Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Cyklisté s mapou a kontrolami se potkají na Lesné

8.7.2009 15:38

O víkendu 11. – 12.7. se na Lesné a v okolních terénech koná jedna z nejatraktivnějších cyklistických akcí v ČR – Merida Bike Adventure. Tisícovka bikerů z ČR, Slovenska, Rakouska a Německa projede během sobotní a nedělní etapy celou centrální část Krušných hor. Mezi favority závodu patří i téměř domácí dvojice Petr Novák a Tomáš Ebrle.

Bookmark and Share

O víkendu 11. – 12.7. vypukne ve sportovním areálu u Horského hotelu Lesná jedna z největších akcí na horských kolech u nás – Merida Bike Adventure 2009 (BA9), populární cyklistický závod dvojic, kombinující MTB maraton a navigaci v přírodě podle turistické mapy. Mezi tisícovkou přihlášených účastníků najdeme závodníky z celé České republiky, ale také ze Slovenska, Rakouska a Německa. Ve startovním poli převládají hobby cyklisté, kteří si jedou závod především užít a poznat část Krušných hor, chybět ale nebudou ani členové české reprezentace v MTBO (orientační závody na horských kolech) či špičkoví lyžaři a bikeři, kteří se pokusí konkurovat nejlepším MTBO specialistům.

Počtem účastníků, který je tradičně omezen na 1000 osob, i rychlostí rozebrání startovních čísel (letos během 9 hodin od spuštění přihlášek) patří Merida Bike Adventure mezi nejpopulárnější MTB závody u nás, a je také největším MTBO závodem v Evropě. Zatímco v minulých letech se tento závod konal např. na Vysočině v areálu Zlaté lyže, v Orlických a Lužických horách, v Moravském krasu či údolí Střely, letos se Bike Adventure vrací do Krušných hor, kde celá akce v roce 2001 začala (na Božím Daru).

  • 49 kontrolních stanovišť v centrální části Krušných hor

Bike Adventure je originální závod, jehož trasa je daná kontrolními stanovišti rozmístěnými na ploše zhruba 270 km2. Svým charakterem má nejblíže k orientačním závodům na horských kolech (MTBO), což je sportovní disciplína, ve které patří čeští reprezentanti mezi světovou elitu. Na Lesné se objeví i Radek Laciga, aktuální vicemistr Evropy z nedávného evropského šampionátu v Dánsku. Radek ale tentokrát nepatří mezi favority závodu, protože je členem pořádajícího klubu USK Praha. „Během jarních víkendů jsme projížděli Krušné hory a vymýšleli tratě, kudy budou závodníci při BA jezdit. Musím potvrdit, že letošní ročník bude opravdu náročný jak velkým převýšením, které v Krušných horách na závodníky čeká, tak i volbou správné strategie při hledání nejlepší trasy,“ vzkazuje účastníkům BA9 vícemistr Evropy Radek Laciga.

 

  • Favorité BA9 – MTBO specialisté, čistokrevní bikeři nebo lyžaři?

Zatímco někteří čeští reprezentanti v MTBO patří mezi pořadatele BA, jiní se objeví na startu a budou se samozřejmě řadit mezi největší favority na celkové vítězství. Dostatek zkušeností, mj. i s tím, jak BA vyhrát, má např. Lubomír Tomeček, který zvítězil na Merida Bike Adventure už v roce 2005, tehdy ve dvojici s olympionikem Radimem Kořínkem. Letos jede Luboš Tomeček společně s Honzou Lauermanem (tým Vosky Start). Konkurovat jim určitě bude chtít i Jirka Hradil ve dvojici s Radkem Šíblem, specialistou na náročné etapové MTB maratony. Radek se ale vrátil z posledního etapáku, Trans Germany, se zraněním, takže jeho start na BA9 je nejistý. Šance Jirky Hradila závisí teď proto hlavně na tom, jak kvalitního náhradníka si k sobě najde.

Černými koni závodu pak budou nejspíš Petr Novák z nedalekého Božího Daru s Tomášem Ebrlem (X-Team BaNo Karlovy Vary). Oproti MTBO specialistům by fyzicky určitě neměli ztrácet – Petr je jedním z nejlepších reprezentantů v terénním triatlonu X-Terra a také člen reprezentačního družstva v běžeckém lyžování, navíc se v dětství sám věnoval orientačním závodům, neměl by tedy mít problémy ani s orientací podle mapy. Chybět mu tak mohou spíše jen větší zkušenosti se závody typu Bike Adventure, ty by ale mohl vynahradit lepší znalostí Krušných hor než jeho soupeři. Společně se špičkovými sportovci se ale na startovní čáru postaví i mnoho rekreačních bikerů, kteří svádějí stejně hodnotné souboje se soupeři na své výkonnostní úrovni. Všechny čeká sobotní etapa v délce 6 a v neděli pak 4 hodin.

 

Kamil Arnošt

foto: Miroslav Rygl

Diskusní fórum pro: "Cyklisté s mapou a kontrolami se potkají na Lesné "

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |