První pohárové body si z podhradí odváží Hruška

12.5.2011 12:52

Úřadující mistr republiky v půlmaratónu Jan Hruška zabodoval v pokračování Cyklomaratontour 2011 a zároveň úvodním závodě Českého poháru v půlmaratón. Na trati v atraktivním prostředí Brněnské přehrady, brněnského automobilového okruhu a hradu Veveří vybojoval zlato. Mezi ženami jej pak napodobila Ilona Bublová.

V neděli 8. května se pod hrad Veveří, který je doslova coby kamenem dohodil od moravské metropole Brna, sjely stovky příznivců horských kol, aby poměřily síly na 32 a 64 kilometrů dlouhých tratích. Koho od startu v závodě odradila oblačnost a mrholení, ten litoval. Ranní mračna totiž před polednem rozfoukal silný vítr a závod RWE Okolobrna, který byl zároveň premiérovým podnikem Českého poháru v půlmaratónu, se tak jel za slunečného a teplého počasí.

Třetí ročník RWE Okolobrna přinesl několik změn. Tou hlavní bylo přesunutí zázemí závodu z autokempu Obora na samotný hrad Veveří, který závodu vytvářel velice atraktivní kulisy. Další změny mohli závodníci zaznamenat i na trati závodu, na níž ubylo nudných asfaltových úseků a naopak přibylo jezdivých pěšinek v lese. Pěkné výhledy na nedaleké město Brno však zůstaly.

Dvaatřicet kilometrů dlouhý okruh lesy v okolí „Prýglu“, jak se mezi Brňany přehradě přezdívá, absolvovali účastníci pohárového klání hned dvakrát. V každém z nich přitom nastoupali slušných 650 výškových metrů. Lesní asfaltové a kamenité cesty byly prostřídány rychlými pěšinami a stejně jako v loňském roce byl povrch tratě velice suchý. I proto byl rychlostní průměr vítěze třicet kilometrů za hodinu!

Ze skupiny nejužších favoritů odpadl vinou neopravitelného defektu zadního kola Marek Rauchfuss (Remerx Team Kolín), na tempu vedoucích závodníků Jana Hrušky a Martina Mareše to ale nijak neubralo. Oběma coby bývalým silničářům navíc profil i charakter tratě vyhovoval a vyrovnanou bitvu toto duo sehrálo až do samého konce. V něm byl úspěšnější v dresu mistra republiky jedoucí Jan Hruška (Nissan Dolák), jen o jedenáct vteřin zaostal Martin Mareš (Team Louny). Na třetím místě do cíle s dvěma minutami ztráty přijel domácí Zdenek Chmel (Merida Biking Team).

Pro mě to dnes bylo těžké dvojnásob, protože jsem včera startoval v Author Šela Marathonu,“ poznamenal v cíli vítěz hlavní tratě RWE Okolobrna. Ve zmíněném závodě na 92 kilometrů v sobotu Jan Hruška obsadil druhé místo, takže tento víkend byl pro něj velice úspěšný. A náročný. „Nevím, jestli by to takhle dobře dopadlo, kdyby tu byla silnější konkurence,“ dodal Hruška.

Mezi ženami na dlouhé trase kralovala stejně jako vloni Ilona Bublová (Rock Machine-Cyklomax), která o necelých pět minut udolala druhou Annu Krejčovou (Ghost-mojekolo.cz). Třetí místo vybojovala Irena Berková (GT Czech Team).

Závod na jediný okruh, tedy na 34 kilometrů, vyhrál Jan Baltus (Pell´s Team) před Martinem Fuskem (4EVER-Cyklo Bulis) a Milošem Kroupou (Miltom Team). Velice vyrovnaný byl závod žen, kde v tento den nenašla přemožitelku Hana Jakubičková (Moira), půlminutu za ní zaostala Pavla Obselková (Koupelny Obselka) a dalších patnáct vteřin třetí Lucie Hertlová (SK Moravské přístroje).

Zapomenout nesmíme ani na Pompo Tygříkův pohár, v rámci něhož se na tratě délek 500 - 4000 metrů vydal v dopoledních hodinách cyklistický dorost. Zažít závodní atmosféru ještě před startem hlavního závodu tak mohly i tentokrát děti od předškolního věku až po starší žáky a žákyně. Navíc se mohly i tentokrát pod dohledem instruktora projet po cvičné dráze Allianz Cyklo Školy.

Více informací o celém seriálu Cyklomaratontour a dalších chystaných akcích naleznete na stránkách www.cyklomaratontour.cz. Zde je také možné se přihlásit on-line k nejbližšímu závodu Allianz Okolopardubic, který se pojede již tuto neděli 15. května, nebo některému z jedenácti následujících závodů.