Nejtěžší vítězství Jana Hrušky na Specialized Sudety Tour 2009

18.6.2009 16:07

V sobotu 13. června se v Teplicích nad Metují odstartoval 5. ročník silničního maratonu Specialized Sudety Tour 2009. Na start 170 km dlouhé trati se postavilo 189 startujících a na 100 km 164 startujících z České republiky, Slovenska, Polska a Německa.

Trať vedla malebným krajem Broumovska, Policka a Jestřebích hor a bylo na ní vypsáno 10 horských prémií a byly na ní tři občerstvovací stanice Enervit. Závod byl zařazen do celoročního seriálu 53x11 Maraton cup 2009. O bezpečnost pelotonu se starala doprovodná vozidla Policie ČR a Autostylu Trutnov, zajištění křižovatek měla na starost jednotlivá města a obce, většinou ve spolupráci s městskou policíí a dobrovolnými hasiči, kterým patří velké poděkování.

V deset hodin za slunečného letního počasí odstartoval z teplického náměstí cyklistický peloton, ve kterém opět nechyběli trojnásobný vítěz závodu Jan Hruška a dvojnásobná vítězka mezi ženami Jana Kábrtová a dvacítka jezdců kategorie elite, kteří dali tomuto závodu přednost před etapovými Lidicemi. Ihned po ostrém startu za Teplice se od pelotonu odpoutala dvojice Zdeněk Bartoš (IVT Náchod), jedoucí krátkou trať, a Jakub Svoboda (CK Kolokrám.cz), který jel 170 km. Díky vzorné spolupráci si dvojice v úniku, jejíž náskok na hlavní pole se pohyboval v rozmezí 1 – 3 minut, vyhrála prvních 5 prémií a na rozdělení tratí na 97. km dojela s více než půlminutuvým náskokem.

Zdeňku Bartošovi však v závěrečném 3 km dlouhém stoupání na Bišík došly síly, předjela ho více než dvacetičlenná vedoucí skupina a vítězem krátkého závodu se nakonec stal Jan Hanzl (Cyklo Pokr Pardubice) v čase 2:47:36. Mezi ženami zvítězila juniorka Gabriela Slámová (Dukla Brno) v čase 2:53:00, která dojela na celkově 29. místě!

Naopak na dlouhé trati pokračoval Svobodův již sólový únik dalších 20 km, během kterých posbíral další dvě horské prémie, než ho pohltila třicetihlavá první skupina. Tuto skupinu roztrhalo asi nejprudší stoupání na 8. prémii na Odolově (128. km). V následujících kilometrech se na čele vytvořila patnáctičlenná skupina, ze které se záhy oddělila dvojice Jakub Soukup (CK Kolokrám.cz) a Petr Zahrádka (Pinarello Sportful team), která si rovným dílem rozdělila poslední dvě horské prémie a v zápětí byla dojeta dvojicí Tomáš Doležal (Axit Doldy) a Jan Hruška (Cyklotrenink.com). Společně pokračovali až do závěrečného stoupání na Bišík, ve kterém se rozhodlo o vítězi, kterým se stal již počtvrté v řadě Jan Hruška (4:21:15) před Tomášem Doležalem (-21s) a Petrem Zahrádkou (-42s).

Jak prozradil vítěz závodu, bylo to jeho doposud nejtěžší vítězství na Sudetech. Mezi ženami vybojovala první místo po třetí v řadě Jana Kábrtová (Alpine pro Author team) v čase 5:31:46 před druhou Pavlou Novákovou (Merida biking team II) -9:06 a třetí Lenkou Sýkorovou (Volvo Auto Hase MTB team) -9:37.

V soutěži týmů na dlouhé trati zvítězil CK Kolokrám.cz před týmem Vokolek cycling a Pinarello Sportful, a na krátké trati KED Cyklomax před Axit Doldy a HSK cycling.

FOTOGALERIE >>

Tomáš Čada – ředitel závodu

Diskusní fórum pro: "Nejtěžší vítězství Jana Hrušky na Specialized Sudety Tour 2009"