Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Bike Konference v Brně: Česko jede!

12.11.2009 10:58

Letošní konference o rozvoji cyklistiky v rámci veletrhu Bike Brno představila nový projekt na podporu propagace „Česko jede“, přinesla zajímavé příklady rozvoje cyklostezek a zaměřila se na využití kol v městské dopravě.

Bookmark and Share

První blok zhodnotil naplňování závěrů z Národní cyklokonference, která proběhla v květnu v Krkonoších. O rostoucí podpoře projektů na výstavbu a údržbu cyklostezek informoval Karel Havlíček ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Novinkou pro příští rok je zvýšení příspěvku SFDI z 65 % na 75 % skutečně vynaložených nákladů stavební části projektu. Zájemci o příspěvek mohou využít také nové nabídky odborné konzultace, kde jim koordinační tým SFDI poradí s přípravou projektu. Stát výstavbu cyklostezek podporuje od roku 2001, kdy na sedm akcí přispěl celkovou částkou 12 milionů korun. Od té doby podpora výrazně vzrostla a v roce 2008 bylo z rozpočtu SFDI financováno už 68 projektů s celkovou dotací 260 mil. Kč. Letošní podpora cyklostezek dosáhne rekordní výše 436 milionů korun, žádosti o dotace na příští rok lze podávat do 20. března 2010.


Moderátor prvního bloku, Jaroslav Martinek, koordinátor rozvoje cyklistické dopravy ČR, navázal povzbudivou informací o přípravě legislativních změn ve prospěch cyklodopravy. Tato možnost se otevřela s prodloužením mandátu současné vlády, která si podporu cyklistiky určila za jedno z klíčových témat v resortu dopravy. Legislativní opatření navržená ve spolupráci s odbornou veřejností (a vycházející ze seznamu problematických paragrafů sestaveného na Národní cyklokonferenci) již směřují do Poslanecké sněmovny.


Další přednášející poukázali na nedostatky v propagaci rekreační cyklistiky zejména ve vztahu k zahraničním turistům. Stávající propagační aktivity postrádají jednotnou koncepci a jejich úroveň se v jednotlivých regionech výrazně liší. Napravit by to měl projekt „ČESKO JEDE“, který připravuje Centrum dopravního výzkumu (CDV) ve spolupráci s Asociací turistických regionů (ATUR). Předkladatelé se zaměří na internet, který je interaktivní, snadno aktualizovatelný a cyklisté jej využívají častěji než průměr populace. Podle Aleše Hozdeckého z ATUR je třeba vytvořit produktovou nabídku pro cykloturisty různých kategorií, od rodin s dětmi až po zaryté bikery, vybrat TOP nabídky, které určují „cyklotvář“ jednotlivých regionů, a soustředit se na efektivní vynaložení prostředků z EU. Projekt hledá inspiraci v úspěšných propagačních aktivitách některých regionů (mj. jižní Morava, Rakovnicko nebo Orlicko-Třebovsko) a jeho konzultantem je portál www.nakole.cz. První blok přinesl také zajímavé příklady cyklistických produktů a cyklostezek včetně „první cyklistické dálnice C1“, která spojuje Beskydy s jižní Moravou.


Druhá část konference ukázala překážky, které brání rozvoji cyklistické dopravy v našich městech a narozdíl od nevhodné infrastruktury jsou poměrně snadno odstranitelné. Podle odborníků má na frekventovaných místech smysl instalovat pouze bezpečné a uzamykatelné stojany na kola. Větší pozornost je třeba věnovat označení cyklotras, parkovišť a dalších služeb pro cyklisty, a to jak v cyklomapách, tak na informačních panelech. Úřady a firmy by měly zaměstnancům nabídnout úschovnu kol a šatnu se sprchou. Budoucnost je také v rozvoji půjčoven kol. Na konferenci se představily systémy sdílení kol, které fungují v Německu, Rakousku a pilotně už i u nás.


Bike Konference vybídla účastníky k diskuzi o možnostech další podpory cyklodopravy i rekreační cyklistiky. S náměty a připomínkami se mohou obracet na moderátory obou bloků Jaroslava Martinka (jaroslav.martinek@cdv.cz, www.cyklostrategie.cz) a Daniela Mourka z programu Greenways, Nadace Partnerství (daniel.mourek@nap.cz, www.nadacepartnerstvi.cz).

 

Jaroslav Martinek

Diskusní fórum pro: "Bike Konference v Brně: Česko jede!"

Názor Autor Datum a čas
RE: Bike Konference ... 30. 8. 2011, 17:10
RE: Bike Konference v Brně: Česko jede!
Jako cykloturistovi mě vadí, že na stezkách neplatí žádná pravidla, mnozí cyklisté nejsou pojištěni, nemají pojištěny ani svá kola(mnohdy dražší, než leckteré auto)a kola nejsou ani nijak registrována, což poslouží např zlodějům, nebo viníkúm nehod. Za největší problém považuji to, že cyklostezky nejsou zpoplatněny a podle toho to na nich vypadá. Cyklostezek, vzhledem k svému využití je příliž mnoho a většinu roku je nikdo neužívá. Např v zimě, za tmy, za deště a za každého trochu horšího počasí. Těch několik týdnů, kdy je pěkně jsou přeplněné a stávají se nebezpečnými. Myslím, že by měly být přijaty příslušné zákony ohledně provozu byciklů, nakonec jsme všichni účastníci provozu.
RE: Bike Konference ... básník 12. 11. 2009, 21:50

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |