Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Pražské cyklozvonění pokořilo rekord

21.9.2010 14:40

Na území sedmi pražských městských částí se včera uskutečnila akce Pražské cyklozvonění, na které se přijelo podívat kolem tisícovky Pražanů. Z několika míst Prahy vyrazily cyklistické pelotony, které se po slavnostní jízdě Prahou sjely na Císařské louce.

Bookmark and Share

„S celou naší rodinou jsme si vyzkoušeli, že i v Praze se dá jezdit na kole, nejen v našem rodném Hradci Králové,“ říká o akci jeden z účastníků Jiří Štrupl. Účastníci akce navíc překonali rekord ve zvonění na cyklistické zvonky, když v jeden okamžik stisklo tlačítka současně 387 cyklistů.

 

Akci zahájila společná projížďka po pražských cyklostezkách za vedení cykloprůvodců. Ráno vyrazily skupiny cyklistů ze všech sedmi městských částí, které se podílely na organizaci již čtvrtého Pražského cyklozvonění. Od 11 hodin navázal na Císařské louce program pro rodiny s dětmi.  Cyklisté na místě dostali možnost vyzkoušet si městská a skládací kola či dostali školu bezpečné jízdy po Praze. „O naše materiály byl velký zájem,“ komentoval to Pavel Polák z Komise pro cyklistickou dopravu hl. m. Prahy, který na místě rozdával mimo jiné nové pražské cyklomapy. „Mapy budou k dispozici na informačních centrech hl. m. Prahy a Prahy 5, která Pražské cyklozvonění letos organizovala. Do dvou týdnů se mapy objeví na infocentrech všech zbývajících městských částí,“ vzkázal Polák případným zájemcům, kteří se včera na Císařskou louku nedostali.


Redaktoři serveru Prahounakole.cz na místě ukazovali lidem bezpečné trasy Prahou, které mohou využít pro každodenní dojíždění nebo třeba také pro víkendový výlet. Fronty se tvořily také před stánkem cyklistické dílny Bajkazyl, kde přítomní mechanici zdarma prováděli opravy kol. Děti zase rády využily možnost projet se na dopravním hřišti pod vedením policistů Městské policie a po splnění testu dopravních znalostí si hrdě odnášely čerstvé řidičské průkazy pro jízdu na kole a koloběžce.


Velký úspěch měly dračí lodě, které celé odpoledne kroužily po Vltavě a nabízely možnost svezení dětem i dospělým. Akci podpořil také Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID), který v den konání posílil přívozy na Císařskou louku. Mezi pražskou náplavkou na Výtoni a přístavištěm na Císařské louce tak celý den jezdila kyvadlová doprava. V pravé poledne se Císařská louka rozezněla zvoněním cyklistických zvonků. Účastníci akce společně překonali více než rok starý rekord ve zvonění na cyklistický zvonek, jehož držitelem byla moravská Litovel. Tlačítka cyklistických zvonků současně stisklo 387 lidí.


"Byla jsem potěšena velkým množstvím účastníků, kteří dorazili do cíle na Praze 5. Věřím, že podobné akce pomůžou ukázat, že rozvoj cyklistické dopravy a cyklostezek má smysl. Za městskou část Praha 5 můžu říci, že na dalším rozvoji cyklostezek budeme pracovat,“ vyjádřila se radní MČ Praha 5 Jitka Matoušková, která na závěr předala organizační štafetu starostovi MČ Praha 4 Pavlu Horálkovi. Pomyslným štafetovým kolíkem, který Praha 4 přijala společně se závazkem zorganizovat příští ročník Cyklozvonění, se stal obří zvonek. Tento zvonek má za sebou dlouhou cestu – z cyklistické metropole Kodaň ho přivezl na svém kole Václav Vrtal z občanského sdružení NaKole.


Akce „Pražské cyklozvonění“ se letos konala již počtvrté. Akci pořádají společně městské části Praha 11, 12, 13, 4, 5, Libuš a Slivenec ve spolupráci s Nadací Partnerství a s hlavním městem Praha. Městské části se v pořádání akce střídají, v letošním roce byla hlavním organizátorem MČ Praha 5. Pražské cyklozvonění si klade za cíl propagovat dopravu šetrnou k životnímu prostředí v Praze a svým zaměřením se připojuje k myšlenkám Evropského týdne mobility. Představuje obyvatelům města síť bezpečných cyklotras pro cesty do práce, do školy i na rodinnou vyjížďku. Akce má také posílit partnerství pražských městských částí při společném budování a propagaci bezpečných cyklistických tras. Podrobnosti: www.cyklozvoneni.cz

 

Jitka Vrtalová, NaKole.cz

Diskusní fórum pro: "Pražské cyklozvonění pokořilo rekord"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.czTipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu


Reklama: Cestovní pojištění Porovnej24.cz