Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Silniční Král Šumavy jako na houpačce

1.9.2010 17:43

Už posedmnácté se klatovské náměstí plní silničáři u příležitosti nejznámějšího silničního maratonu v republice. Není moc co dodávat, Král je pojem a 250km trať vždy patří k velkým výzvám pro desítky žiletkářů, kteří chtějí dokázat, že na Šumavu mají!

Bookmark and Share

Zářijový termín se již před lety změnil na poslední srpnovou sobotu, start se posunul na 7:15 hod., takže už není tma na startu, jako tomu bývávalo.

Letos mám nárok na první vlnu pro 100 + 100 nejlepších ze střední a dlouhé trasy r. 2009. Počasí je do poslední chvíle nejisté, jistý je pouze silný SZ vítr. Po tradičním proslovu starosty se balík cca 360 cyklistů vydává do šumavských kopců na trasách 200 + 250km. Teprve o desáté startuje „masová“ krátká trasa 150 km a letošní novinka „ladies“ 100 km trasa.

 

Klatovy se projíždí za autem policie, na domažlické výpadovce se ten dlouhý had natahuje a následuje kopec z obce Koryta zvaný Doubrava. Na chvíli přejímám iniciativu, abych byl aspoň někdy vidět. Je jasné, že tomu bylo prvně a naposled. Ale docela dobrý pocit mít za zády borce z Kolokrámu.


Následují hupy do obce Koloveč. Silný vítr způsobuje kolem 30. km dělení balíku. Naštěstí profíci nahlásili čůrpauzu, takže na Koráb už čítá čelo zase cca 70 lidí. Mokré serpentiny do Kdyně, pak kopec na Novou Ves a relativně pohodový úsek do Všerub k prvnímu bufetu. Moc se nejede, takže přežívám i krátké stojky na Svatou Kateřinu. Pak svist do Nýrska dost přes 70 km/h. Pod Špičákem poslední chvilky klidu a místo k pokecání. Za Hamry se rozjíždí tempo, kterému nestačím, ale 95 km s čelem se mi ještě nepodařilo nikdy viset. Průměr jen 31km/h tomu ale samozřejmě napomohl.


Nahoře ukazuje Šumava svou drsnou tvář – mrholí, mlha, 8°C. To je ten pravý Král… Po zoufání pod Korábem mám zase náladu jet. Z Železné Rudy stoupám osamocen po hlavní na nejvyšší bod trasy, pak serpentiny dolů a Kunkovice. Konečně sucho! Jsem pěkně zmrzlý, probírám se až v kopci na Zámyšl, kde se vytváří skupinka, se kterou dojedu až do cíle. Hartmanice, v pohodě stavíme na bufetu – čajíček, šátečky, salám, pečivo, banány, … Všeho mraky, na Králi je vždy výtečný servis. A letos bych vyzdvihl i perfektní zajištění křižovatek regulovčíky!


V Rejštejně předjedeme utaveného Karla. Jsem rád, že jsem porazil „domácího matadora“. Stoupáme do Kašperek. Nahoře leje, to mi hnedka zkazí náladu. Jedeme pořád ve třech, aspoň to. Na Javorníku lehce poodjedu, ale mí spolubojovníci jsou ve sjezdech lepší. Čtvrtý bufet Maleč, přestalo pršet. Hurá, byl jsem totálně zmrzlý. Dám si tradiční rumíček. Tentokrát jenom trošku do čaje. Pak rohlík se škvarkama a vysočinku s hořčicí. No a hnedka je líp. Obsluha je milá, pokecáme a už padáme do Nezdic, odkud nás čeká předposlední závažnější kopec. Občas vykoukne i slunce, jenom 45 km, to už dáme!


V Sušici se spojí trasy, ale ti z krátké jedou citelně pomaleji, takže si ten protivítr stejně musíme oddřít ve třech. Na Cihelně už melu z posledního, nějak to na mě zase sedlo. Jo letos to bylo jako na houpačce… Silou vůle ale odvisím mé kolegy, takže jsem se v rychlíku svezl až do Klatov, kde jsem po více jak 8 hodinách a 37 minutách dokončili legendárního Krále ve čtvrté desítce výsledkové listiny.


Králem Šumavy se stejně jako loni stal Jakub Svoboda z Kolokrámu, po desetinásobné vítězce Hance Ebertové si korunku letos odnesla Hana Doležalová. V cíli pěkně gulášek nebo rizoto, pivo nebo kofola, prostě osvědčený servis. Večírek v KD Družba jsem si nechal ujít a mazal domů, protože jsem v neděli závodil u nás na Sázavě. Co ještě dodat? Král bude vždy pojem, trať pro období 2009-2011 je prostá prudkých kopců a tradičních dominant jako Šimánov nebo Kvilda, podle mě není tak atraktivní, to ale nic nemění na obrovskému zájmu, zvlášť o 150  km trasu. Takže do Klatov palec nahoru, byť já měl letos nějak problémy s morálkou, abych se zmáčknul.

 

Jan Herda

Diskusní fórum pro: "Silniční Král Šumavy jako na houpačce"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Locus - nejlepší mobilní aplikace s mapami SHOCart
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
Galaxy série 2013
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

lankový zámek na kolo, který nabízí mosazné tělo a 6mm silné ocelové lanko.

Sponzor soutěže:


Více zde

Archiv soutěží

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu


Reklama: Cestovní pojištění Porovnej24.cz