Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Pouliční festival ukáže Prahu bez aut

20.9.2011 12:20

Jak by se v Praze dalo žít, kdyby ulice nesloužily jen k projíždění a parkování aut? Letos to již pošesté ukáže festival Zažít město jinak. Koná se v sobotu 24. září od 10 do 22 hodin pod záštitou radní Aleksandry Udzenije.

Bookmark and Share

Program přináší Zelená mapa Prahy na stránkách www.zelenamapa.cz. V jedenácti pražských čtvrtích budou od rána probíhat akce pro děti, koncerty, výstavy a debaty. Kavárny a restaurace rozšíří své zahrádky a vytvoří příjemná posezení. Tradičním vyvrcholením festivalu bude Velká podzimní cyklojizda, která startuje ve 13 hodin z Rumunské ulice.

 

"Letošní ročník se nese v duchu "sousedských slavnosti". Nechceme za každou cenu organizovat kulturní akce, spíše vybízíme lidí, aby kreativně využili příležitosti, kdy ulice nebudou na jeden den plně aut, a bavili se sami," vysvětluje filozofii festivalu Zažít město jinak jeho programový ředitel Jakub Hradilek z iniciativy Auto*Mat. Zapojují se spolky, umělci, podnikatele, hospody i jednotlivci. "Festival si nejlépe užijí ti, kdo k němu sami přispějí. Stačí vynést na ulici stolek se židlemi a uvařit sousedům kafe," řekl Hradilek.

Srdcem festivalu budou Vinohrady, které nabídnou módní zónu se stánky mladých nekonvenčních návrhářů a designových obchodů, středomořskou a balkánskou zónu s typickou kuchyní a nápoji, zónu workshopů pro celou rodinu a latinskoamerickou zónu. Organizace se ujali místní obyvatelé spolu s majiteli mexické restaurace Las Adelitas. Na Vinohradech nebude chybět pódium Rádia 1, kde vystoupí jeho DJs. Tradiční partner festivalu společnost Vodafone osadí vybrané zóny houpacími sítěmi a solárními dobíječkami.

 

Také obyvatelé dalších čtvrtí zažijí proměnu ulic. Vršovice oživí lidé že spolku Start a oblíbené podniky Café v lese a Café Sladkovský. K jejich dlouhodobým záměrům patří obnovení místního tržíčku v Krymské ulici. Na Žižkově se spojí Divadlo Ponec, Nadace Partnerství a několik hospod s architekty. Lákají na cyklostezku pod Vítkovem vybudovanou na místě dřívější železniční trati a společně chtějí ukázat, jak by se mohla dále rozvíjet.

Pouliční slavnost nemine dvě unikátní domkářské osady, které si dodnes uchovaly kouzlo vesnice. Břevnovská Tejnka nabídne bohatý program dětem, divadlo Anny Polívkové a koncerty. V Praze 5 mohou lidé zajít na piknik Sdružení za záchranu parku Kavalírka a Iniciativy za záchranu Buďánek. Na Buďánkách si mohou večer užít party pouličních hudebníků z iniciativy Buskerville.

 

Letňanská cyklojízda upozorní na ohrožení tamního lesoparku. Zatímco Studio Motýlek zabaví děti, rodiče se mohou zapojit do veřejné diskuse a podepsat petici. Také v kině Bio Oko mohou lidé diskutovat, konkrétně o budoucnosti Letné, a shlédnout vystoupení Divadla Alfred ve dvoře nebo film Dva muži v Bogotě. Další akce se chystají na Palmovce, na Karlově náměstí či v Tróji.

 

Ve 13 hodin odstartuje z Rumunské ulice na Vinohradech Velká podzimní cyklojizda, na níž organizátoři očekávají nejméně pět tisíc lidí na kolech. Trasa jízdy provede účastníky čtvrtěmi, kde probíhá festivalový program, a zároveň upozorní na aktuální dopravní problémy. "Cyklojizda není tolik sportovní, jako spíše společenskou a kulturní události. Sejdou se na ní tisíce městských cyklistů a lidí, kteří by na kole po Praze jezdit chtěli, ale ještě k tomu nenašli odvahu. Tam, kudy by se v běžném provozu báli projet, se během cyklojizdy dostanou chráněni takovým počtem lidí na kolech, jenž zdaleka převyšuje jindy dominantní auta," vysvětluje organizátor cyklojizdy Vít Masare. "Překážkou pro rozvoj cyklistické dopravy v Praze není terén ani nedostatek místa, ale absence skutečně podpory ze strany politiků," dodává Masare.

 

Nad festivalem Zažít město jinak převzala záštitu pražská radní Aleksandra Udženija. Ve svých městských částech festival zaštiťují starostové Prahy 2 Jiří Paluška, Prahy 7 Marek Ječmének a starosta Tróje Tomáš Drdacký. Festival podporují také městské části Praha 5 a Praha 10. "Jsem rád, že Auto*Mat se rozhodl využít ke slavnosti Zažít město jinak část Vinohrad - což je celá Americká ulice a částečně ulice přilehlé - tak část Nového Města, tedy roh Karlova náměstí u baru Óčko. Praha 2 takové akce podporuje, protože je městskou části snad vůbec nejhůře postiženou automobilovým provozem, zejména kvůli severojižní magistrále. Organizace dopravy je pro nás doslova otázkou života nebo smrti," vysvětlil starosta Prahy 2 Jiří Paluška.

 

Na konec září vyhlašuje Evropská komise Evropský týden mobility propagující chůzi, cyklistickou dopravu a zklidňování provozu ve městech. "Praha je tak přetížena automobilovým provozem a přeplněná parkujícími auty, že přestáváme být schopni vnímat ulice jako přirozený prostor pro setkávání, procházky nebo hry dětí. Pokud chceme žít v moderním městě, musíme to změnit," vysvětluje ideu festivalu Zažít město jinak Tereza Vohryzková z pořádající iniciativy Auto*Mat.

 

Festival Zažít město jinak se poprvé konal před šesti lety. Tehdy jej podpořil primátor Pavel Bém a pronesl na něm legendární slib, že město bude pravidelně uzavírat Smetanovo nábřeží pro automobilový provoz. Slib však zůstal dodnes nenaplněn a Praha se v mezinárodních srovnáních kvality života stále umisťuje v dolní části žebříčku. "Festival Zažít město jinak se snaží se bojovat s nadměrnou dopravní zátěží, což je problém, který řeší i řada britských měst. Podpora cyklistiky a omezování vjezdu automobilů do center je jedním z řešení, které ostatně zvolil třeba Londýn," řekla britská velvyslankyně v Praze Sian MacLeod. "Londýn čeká příští rok velká výzva. Spojené království pořádá Olympijské a Paralympijske hry a zároveň se bude slavit diamantové výročí vlády královny Alžběty II. Dá se tak čekat obrovské množství návštěvníků navíc k miliónům lidí, které veřejná doprava běžné obsluhuje," pokračovala velvyslankyně. "Naším cílem je, aby všichni návštěvníci používali veřejnou dopravu nebo kolo. Proto byly investovány miliardy liber do nových linek, větších stanic a zlepšení služeb. 125 miliónů liber stalo ztrojnásobení kapacity vlakové stanice ve Stratfordu, kterou bude používat polovina návštěvníků Olympijského parku. Dochází k rozsáhlým úpravám více než 100 stezek pro cyklisty a chodce po celém Londýně. Zlepšuje se i říční dopravní infrastruktura," dodala velvyslankyně.

 

Festival Zažít město jinak podporuje řada osobnosti veřejného a kulturního života. Patří mezi ne výtvarník Krištof Kintera, který se podílí na kulturním programu vršovické festivalové zóny a už se těší na letošní Velkou podzimní cyklojizdu. "Bicykl je skvělý vynález! Řídit ho v Praze je činnost dobrodružná a vzrušující. Jízda vyžaduje sebevědomí, lehkou nadrzlost i obezřetnost a soustředění. Kdykoli nemusím použít automobil, jsem oblažen vzletným pocitem, že drže v ruce řídítka, moje trajektorie městem bude plynulá, rychlá a osvěžující. Radostný pocit mám, že vidím každý rok o něco více cyklistů v ulicích. Zhrzen však zůstávám z tuposti a krátkozrakosti politiku i úředníků. Nu což, musíme být vytrvalí a těch, kteří budou brát řídítka ve městě do rukou, bude víc a víc," řekl Krištof Kintera.

 

-auto*mat-

foto: Anna Šolcová a Vojtěch Marek

Diskusní fórum pro: "Pouliční festival ukáže Prahu bez aut"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2023 Cykloserver.cz |