Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Hynek a Kottová zvítězili na Priessnitzově padesátce

5.9.2011 17:00

Letní prázdniny jsou nenávratně pryč, a to znamená, že cyklistická sezóna se neúprosně blíží k vrcholu. Stejně tak i seriál závodů horských kol – Kolo pro život spěje do finále! Posledních trio závodů načala v sobotu 3. 9. v Jeseníku Priessnitzova padesátka České spořitelny.

Bookmark and Share

Letos se jela na pozměněné trati. Ubylo kilometrů a trochu se profilově narovnala, aby ji v pohodě mohla zvládnout široká cyklistická veřejnost. Pořadatelé se při změně kurzu tratě snažili, aby charakteristická místa zůstala a stejně jako doposud trať vedla po nejhezčích místech jesenického kraje. Start byl jako vždy na Masarykově náměstí v centru Jeseníku, cíl a areál závodu se přestěhoval na klidné místo u okraje lázeňského města. Otázkou vždy je, jak změny přivítají samotní závodníci. Podle pozitivních ohlasů po závodě se ovšem pořadatelům změny povedly a závod se líbil. Přispělo k tomu i téměř letní počasí, které se jinak „Priessnitzu“ léta velkým obloukem vyhýbalo.

Uvolněná, pohodová atmosféra přítomné doprovázela celý den. Typický předstartovní stres se k závodníkům snad ani nedostal. Nejspíše zato mohlo slunečné počasí a éterické místní klima. Z ležérnosti bikery probral až startovní výstřel z historického děla. Na osm set bikerů, kteří zcela zaplnili náměstí, se dalo do pohybu. Čelo závodu se z lázeňské letargie rychle probudilo a od prvních metrů nasadilo přímo pekelné tempo. Aktivitou sršel především Kristián Hynek z týmu Česká spořitelna – Specialized MTB, který chtěl zapomenout na nevydařený závod v Karlových Varech. „Od začátku se mi jelo dobře, hned v tom prvním a nejprudším kopci jsem klukům odskočil. Mohl jsem si udělat i větší náskok, ale raději jsem počkal na Fóju (Ondřeje Fojtíka) a přemýšlel, že bychom jeli spolu. Přeci jenom do cíle bylo ještě hodně daleko a mně se nechtělo jet samotnému. Na brodu se mi ale začal trochu sukovat řetěz, kluci byli kousek za námi, a tak se to zase sjelo,“ vylíčil počáteční dění na trati Hynek. V sedmičlenné skupině s ním byli ještě týmový kolega Pavel Boudný, Ondřej a Jan Fojtíkové (Nissan Dolák), Jirka Ňumi Novák (Scott & Hagget) a duo borců v modrých dresech týmu Alpine Pro Author Team Václav Ježek a Stanislav Hejduk.


Rozhodující moment závodu přišel v druhé polovině. V hlavní roli byl opět Kristián Hynek. „Na začátku kopce na Rejvíz mi hodně pomohl Bouda (Pavel Boudný). Rozjel tempo a odstřídal. Já jsem jenom v tom tempu pokračoval a jel to samý až nahoru. Právě tady jsem si udělal náskok. Občas jsem se otočil, protože jsem netušil, jaká situace je za mnou. Člověk nikdy neví, jak jedou ti za tebou, jestli taktizujou nebo po tobě jdou. Snažil jsem se proto jet pořád naplno a neponechat nic náhodě.“

Hynek informace o velikosti náskoku neměl, ale diváci u tratě si změřili, že je více než slušný - celé čtyři minuty! Bylo jasné, že pokud Hynka nepostihne nějaký technický problém či bloudění, bude prvním, kdo projede cílem v Jeseníku. Hynek poslední kilometry po rovině a z mírného kopce přečkal bez úhony a na své konto si připsal čtvrté letošní vítězství v seriálu Kolo pro život. „Jsem rád, že se mi to dnes povedlo. Trať byla oproti té, kterou si pamatuji, o dost lehčí. Včera večer jsem si projel posledních patnáct kilometrů a byl jsem z toho trochu rozpačitý. Ale musím říci, že dnes, když mám za sebou celý závod, tak mám pocit, že to vůbec nebylo špatný. Byla tam řada hezkých míst. Třeba kopec asi na dvacátým kilometru byl hodně bajkovej a těžkej, nebo za brodem se mi líbila hravá kořenová pasáž. Zkrátka líbilo se mi to.“


Na druhém místě k cíli směřoval s mírným náskokem Boudný. Na posledním kilometru vlastní vinou vyjel z tratě a než se na ni vrátil, byl jeho náskok pryč. Stihnul ho předjet Ondřej Fojtík, který bral stříbro, Boudný se musel spokojit  s bronzem.


Podobně jako v kategorii mužů si na trati počínala Petra Kottová (Nissan Dolák). Vypracovala si postupně slušný náskok pěti minut a dovezla si ho až do cíle. V Jeseníku to bylo po páté, co se letos Kottová radovala z vítězství v KPŽ. Na druhém místě dojela s nevelkým náskokem osmnácti vteřin Jana Kyptová (Nissan Dolák) před Irenou Berkovou (GT Czech Team).

Kompletní výsledky ZDE>>


Po dojetí do cíle se závodníci opět přepnuli do pohodového režimu. Odpočívalo se, jedlo, pilo a klábosilo nad vším možným. Nejvíce se probíralo, jak si asi vede Jaroslav Kulhavý na mistrovství světa ve Švýcarsku. Škoda, že šampionát televize nepřenášela živě. Sledovat v zaplněném areálu zázemí Kulhavého zlatou jízdu by asi nemělo chybu.


Předposledním závodem seriálu KPŽ je 17. 9. Valtické Cyklobraní Kooperativy. Jedinečný závod na nenáročné trati, vedoucí mezi dozrávajícími hrozny, každoročně přiláká o hodně víc než tisícovku účastníků. Letos se poprvé pojede z hlavního města „vína“ – z Valtic. Velkolepý start na valtickém náměstí a cíl přímo v areálu barokního zámku. Burčákobraní bude o víkendu v plném proudu. Demižony s sebou! Elektronické přihlášky je možné podat do 12. 9.

 

Miloš Lubas

Diskusní fórum pro: "Hynek a Kottová zvítězili na Priessnitzově padesátce"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

Pojištění kola v rámci pojištění domácnosti u Top-Pojištění.cz.

automobiloveDILY24.czTipy pro Vás

Galaxy série
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Kolo pro život
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
FOR BIKES - veletrh cyklistiky Praha

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu