Specialized Sudety Tour 08 - Hruška i Kábrtová obhájili

3.6.2008 12:27

V poslední květnovou sobotu se do Teplic nad Metují sjelo 347 mužů a žen z celé republiky, aby změřili své síly na 4. ročníku silničního cyklistického maratonu SPECIALIZED SUDETY TOUR 2008, pořádaného sportovním klubem Redpoint team o.s. ve spolupráci s Infocentrem a Městem Teplice nad Metují.

Trať hlavního závodu, dlouhého 170 kilometrů s převýšením 2100 metrů, vedla malebným krajem Broumovska, Policka a Jestřebích hor přes 8 významných kopců, na jejichž vrcholech byly umístěny horské prémie. Kratší verze závodu kopírovala úvodních 90 km dlouhého závodu.

Úderem desáté hodiny za slunečného letního počasí, odstartoval z teplického náměstí cyklistický peloton, ve kterém nechyběl obhájce loňského i předloňského vítězství Jan Hruška, startující za tým Cyklotrenink.com i loňská vítězka mezi ženami Jana Kábrtová v barvách týmu Spinning MB-Alpine Pro. Mezi startujícími ale byli i přední jezdci českého poháru, kteří dali tomuto závodu přednost před etapovými Lidicemi, jako např. Tomáš Čer, Jiří Šíbl, Jakub Svoboda a další. Nechyběli zde ani vítězové podzimních horských Sudet Tomáš Vokrouhlík (vicemistr ČR 2007 na silnici!), Tomáš Doležal, Martin Horák a Petr Sulzbacher. Start byl společný pro obě trati, před startovním polem jelo vozidlo DI Policie Náchod, součástí pelotonu bylo 5 doprovodných vozidel firmy Autostyl, vozidlo technické pomoci Mavic od firmy Kastar, sanita DZS Broumov a 7 doprovodných motocyklů, zajišťujících bezpečnost pelotonu.

První horskou prémii města Police nad Metují na Honském pasu vyhrál Hruška, druhou prémii firmy Ruksaky Doldy Na kopečkách před Machovem vyhrál Martin Horák. Třetí premii obce Vysoká Srbská na vrcholu legendárního dlážděného stoupání v obci vyhrál také Martin Horák před Janem Hruškou a Tomášem Vokrouhlíkem. Čtvrtou prémii obce Bezděkov nad Metují získal Tomáš Čer, pátou prémii obce Adršpach na Krčmově Martin Krupička a šestou prémii firmy Sklenářství BMD na Krkavčině Jan Hruška. Sedmá prémie obce Malé Svatoňovice na Odolově se stala opět kořistí Jana Hrušky před Tomášem Vokrouhlíkem a Alešem Kestlerem. Poslední osmou prémii firmy Pearl iZUMi získal Aleš Kestler před Janem Hruškou a Tomášem Čerem.

Závěrečné stoupání serpentinami na Bišík rozhodlo o vítězi, kterým se stal stejně jako v předchozích dvou letech Jan Hruška (4:30:27) před loni třetím Alešem Kestlerem z týmu Yogi racing Ostrava (-0:08) a loni druhým Tomášem Čerem z týmu Veloservis (-2:18). Mezi ženami zvítězila stekně jako v loňském roce Jana Kábrtová (5:06:57)) před polskou závodnicí Martinou Klekot (-16:26) a stejně jako loni třetí Pavlou Novákovou z týmu Merida Biking (-19:46).

Na kratší 90 km trati vyhrál až v závěrečném spurtu polický Petr Sulzbacher (Rock Machine Cyklomax) v čase 2:31:23 před Michalem Kaněrou (Axit Doldy, -0:01) a Lukášem Bukovským (Hermann-Lucky bike, -0:02).

V soutěži družstev na 170 km zvítězil tým Vokolek-import (Janoušek, Červenka, Klíma) a na 90 km trati tým Rock Machine Cyklomax (Sulzbacher, Žilák, Vít).

Trať závodu zajišťovaly jednotlivá města a obce, většinou ve spolupráci s policíí a dobrovolnými hasiči a na trati byly 3 bufety PENCO / TOMA / PRIMÁTOR.

Při slavnostním vyhlášení výsledků bylo na finančních cenách rozděleno 67 tisíc korun.Věcné ceny rozdělené mezi hobby kategoriie a v tombole, kde bylo hlavní cenou silniční kolo SPECIALIZED, měly hodnotu 134 tisíc korun.