V Beskydech proběhl třináctý ročník SMS.cz Adrenalin Cupu

8.7.2009 12:41

Ostravice - Beskydskou Ostravici vytrhl v sobotu 27.června z klidu třináctý ročník etrémního závodu čtyřčlenných štafet. Tento den se zde nesl v duchu SMS.Adrenalin Cupu. Své síly přijelo změřit celkem 57 týmů, z toho 4 ženské. Tolik týmů se na Adrenalin Cupu za celou historii nezúčastnilo.

Obavy související s povodněmi v regionu se nevyplnily a Ostravice se vyhnula větším dešťům. Jen padáčkáři se letos ke své disciplíně nedostali. Jedinečnost Lysé hory však závodníky každý rok láká toto riziko podstoupit.

První místo v mužské kategorii vybojoval horký favorit závodu tým Salomon s časem
3:20:11.1. Jeho barvy hájil reprezentant ČR v běhu do vrchu Roman Skalský, který předal
pomyslnou štafetu padáčkáři Janu Škrabálkovi. Ten místo letu oběhl prostor na Lysé hoře.
Po něm přišel na řadu juniorský mistr světa i Evropy Jaroslav Kulhavý na MTB. Kajaku se
ujal Ondřej Raab. Druhé místo obsadil tým NUTREND/Salomon-run s trojnásobným účastníkem Giro de Italia a Vuelty, cyklistou Janem Hruškou. Bronz si odvezl tým ODLO.

Týmy si na SMS.cz Adrenalin Cupu rozdělují čtyři úseky závodu. V první etapě letošní trasy musel běžec zdolat 16 kilometrů a převýšení 1145 metrů na vrchol Lysé hory. Zrušený let padáčkářů urychlil nástup části MTB s 1450 metry převýšení na 32 kilometrech trasy. Závod dovršil vjezdem do cíle kajakář, předtím však musel seskočit do vody z rampy, provést eskymácký obrat a na pěti kilometrech projet patnácti brankami.

Ostravice se těšila z výkonů špičkových sportovců. Silně zastoupená byla tradičně disciplína MTB, na Lysou horu vystoupal také několikanásobný účastník Tour de France Pavel Padrnos, či dvojnásobný olympionik Radim Kořínek. Do kajaku letos usedl nejlepší český snowboardcrossař Michal Novotný. Dvojnásobný medailista z mistrovství světa v klasickém lyžování Dušan Kožíšek si zkusil zase běh do vrchu. V ženské kategorii přijely závodit mimo jiné cyklistky Irena Šádková a Tereza Jansová. Vavříny vítězství si u žen odnesl tým Studio 2001 s časem 4:24:47,2.

Kajakářská část proběhla letos oproti paraglidingu naopak naprosto bez problémů. Díky vstřícnosti Povodí Odry si mohla divokou vodu řeky Ostravice upouštěnou výjimečně z
přehrady Šance zkusit po kajakářích i veřejnost. Tuto část závodu si samozřejmě vedle
závodníků užili i ostatní přítomní. Divácky atraktivní byl vedle slalomu také začátek v podobě eskymáckého obratu. Průtok vody činil 15m3/s.

S velkým úspěchem proběhl také prémiový ročník závodu ve vynášce nesoucí název
Radegast Beskydský šerpa. Organizátoři omezili kapacitu závodu na 20 týmů, zájem o závod byl ale obrovský. Nejrychlejší čtyřčlenný tým s názvem ”Tlustý Lájoš” vynesl padesátilitrový sud ve speciální šerpařské krosně se skvělým časem 2:19:15,9. Za odměnu získali čtyři sudy piva Radegast, ostatní týmy si vybojovali sud jeden. Radegast Beskydský šerpa nebyl jedinou novinkou letošního ročníku SMS.cz Adrenalin Cupu. Tato jedinečná sportovní událost začala tentokrát nově již v pátek Radegast Warm Up party pro závodníky a média, na které zahrála kapela Robson a DJ Friky. Lehce změněna byla také trasa úseku horských kol.

Během závodu byl připraven i další bohatý doprovodný program. Nejen děti se bavily nafukovacími atrakcemi a v lanovém centru. Obdiv sklidila exhibiční show na U-rampě. Zábava v Ostravici neskončila s cílovou páskou, sportovce vystřídalo herecké vokálně-instrumentální trio Hamleti a písničkář Xavier Baumaxa. Později večer zahrála i skupina Air Fare a Marian Grexa Band. Na závěr nastoupil před rozehřátě publikum na stage DJ Friky, kterého můžete slyšet pravidelně na Rádiu DJ. Svými sety tak završil Radegast After party, přenášenou živě v pořadu České televize Noc s Andělem, a vlastně i celkově letošní ročník závodu.