Cykloserver.cz

Aktuality

Proběhl 9. ročník MERIDA BIKE ADVENTURE, jeden z nejnáročnějších v historii

14.7.2009 15:10

O víkendu 11.-12.7. se v Krušných horách s centrem ve sportovním areálu u Horského hotelu Lesná utkalo více než tisícovka závodníků o titul vítěze Merida Bike Adventure 2009. Závod ovlivnil nejen těžký kopcovitý terén, ale také proměnlivé povětrnostní podmínky. Absolutními vítězi se stali Lubomír Tomeček s Janem Lauermanem ze Start týmu.

Bookmark and Share

O víkendu 11. – 12.7. se ve sportovním areálu u Horského hotelu Lesná uskutečnila jedna z největších akcí na horských kolech u nás – Merida Bike Adventure 2009 (BA9), populární cyklistický závod dvojic kombinující MTB maraton a navigaci v přírodě podle turistické mapy. Závodu se zúčastnili cyklisté z celé ČR a také z okolních států jako Slovensko, Rakousko nebo Německo. Limit 1 000 závodníků byl plně vyčerpán a někteří, na které již nezbylo startovní číslo, využili možnosti BA Open a objeli si kontroly tzv. nanečisto, aby získali zkušenosti pro případné budoucí starty.

• Vítězové a poražení

Absolutními vítězi 9. ročníku BA se stala dvojice reprezentantů MTBO (orientační závody na horských kolech) Start team ve složení Lauerman - Tomeček s počtem 1 424 bodů. Za nimi o téměř 70 bodů zaostal tým Starej s Mladym ve složení Vanka - Bogar (1 348 b.), na 3. místě Plzeňská smršť ve dvojici Bouchal - Pešek (1 300 b.). Kategorii žen vyhrály věkem ještě juniorky Březinová - Staňková, blue.ssu.cz (1 030 b.), 2. místo Doležalová – Randáková, Fakt Hustý Hustilky (980 b.), 3. místo Chaloupská – Přibylová, Sokol Nusle (976 b.). Kategorii Mixů se stejným počtem bodů, ale rychlejším časem vyhrála dvojice mtbo.sk ve složení Fajtová – Flassik (1 200 b.), o trochu pomalejší byla rakouská mistryně světa MTBO s kolegou v týmu Krkonošští jeleni, Gigon – Wohanka (1 200 b.), 3. místo Ekonom Praha ve složení Kalina – Havlíková (1 140 b.).  Ve veteránských kategoriích zvítězili: v mužích Podrábský – Kosák, Cyklotrempy (1 320 b.), v ženách Vavrysová – Dohnalová, Craft team (790 b.), a v mixech Král – Březinová, Craft team (1 088 b.).

• Pot a krev

BA se vrátilo do Krušných hor po 9 letech, a ty opět dostály svému jménu a nedaly závodníkům zadarmo ani bod! Vrcholky sice nepatří k nejvyšším v Čechách, ale jejich svahy určitě k těm nejprudším. Strmé stráně, hluboká údolí a divoké lesy připravily cyklistům náročné chvilky. Počasí si zahrávalo nejen se závodníky, ale také s pořadateli, bylo spíše aprílové, kdy se náhle střídaly prudké deště, silný vítr a příjemné sluníčko, takže závodníkům bylo chvíli velmi teplo a chvíli zima... „Asi mi déšť, bláto a zima vadí na kole méně než ostatním závodníkům, každopádně jsme si to docela užívali“ hodnotil počasí v Krušných horách Luboš Tomeček z vítězného Start teamu, který v podobných povětrnostních podmínkách vyhrál tento závod už v roce 2005, tenkrát však o pár stovek metrů nadmořské výšky níže – na Drahanské vrchovině. Také centrum závodu umístěné na vrcholku kopců bylo posledním pomyslným hřebíčkem do rakve některých ambicí. V takovýchto terénech je velmi těžké odhadnout své síly a čas návratu, proto mnoho závodníků podcenilo dobu potřebnou pro jízdu zpět do cíle, a tak překročili časový limit, za což se jim strhávaly bodové hodnoty.  Takto se každý, kdo závod dojel, stal vítězem aspoň nad horami a nad sebou samým.

Kamil Arnošt

Diskusní fórum pro: "Proběhl 9. ročník MERIDA BIKE ADVENTURE, jeden z nejnáročnějších v historii"