Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Cyklo Patria Direct Jizerská 50 očekává tisícovku účastníků

4.6.2009 13:48

Už devátým rokem neplatí, že je Jizerská 50 jen závodem v běhu na lyžích. O nadcházejícím víkendu, 5. a 6. června, se totiž uskuteční 9. ročník Cyklo Patria Direct Jizerské 50 pro bikery. Závod je vypsán na dvou tratích – 60kilometrové a kratší, dlouhé 26 km. Ani letos nebudou na startu chybět známé osobnosti.

Bookmark and Share

O prvním lednovém víkendu Jizerská 50 na běžkách, o prvním červnovém na horském kole. Některé tradice je dobré dodržovat. I proto se o víkendu v Jizerských horách na start cyklozávodu postaví pravděpodobně více než 1 000 bikerů. Po uzavření online přihlášek totiž byl letošní počet přihlášených o více než 200 cyklistů vyšší než v loňském roce. Pořadatelé očekávají, že číslo ještě poroste, až se začnou zájemci registrovat v místě konání závodu.

 

Byť je startovní listina dočasně uzavřena, od pátku na ní začnou přibývat další jména. Všichni zájemci se mohou přihlásit 5. června v prodejně Intersport v rámci libereckého obchodního centra Nisa, a také téhož dne na stadionu v Bedřichově od 14 do 22 hodin, v sobotu pak od 7.00 do 8.30. Startovné pro hlavní závod je ve výši 600 Kč, pro 26km závod činí 500 Kč. Držitelé studentských karet ISIC a ITIC mají startovné nižší o 100 korun.

 

K Cyklo Jizerské 50 začíná neodmyslitelně patřit i páteční prolog, do jehož čela se i letos postaví skoro legendární Josef Zimovčák se svým kostitřasem. Na kole, o kterém se rozhodně dá hovořit jako o historickém, nebude sám a doprovodí jej kamarádi na podobných strojích, které už jsou často vidění jen v muzeu. Na startu nebude chybět ani elitní závodník Radek Šimůnek či běžec na lyžích Martin Koukal. Prolog je ovšem určen všem, kteří se chtějí v předvečer závodu odreagovat na zajímavé akci. Na konci trasy, která vede z libereckého náměstí Dr. Edvarda Beneše do Bedřichova, čeká na každého účastníka pivo zdarma, a také něco masitého k zakousnutí. Peloton vyráží od liberecké radnice přesně v 18.00, doprovodný program však začíná už o hodinu a půl dříve.

 

  • Zajímavosti z Cyklo Jizerské 50

Nevidomí sportovci opět na startu


Jizerská 50 i letos podporuje zrakově postižené sportovce z Nadace Leontinka a na startovní čáru se postaví celkem 6 závodníků ve věku od 17 do 42 let. Na tandemových kolech, spolu se svými piloty, pojedou v reflexních žlutých vestách s označením nevidomí a průvodce nevidomého.


Jízda v terénu na speciálním tandemovém kole vyžaduje nejen dobrou fyzickou kondici a zkušenosti, ale především také odvahu samotných závodníků i pilotů. Ta ale jezdcům týmu nadace Leontinka rozhodně nechybí,“ řekla výkonná ředitelka nadace Mgr. Barbara Hucková.

 

Závodit se dá i bez pedálů


Jizerská 50 není určena jen pro cyklisty, ale vyrazí na ni rovněž koloběžkáři. Jablonecký oddíl KIDOKAI Jablonec totiž ve spolupráci s Českým svazem koloběhů a Ski klubem Jizerská 50 pořádá nultý ročník Kidokai Scooter Cross Tour 2009, jehož prvním závodem je šestadvacetikilometrová trať Jizerské 50. Do závodu se mohou koloběžkáři přihlásit stejně jako ostatní účastníci.

 

Stodvacetihlavý tým


Na přípravě Cyklo Jizerské 50 se podílí 120-hlavý tým. Na regulérnost dohlíží 30 kontrol na trati a také 20 rozhodčích, závodníkům se na trati věnuje 50 občerstvovačů, registraci a výdej startovních čísel provádí 12 lidí a v prostoru startu a cíle najdete také 2 členy ochranky.
Kdo je potřeba dál? Provoz úschovny kol mají na starosti 4 lidé, 20 členů horské služby je přímo na trati a tým předjezdců a také těch, kteří jedou až za posledním závodníkem, je čtyřčlenný. O úklid, stavby na stadionu či o dopravní navigaci se stará 20 organizátorů…


Kdo se stane Králem a Královnou Jizerských hor?


I letos budou všichni, kteří jeli Jizerskou 50 v zimě, a zároveň se zapojí do cyklozávodu, usilovat o titul Krále Jizerských hor. Tento titul získá každý závodník, který absolvoval zimní Jizerskou 50 a postaví se na start letní 60-kilometrové cykloverze. Každý Král získá pamětní diplom a dárek v podobě značkových ponožek Jizerská 50. Titul Malý Král získají závodníci, kteří v zimě zvolili trať 25 km. Závodníci, kteří v zimě zvolili trať 50 km, získají titul Velký Král.
Největšími favority na zisk absolutního titulu Král a Královna Jizerských hor jsou běžci na lyžích Zuzana Kocumová a Stanislav Řezáč, kteří v letošním zimním závodě skončili na třetím místě. Oba jsou také na startovní listině.

Co říkají známé osobnosti před startem?

 

Martin Koukal, běžec na lyžích a tvář Cyklo Patria Direct Jizerské 50: „Musel jsem v posledních dnech trochu pauzírovat, protože jsem byl podřený z pádu na kole. Spadl jsem v rychlosti okolo 50 km/h, naštěstí se mi nic vážného nestalo. Co se tréninku na horském kole týče, nejsem na tom tak dobře loni, kdy už jsme za sebou měli i reprezentační soustředění. Na to právě odjíždíme hned po závodě do Itálie. Po sezoně jsem si docela dobře odpočinul – měl jsem letos smůlu se zdravím, tak jsem nechtěl do přípravy naskočit zostra hned na začátku.“

Radim Kořínek, několikanásobný mistr ČR v MTB závodech: „Na závod se samozřejmě těším, jenže už teď na kole nejezdím tolik jako dřív a pojedu už spíš jako amatér. Coby závodník jsem míval touhle dobou najeto deset, možná dvanáct tisíc kilometrů, zatímco teď mám sotva šest stovek. Cyklo Jizerská 50 má krásný profil, jede se v úžasném prostředí a bude těžké se nestrhnout k tomu, abych se spíš jen kochal přírodou. Na Jizerskou 50 mám krásné vzpomínky – vždyť jsem před lety vyhrál její stokilometrovou variantu!

Stanislav Řezáč, dálkový běžec na lyžích, třetí muž letošní Jizerské 50: „Letos jsem zatím na kole našlapal 350 kilometrů, ale do závodu chci ještě pořádně potrénovat. Těším se, protože mám kolo rád. Ani mě nemrzí, že už se nejezdí sto kilometrů, protože to bylo hodně tvrdé. Spíše se letos jedu zúčastnit a doufám, že mi nedojdou síly v kopcích. Cyklozávod beru jako přípravu na sezonu – dostavěl jsem dům, tak bude letošní trénink určitě lepší.

Lukáš Konečný, profesionální boxer: „Jsem připravený na to, abych skončil v první polovině startovní listiny. Za poslední tři roky jsem seděl na kole tak pětkrát, a když už se připravuju na zápasy, tak spíše běhám. Minulý víkend jsem si cvičně zajel jiný závod, abych zjistil, jak si vlastně stojím – nebylo to špatné, v kopcích jsem byl ale stejně úplně zabitý. Profil trati je na mě víc než dost.“

Zuzana Kocumová, běžkyně na lyžích a Královna Jizerských hor: „Nedá se říct, že bych trénovala moc – letos v zimě jsem si hodně mákla, a tak jsem si taky dopřála pořádný odpočinek a zatím jsem se na kole spíš vozila. Když už ale sedím na kole, mám příjemný pocit a právě o tom tohle závodění je. Jizerské hory mám ráda v létě i zimě, obojí má svoje kouzlo. Možná je mi trochu blíž zima, protože je kratší a prkýnka mám k nohám přirostlá víc než šlapátka.“

 

Tomáš Leixner


Diskusní fórum pro: "Cyklo Patria Direct Jizerská 50 očekává tisícovku účastníků"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

Pojištění kola v rámci pojištění domácnosti u Top-Pojištění.cz.
Cyklovýlety, procházky i lázeňské pobyty v okolí Mariánských Lázní.


Tipy pro Vás

Galaxy série
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Kolo pro život
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
FOR BIKES - veletrh cyklistiky Praha

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2021 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014