Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Křivoklátským peklem etapu po etapě

24.6.2009 15:04

Pekelná brána, Luciferova pomsta, Očistec a Poslední soud - jednotlivé části křivoklátského etapáku a jejich výsledky probereme v zevrubné zprávě.

Bookmark and Share

  • Den první, 1. Etapa – Pekelná brána

Na začátku na závodníky čekala časovka na 12,9 km. Trať téměř bez zatáček v křivoklátských lesích a většinou s parádním asfaltem byla hodně spravedlivá a záleželo hlavně na výkonnosti.


Nejlépe se v prvním balíku s tratí popral brněnský Libor Pohanka a o pouhé 3 sekundy zvítězil nad domácím Petrem Novákem. Na třetím místě, ale již s větší ztrátou dojel Radek Procházka, ale etapový závod teprve začal a zatím nebylo vůbec nic rozhodnuté.

V druhém balíku si vítězství zajistil specialista na tuto disciplínu Pavel Krob, ale Radek Vaňkát předvedl také velmi kvalitní výkon a zaostal o pouhých 9 sekund. Třetí nejlepší výkon předvedl Radoslav Krummer, který ztratil 19 sekund.

Mezi ženami si nejlépe vedla Andrea Babuňková, která těsně porazila Lucii Kočí. Na třetím místě je pak doplnila naše ultramaratonská specialistka Hana Ebertová a i jejich souboj sliboval hodně zajímavou podívanou.

 

  • Den první, 2. etapa – Luciferova pomsta

V druhé etapě čekala na závodníky trať s mírně zvlněným profilem (na závodníky pod 40 let čekalo 68 km, na závodníky nad 40 let a ženy pak 51 km) a po úvodní časovce se očekávaly těžké boje o průběžné vedení v závodě. Na trati bylo několik spurterských prémií, kde se závodilo o cenné bonifikační vteřinky a právě ty mohly pořadím na předních příčkách pěkně zamíchat.


V prvním balíku se hodně taktizovalo, a jak po závodě vypovědělo hodně závodníků, nikdo nechtěl jet. O tom svědčila i průměrná rychlost, která byla dokonce nižší než v balíku nad 40 let. Jediný nadějný únik si vytvořil v předposledním kole Radek Procházka (CK Královice), který dokázal sám odjet a měl i více než minutový náskok. Ovšem v posledním okruhu mu síly nevydržely a když balík konečně zrychlil, byl jeho únik zlikvidován. Do závěrečného spurtu tak najíždělo 36 závodníků, mezi nimiž se prosadil Jiří Chyba (Rubena Specialized cycling team) a ve 2. etapě dokázal po nepříliš vydařené časovce zvítězit. Na druhém místě dospurtoval Jiří Skýba (SKP Most) a třetí byl Aleš Strnad (Colnago.cz). Ve spurterské soutěži zvítězil suverénně Jiří Chyba se 17 body.


V celkovém pořadí na prvních třech místech nedošlo k žádnému posunu, Petr Novák se ale dokázal díky jedné bonifikaci přiblížit Liborovi Pohankovi na pouhé 2 vteřiny a tento souboj byl velmi napínavý, přestože Petr měl nepříjemné žaludeční problémy.


V druhém balíku se čekal velký souboj mezi loňským vítězem Tomášem Vitáčkem a vítězem z časovky Pavlem Krobem a také k němu došlo. Ve spurtech si to tito dva rozdávali a v každém kole byli na prvních dvou místech a bojovali o každou bonifikační vteřinu. V prvním a druhém průjezdu zvítězil Tomáš Vitáček, ovšem v cílovém byl nejrychlejší Pavel Krob a díky tomu si zajistil titul spurtera letošního ročníku o pouhý bod před Tomášem. V cíli je na třetím místě doplnil Petr Dix.


Změny v celkovém pořadí mezi nejlepšími byly malé, pořadí se jen lehce změnilo. Pavel Krob si upevnil vedoucí pozici, o místečko dopředu se posunul právě Tomáš Vitáček. Do elitní desítky se propracoval Petr Dix a Igor Kubín.

Mezi ženami se očekával napínavý souboj. Už v prvním kole se jelo velmi svižně a v přední skupině vydržely jen dvě nejlepší z úvodní časovky, Andrea Babuňková a Lucie Kočí. Hana Ebertová již začala ztrácet a v menší skupince měla velmi malou naději, že se dopředu ještě dotáhne. V druhém okruhu ale odpadá i Andrea a Lucka si vytváří velmi dobrou pozici a stále se drží v silné skupině a díky ní najíždí velmi důležité minuty na své soupeřky. I do cíle přijíždí na prvním místě Lucie Kočí s obrovským náskokem přes 9 minut nakonec na druhou Radku Vančurovou a třetí Hankou Ebertovou. Těsně za nimi ale dojíždí Alena Štysová, a ta se díky tomu dostává na průběžnou třetí příčku právě za Hanku. Andrea Babuňková úplně propadla a se ztrátou téměř 15 minut končí až pátá a šance na vítězství a dokonce i na stupně vítězů už má velmi malé.
 

  • Den druhý, 3. etapa – Očistec

Třetí etapa byla zároveň nejtěžší etapou celého závodu a slibovala zajímavé souboje a změny v celkových pořadích. Na závodníky čekal 20 km dlouhý okruh, první balík jel 3 okruhy, druhý dva. Těžké křivoklátské kostky ale dokáží prověřit závodníky i na takto relativně krátké etapě. Na trati se také bojovalo o body do vrchařské soutěže.


V prvním balíku do třetí etapy už bohužel nenastoupil 2. v celkovém pořadí Petr Novák. Jeho zažívací potíže přetrvávaly i nadále a navíc se dostavila teplota, a tak odstoupil v podstatě největší konkurent vedoucímu Liborovi Pohankovi. Tato etapa se již jede ostřeji a startovní pole se dělí hned v těžkém startovním kopci. Všichni favorité jsou však vepředu a hlídají si svoje pozice. Celý závod zkouší někdo odjíždět, ale žádný únik nemá dlouhého trvání. Nakonec se to v posledním okruhu přece jen daří Jirkovi Chybovi a Vítkovi Mužíkovi, kteří riskantně ujíždějí ve sjezdu do Městečka a vytváří si malý náskok. Do cílového stoupání tak najíždí společně a hlavní pole je kousek za nimi. Jiří Chyba udržel malý náskok až do cíle, Vítka ale předjelo ještě několik soupeřů a končí nakonec šestý. Na druhém místě dojíždí Radek Procházka a třetí končí vedoucí závodník Libor Pohanka.


V celkovém pořadí dochází k posunu vpřed téměř u všech závodníků samozřejmě kromě vedoucího Libora Pohanky, ale to je většinou z důvodu odstoupení Petra Nováka. Jiří Chyba se navíc díky skvělému výkonu teleportoval na 3. pozici. Nejlepším vrchařem v této etapě se stal Libor Pohanka. Do elitní desítky se nově probojovali Luděk Ambruš, Přemysl Kuchař, Zbyněk Kugler a Jakub Jerman.

V druhém balíku byl závod stále hodně otevřený. Pavel Krob měl sice slušný náskok, ale kostky kolem Křivoklátu pro něho nikdy nebyly nic příjemného. Ve zbytku startovního pole byl závod stále hodně otevřený a do elitní trojice se mohl posunout prakticky kdokoliv z první desítky. V průběhu závodu došlo k rozhodujícímu úniku v druhém kole, kdy se sjela silná skupina – čtveřice Pavel Krob, Miroslav Kakač, Petr Dix a Tomáš Vitáček. Tato čtveřice dojela společně až do cílového kopce, kde našel nejvíce sil opět Pavel Krob a již potřetí dokázal zvítězit. A navíc nasbíral nejvíce bodů do vrchařské soutěže. Druhý dojel Miroslav Kakač před třetím Petrem Dixem. Tomáš Vitáček ztratil v cílovém kopci, ale další závodníci ztratili ještě mnohem více.


Třetí etapa pořadím pěkně zamíchala. Pavel Krob si ale jen upevnil svoji pozici a jeho náskok byl už před závěrečnou časovkou téměř nepřekonatelný. Tomáš Vitáček se posunul už na druhou pozici, ale na záda mu začal dýchat Miroslav Kakač a mezi těmito dvěma se očekával ještě další souboj v poslední časovce. Z deváté pozice na čtvrtou se také díky svému výkonu posunul Petr Dix. Naopak 3. etapa se nepovedla Radkovi Vaňkátovi a ten se propadl z 2. pozice až na pátou a elitní trojka mu tak definitivně odskočila. Z elitní trojky se také vytratil Radoslav Krummer, který po etapě držel až šestou příčku.

Mezi ženami je o prvním místě s největší pravděpodobností již rozhodnuto, změnit by to mohla pouze nějaká nečekaná událost, která by mohla Lucii Kočí postihnout. Do závodu již nenastupuje průběžně pátá Andrea Babuňková, bojovat se ale bude hlavně o druhé a třetí místo, kde jsou rozestupy minimální.


Hned v úvodním stoupání se peloton dělí a dokonce se odtrhuje Hanka Ebertová od Lucie Kočí a získává malý náskok. Na rovince ale Lucčina skupinka dojíždí skupinu Hanky, ostatní ženy jsou už o několik skupin vzadu. Tato silná skupinka pěkně spolupracuje, jen v nájezdu do dalšího kola na kostkách kolem Křivoklátu se rozděluje, ale děvčata se navzájem hlídají a nad kopcem se opět všichni sjíždí. Skupinka dojíždí až do cílového stoupání, kde se opět dělí a na kostkách ve třetí etapě opět odjíždí Lucka Hance a vítězí s náskokem 15 sekund. Třetí dojíždí Hana Doležalová, se ztrátou necelých 5 minut. Celkové třetí místo ale stále hájí Alena Štysová, která dojela jen s malým odstupem už potřetí čtvrtá, nicméně sen o celkovém druhém místě se jí po třetí etapě rozplynul.
 

  • Den druhý, 4. etapa – Poslední soud

Čtvrtou a poslední etapou byla časovka do vrchu ze Zbečna na Leontýn, kopec známý spíše pod názvem pětikopec. Závodníci musí překonat převýšení 221 m na 5,3 km, což nezní zas až tak strašné, ale na časovce jsou i dlouhé rovné úseky a dokonce i krátký sjezd, čili kopcovité pasáže opravdu stojí za to a některé úseky mají až 14%! Etapa je to pěkně zrádná, dá se totiž snadno přepálit a dobrý výsledek je ten tam.


V prvním balíku už měl téměř jisté vítězství Libor Pohanka, který navíc v časovkách do vrchu vyniká, takže souboj o 1. místo se už ani neočekával. Souboj o druhé a třetí místo byl však ještě otevřený, i když na druhém místě byl další excelentní vrchař Radek Procházka. Na třetím místě se držel Jirka Chyba, který zvítězil ve třetí etapě, ale na záda mu dýchal Zbyněk Kudrna, Vítek Mužík už měl přece jen větší ztrátu.


S tratí si podle očekávání nejlépe poradil Libor Pohanka a potvrdil roli favorita, jako druhý nejlepší se představil Radek Procházka, který si tak pohlídal své druhé místo, a třetí nejlepší výkon předvedl Zbyněk Kudrna.


Celkovým vítězem Křivoklátského pekla pro rok 2009 v kategorii do 40 let se tedy stal Libor Pohanka, který si zároveň zajistil titul vrchaře. Druhé místo si pohlídal místní Radek Procházka a na třetí místo se posunul trpělivým výkonem Zbyněk Kudrna. Na čtvrté místo se ještě posunul před zklamaného Jirku Chybu, který v časovce do vrchu naprosto propadl, Vítek Mužík.

V druhém balíku měl již jisté první místo Pavel Krob, ale o další pozice se stále bojovalo a hodně sliboval souboj právě o druhé místo mezi Tomášem Vitáčkem a Mirkem Kakačem. Ale i na dalších místech byly rozestupy minimální a mohlo dojít ještě k nějakým změnám.
Nakonec v časovce do vrchu vítězí opět Pavel Krob a stává se naprostým rekordmanem závodu Křivoklátské peklo, kdy dokázal zvítězit ve všech čtyřech etapách a k tomu získal jak titul spurtera, tak i vrchaře! Pro druhé místo si dojel parádním výkonem Mirek Kakač a třetí skončil Radek Vaňkát.


V celkovém hodnocení to tedy dopadlo tak, že Pavel Krob si jasně dojel pro celkové vítězství v závodě, na druhé místo se ale dokázal probojovat Mirek Kakač a v poslední etapě dokázal porazit loňského suveréna Tomáše Vitáčka. Na čtvrté místo se ještě posunul Radek Vaňkát a alespoň trochu si spravil náladu po nepovedené 3. etapě. Na pátém místě pak skončil Petr Dix. Ostatní v první desítce si svoje pozice pohlídali a k žádným změnám tam již nedošlo.

Ještě musím poznamenat, že jsem celou dobu bral druhý balík jako celek a musím tedy ještě samozřejmě podotknout, že věkové rozdíly zde už mají svoji velkou váhu. Tím více vyčnívá výkon Mirka Kakače, který se dokázal prosadit mezi soupeři i o 13 let mladšími a skončil celkově druhý! V kategorii nad 50 let tedy vítězí suverénně Mirek Kakač, druhý končí Radoslav Krummer a třetí Igor Kubín. V kategorii nad 60 let zvítězil Antonín Ježek 3:25:22, druhý skončil Václav Hrachovina +13:59 a třetí Václav Hejda +31:41.


Mezi ženami časovka do vrchu slibovala opět velmi zajímavý souboj hlavně mezi Luckou Kočí a zatím téměř neviditelnou Jitkou Kulhánkovou, specialistkou na jízdu do vrchu. Tyto soupeřky se už mnohokráte potkaly na závodech do vrchu a Jitka už dokázala několikrát Lucku porazit se slušným náskokem. Hanka Ebertová naopak už několikrát Lucce v časovce do vrchu podlehla, ale bylo to většinou jen o sekundy, takže šance všech tří byly relativně hodně vyrovnané.


Nakonec ale těsně zvítězila právě Hana Ebertová pouhou jednu vteřinu před Jitkou Kulhánkovou. Lucka Kočí končí až na třetím místě, ale jen 7 sekund za Hankou.
V etapovém závodě Křivoklátské peklo nakonec tedy s přehledem vítězí Lucie Kočí, druhá končí ultramaratonkyně Hanka Ebertová a celkové třetí místo uhájila věčně čtvrtá Alena Štysová.

 

Kompletní výsledky naleznete na www.krivoklatskepeklo.cz

 

Petr Pohořalý

foto: Petr Caska, Marek Vávra

Diskusní fórum pro: "Křivoklátským peklem etapu po etapě"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |