lucemburku (6,5 km), 7. července - 1. etapa: Lucemburk - Lucemburk (195 km), 8. července - 2. etapa: Lucemburk - Saarbrücken (175 km), 9. července - 3. etapa: Mety - Remeš (185 km), 10. července - 4. etapa: Epernay - Chateau-Thierry (68 km - časovka družstev), 11. července - 5. etapa: Soissons - Rouen (198 km), 12. července - 6. etapa: Forges les Eaux - Alencon (198 km), 13. července - 7. etapa: Bagnoles de lOrne - Avranches (173 km), 14. července - 8. etapa: Saint Martin de Landelles - Plouay (214 km), 15. července - 9. etapa: Lanester - Lorient (55 km - časovka jednotlivců), 16. července - přesun do Bordeaux, 17. července - 10. etapa: Bazas - Pau (147 km), 18. července - 11. etapa: Pau - La Mongie (158 km), 19. července - 12. etapa: Lannemezan - Plateau de Beille (198 km), 20. července - 13. etapa: Lavelanet - Béziers (166 km), 21. července - 14. etapa: Lodéve - Mont-Ventoux (220 km), 22. července - přesun do Vaucluse, 23. července - 15. etapa: Vaison la Romaine - Les Deux Alpes (226 km), 24. července - 16. etapa: Les Deux Alpes - La Plagne (179 km), 25. července - 17. etapa: Aime - Cluses (141 km), 26. července - 18. etapa: Cluses - Bourg en Bresse (180 km), 27. července - 19. etapa: Regnié-Durette - Macon (52,5 km - časovka jednotlivců), 28. července - 20. etapa: Melun - Paříž (147 km).
Související články
Žádné související články
Související publikace
Žádné doporučené mapy
Fotogalerie
Žádné fotogalerie
Odkazy
Žádné odkazy