Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Velká jarní cyklojízda vezla z práce na kole tisíce lidí

2.5.2011 14:12

Pět tisíc lidí se minulý týden zúčastnilo v Praze Velké jarní cyklojízdy. Mezi nimi jeli zaměstnanci a zaměstnankyně pražských firem, institucí a organizací, zaregistrovaných do soutěže Do práce na kole. Soutěž byla večer slavnostně zahájena a dnes začíná klání více než sto padesáti firemních týmů o co největší počet najetých kilometrů do práce a z práce na kole.

Bookmark and Share

V příjemném počasí projel pestrý peloton centrum Prahy a přes magistrálu, Pankrác a Barrandovský most dojel do klubu MeetFactory. Koncert akusticko-elektrické kapely DVA rozproudil zábavu na afterparty. Dramatický byl závod goldsprint, při němž si několik desítek lidí za ohlušujícího fandění vyzkoušelo časovku na speciálním cyklotrenažeru na kolech fixed gear. O komornější produkci se pak postarali pouliční muzikanti z iniciativy Buskerville, která se angažuje za pouliční umění v Praze. Večer završili DJs Stevie Weenie a Hello Siberia. Cyklisté a cyklistky se pak pomalu vytráceli do noci, někteří na kolech seřízených v místním Bajkazylu nebo opletených vlnou z dílny Guerilla Knittingu.

 

Do hlavní soutěže o najeté kilometry do práce na kole se celkem přihlásilo více než tisíc soutěžících. Soupeřit bude velmi pestrá škála týmů, od ministerstev po banky, velké a nadnárodní firmy (např. ČSA, ČEZ, Toyota), neziskové organizace, média (Český rozhlas a Česká televize), divadla, ústavy Akademie věd a mnoho dalších.

 

Jsme rádi, že jezdit do práce a po Praze na kole je lákavé pro tolik lidí bez rozdílu profese nebo místa bydliště a pracoviště a že kampaň má takový úspěch. Potvrzuje se tím fakt, že kolo je pro mnoho lidí reálná a zároveň zdraví a městskému prostředí prospěšná alternativa k automobilové dopravě. I díky těmto soutěžícím získává Praha naději, že se zařadí po bok vyspělých evropských metropolí jako je například Vídeň, kde je jízda na kole každodenní záležitostí a kvalita života a prostředí velmi vysoká,“ komentuje manažerka kampaně iniciativy Auto*Mat Iva Nevečeřalová.

 

Na příkladu Jany Vašinové, laborantky z týmu Fyziologického ústavu AV ČR, která cyklojízdu také absolvovala, je vidět, že ani velké vzdálenosti nemusí být překážkou: "Jsme sportovní rodina, jezdím kvůli fyzičce tak dvakrát až třikrát do týdne do práce v Krči až z Horoměřic. Ale kvůli soutěži budu jezdit častěji. Přála bych si, aby se tu mohlo jezdit jako v Holandsku."

Samotná velká cyklojízda byla pro mnohé soutěžící jedinečným a nepoznaným zážitkem. "Už dlouho jsem neměl tak dobrý pocit z jízdy na kole ve městě. Bylo to skvělé, moc dobrá organizace," svěřil se Libor Kolář z týmu Ministerstva financí.

 

Soutěž o „zelené kilometry“ potrvá do 29. Května. Soutěží týmy o 2-5 členech. Výhry budou uděleny v kategorii nejlepší jednotlivec a tým. Ve hře je zájezd do Kodaně, kola, cyklistické doplňky, zážitky v lanovém centru i vstupenky na hudební festival. Zaměstnavatelé přihlášených týmů zároveň soutěží o titul Cyklozaměstnavatel roku – o to, jaké připraví dojíždějícím zázemí v podobě stojanů, sprch atd.

 

Kampaň „Do práce na kole“ je určena zaměstnancům pražských firem, úřadů i dalších organizací. Vychází z podobných soutěží, které se již řadu let pořádají například ve Velké Británii, v Německu nebo třeba v Maďarsku, kde se loni zapojilo přes deset tisíc lidí. Úkolem zaměstnaneckých týmů je v období mezi 29. dubnem a 29. květnem 2011 nasbírat co nejvíce kilometrů ujetých do práce na kole. Vedení firem by pak mělo například zřídit cyklistické stojany, sprchy nebo převlékárny. Pro ně je určena soutěž „Cyklozaměstnavatel roku“. Cílem soutěží je přesvědčit obyvatele velkých měst, aby své krátké cesty nejezdili auty, která způsobují hluk a znečištění a zabírají prostor ulic a náměstí. Jízda na kole je navíc zdravá, což je významné pro ty, kteří tráví svůj pracovní den vsedě v kanceláři.

www.dopracenakole.net

 

Auto*Mat

Diskusní fórum pro: "Velká jarní cyklojízda vezla z práce na kole tisíce lidí "

Názor Autor Datum a čas
RE: Velká jarní cykl... Majka 5. 5. 2011, 13:26

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |