Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Na MTBO Prague Spring potkáte světovou elitu

14.3.2012 10:59

MTBO Prague Spring je 4-denní série akcí pro široké spektrum závodníků od reprezentantů v MTBO (Mountain Bike Orienteering) až po rekreační sportovce, kteří rádi jezdí s mapou na horském kole. Závody se konají v severní části brdského hřebene s centrem v obcích Řitka a Kytín v termínu 5. – 8. května 2012. Pro nejlepší z celkového pořadí po 4 dnech je připravena odměna v hodnotě 1000 EUR.

Bookmark and Share

První velká událost sezóny MTBO 2012 se uskuteční u nás v ČR – na brdských Hřebenech. Oddíl USK Praha pořádá v termínu 5. – 8. května akci MTBO Prague Spring, která bude hostit závody prvního kola Světového poháru, druhého kola Českého poháru a další dva doprovodné závody – sprint a Open Score. Součástí programu budou také tratě pro úplné začátečníky, všechny závody budou tedy dostupné i pro běžné bikery a sportující veřejnost.

  • Světový pohár MTBO se do ČR vrací po 9 letech

Hlavním bodem programu MTBO Prague Spring jsou závody světového poháru, při kterých se očekává účast celé světové špičky MTBO. Start na Brdech už potvrdily týmy Slovenska, Německa, Polska, Rakouska, Francie, Finska, Švédska, Dánska, Anglie a Itálie, chybět by neměly ani týmy Ruska a Ukrajiny. Využít výhodu domácích terénů samozřejmě budou chtít členové české reprezentace, která zde nastoupí v plné síle.


Na závody světového poháru naváže program českého poháru – závod na klasické a zkrácené trati v sobotu a neděli, kde je očekávaná účast okolo 400 bikerů. „Kromě pohárových závodů budou během víkendu připraveny také závody pro veřejnost a mládež, které se uskuteční v okrajových částech závodních map tak, aby nedocházelo ke střetům aktivních a někdy až příliš dravých bikerů se začátečníky – jak mapovými, tak cyklistickými. Na startu těchto open závodů bude k dispozici člověk ochotný vše vysvětlit a poradit. Také zde bude možnost zapůjčení potřebného materiálu, tedy hlavně mapníků a elektronických čipů,“ zve Zdeněk Laciga, ředitel akce, na brdské závody i zájemce, kteří zatím nemají s MTBO tolik zkušeností.


V pondělí odpoledne pak program doplní veřejný závod ve sprintu, zatímco účastníci světového poháru pojedou dopoledne svůj závod štafet, které obvykle patří mezi nejvíce divácké disciplíny MTBO. „Česká reprezentace patří mezi nejlepší na světě, což by měla potvrdit i v našich terénech na Brdech. Určitě tedy budou mít čeští bikeři a diváci při štafetách komu fandit,“ láká na závod štafet Zdeněk Laciga.


Pro celé MTBO Prague Spring je připraveno 65 km2 nově zmapovaného prostoru, což nabízí jedinečné podmínky pro závodění v zajímavém terénu, a také minimální pravděpodobnost opakovaného projíždění po stejných cestách. Tak velký zmapovaný prostor pro MTBO závody je unikátní i ve světovém měřítku!

  • Open Score s novou závodní taktikou

Čtyřdenní program vyvrcholí závodem dvojic 8. května. Ten vychází z pravidel oblíbených závodů Bike Adventure, zavádí ale některé nové taktické prvky, které učiní tento závod originálním. Ačkoliv se jedná o bodovací závod dvojic (závod s volným pořadím kontrol), každá dvojice si může předem vybrat ze dvou možností: buď pojedou oba spolu a budou mít časový limit 4 hodiny, nebo se budou moci rozdělit a každý sbírat kontroly samostatně, ale pak bude časový limit pouze 2 hodiny. Obě možnosti budou hodnoceny společně, účastníci tedy musí předem zvážit, která varianta pro ně bude z taktického hlediska výhodnější. Další předností tohoto závodu pak je samotná mapa. Nepojede se totiž s běžnou turistickou mapou, jak je při podobných závodech zvykem, ale na mnohem přesnější mapě pro MTBO, kde jsou všechny cesty a pěšiny přemapovány a nejsou tam ani žádné navíc. Při závodě se tak můžete soustředit jen na to, jak si vybrat nejlepší postup.

  • Hlavní tahák – v MTBO výjimečné prize money

Dalším lákadlem pro účast na této čtyřdenní akci je odměna ve výši 1000 EUR pro nejlepší závodníky z celkového pořadí všech závodů, která je také v poměrech orientačních závodů na horských kolech velmi výjimečná. Princip hodnocení je maximálně demokratický a otevřený a dává šanci vyhrát i slabším závodníkům. „Jednoduše sečteme umístění každého závodníka za čtyři dny, a kdo bude mít nejnižší součet, ten vyhraje. Šanci budou mít jak závodníci v kategoriích elita, tak třeba i open,“ vysvětluje princip hodnocení jeho autor Zdeněk Laciga. Zvýhodněni tím budou závodníci z početně slabších kategorií, tedy především ženy a mládež. Až do posledního závodu, Open Score, ale stejně nebude nic jasné, protože tam pojedou všichni ve společné kategorii, a rozhodovat bude síla celé dvojice.


Na závody je možné se hlásit průběžně až do 27.4., více informací k jednotlivým závodům je na webových stránkách www.mtboprague.cz.

  • PROGRAM

• 5. 5. sobota SP/ČP závod na klasické trati
• 6. 5. neděle SP/ČP závod na zkrácené trati
• 7. 5. pondělí SP – štafety, Pražská MTBO Liga - sprint
• 8. 5. úterý Open Score 2/4 hodinový závod dvojic

  • Prague MTBO Spring – proč se zúčastnit?

• Nejvýznamnější MTBO akce roku 2012 u nás
• Největší prize money v MTBO u nás
• Největší zmapovaný prostor pro MTBO u nás
• RaMachova škola MTBO pro začátečníky
• MTBO tratě pro děti
• Nové a originální pojetí MTBO dvojic

 

Kamil Arnošt

Diskusní fórum pro: "Na MTBO Prague Spring potkáte světovou elitu"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.cz

Chytré
držáky mobilů na kolo
Quad Lock a FINN zakoupíte
v eshopu Kabelmanie.cz.
Tipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Locus - nejlepší mobilní aplikace s mapami SHOCart
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
Galaxy série 2013
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz