Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Houštěcký cyklomaraton z druhé strany barikády

4.7.2008 14:32

Poslední červnová sobota byla již tradičně pro stále větší množství bajkerů příležitostí vyzkoušet v rovinaté krajině Polabí netradiční trať Houšteckého cyklomaratonu. Účastníci měli na výběr dvě trati - krátkou na 50 kilometrů a dlouhou na 78 kilometrů. Převýšení na trati je sice zanedbatelné, ale ten kdo pomýšlí na dobré umístěni si i zde musí hrábnout na dno sil. Na druhou stranu pro pohodáře je to jedinečná příležitost absolvovat MTB maratón bez dočasné invalidity v následujícím týdnu.

Bookmark and Share

Houštecký cyklomaraton patří k mým oblíbeným závodům. Pohodlné parkování, komfortní zázemí atletického stadionu a tradiční perfektní práce organizátorů je záruka příjemně stráveného dne. Navíc kouzlo nastávajícího léta a nastupujících prázdnin dává podniku zvláštní pohodovou atmosféru i přes to, že léta školou povinná jsou pro mě již dávno minulostí. I přes to, že jsem se v letošním roce díky zdravotnímu stavu na start postavit nemohl (zatracená klíšťata), rozhodl jsem se zajet do Houštky alespoň jako divák a doprovod svého syna, který se účastnil dětských závodů.

Na rozlehlou louku nedaleko stadionu přijíždíme tedy lehce před desátou hodinou. Zaregistruji syna a jdu se podívat do prostoru startu. Všude je plno klasického předstartovního shonu. Není se čemu divit. Start dlouhé trati je již v půl jedenácté. Sleduji více než 200 borců ve startovním poli a mrzí mě, že nemůžu stát někde mezi nimi.

 

A je tu start. Cvakání nášlapů a začíná „sprint“ na 78 kilometrů nádhernou krajinou Polabské nížiny. Start krátké trati je stanoven již na jedenáctou, takže přes 600 bajkerů přihlášených na krátkou trať se podle vyznačených šipek řadí do příslušných vln na startu. Vše probíhá bez problémů a patrně díky dobře zvolenému místu pro start nedochází ani k jinde rozšířenému předbíhání. A je tu zvuk klaksonu, start a já sleduji nekonečného pestrobarevného hada bajkerů proplétajícího se pod startovním obloukem. Závodníci stojící na konci startovního pole vyrážení na trať s velkým zpožděním. Zkrátka, kdo chce pomýšlet na dobré umístění, musí na start přijít včas a nebo si vyjet první vlnu. 

Pro nás, momentálně nezávodící, je připraven bohatý program - jsou připraveny soutěže pro děti a spousta stánků s cyklo vybavením a občerstvením. Vyrážím tedy na obhlídku a spravuji si trochu náladu výbornými haluškami. Se synem se přesouváme do nedalekého lesíka, kde je vyznačena převážně na lesních pěšinách trať dětského závodu. Kategorie dětí jsou rozděleny po dvou ročnících, takže podmínky jsou regulérní. Na dětské závody, kde spolu jezdí děti v rozpětí pěti let již raděj vůbec nejezdíme.

 

Organizace dětských závodů je výborná, takže v avizovaných 11:45 se skutečně na start staví naše kategorie. Bohužel je kluků poměrně dost a ke slovu se hlásí opět ambiciózní rodiče, kteří své šampióny cpou na startovní čáru ještě před dojezdem posledních závodníků předchozí kategorie. Snaha pořadatelů o jakési rozřazení se míjí účinkem, takže syn startuje z posledního místa. Zkrátka ten, kdo je veden k ohleduplnosti, tak v této situaci nemá šanci. Příště to asi udělám jako ostatní – pošlu syna na start bez ohledu na dojíždějící jezdce. Co naplat, že jim bude překážet v dojezdu – hlavně že bude v první lajně.

 

A je tu start. Jede se na tři kola, takže jdu k výjezdu z lesa povzbuzovat. Ondra se postupně propracovává dopředu a při nájezdu do posledního kola je již šestý. V posledním kole se mu podaří ještě dva kluky předjet, takže je z toho pěkné čtvrté místo. Jo, kdybych já tak dojel někdy čtvrtý … Škoda toho startu – to třetí a možná i druhé místo tam být mohlo. Nevadí, medaile to sice není, ale všichni děti dostaly v cíli plátěnou tašku s dobrotou a pitím, takže vládla spokojenost.

Přesouváme se opět na stadión, neboť se k cíli již blíží první borci. Zájemci mohou sledovat světelnou tabuli, kde jsou časy jak dlouhé, tak krátké trati. Jdu se podívat do cíle, neboť borce, peroucí se o přední umístění potkávám při svých dojezdech většinou již převlečené a s umytým kolem. Dojezd je pěkný a je to skutečně boj až do posledního metru. A boj o umístění se týká i borců z hloubi startovního pole. Zkrátka každý jede svůj závod a je jedno zda se pere o první, desáté, nebo dvousté místo. S přibývajícími hodinami přibývá na stadionu i unavených bajkerů a my se pomalu vydáváme k autu.


Pořadatele Houšteckého cyklomaratonu opět letos svou práci odvedli na jedničku. Má pozice doprovodu nebyla špatná, den jsem si užil, ale příští rok budu opět doufám stát na startu. Trasu Houšteckého cyklomaratonu si mohou zájemci projet i mimo závod, protože je trvale značena v terénu žlutočervenými šipkami. Výsledky jsou ZDE>>, mapu trasy si můžete prohlédnout TADY>>.


Sváťa Votruba

Diskusní fórum pro: "Houštěcký cyklomaraton z druhé strany barikády"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Odkazy

Žádné odkazy

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |