O Bílé sobotě triumfoval Jobánek

13.4.2012 15:55

oblíbený seriál závodů horských kol pro širokou veřejnost Cyklomaratontour odstartoval o velikonočním víkendu na jižní Moravě. Na Bílou sobotu se do Valtic sjely stovky cyklistů, kteří se již nemohli dočkat úvodu cyklistické sezóny.

Závod RWE Okolovaltic navázal na kořeny podniku dříve známého pod názvem „Břeclavský

kanec“. Akce je unikátní v tom, že trasa závodu vede Lednicko-Valtickým areálem, jenž je od roku 1996 součástí světového a kulturního dědictví UNESCO. Navíc trať zavedla účastníky
také do nedalekého Rakouska.

Po startovním výstřelu se začalo závodit pěkně zostra. Zima byla dlouhá a nadšení z pro
mnohé první závodní zkušenosti v letošní sezóně v sobě cyklisté tlumili jen těžko. Rychlému
tempu nahrávala také rovinatá trať. Na čele závodu se pohybovala zpočátku více než dvacetihlavá skupina favoritů. Na přibližně dvacátém kilometru závodu však již tak vražedné tempo s průměrnou rychlostí 32 km/hod. ještě navýšil reprezentant v olympijském cross-country Ondřej Cink (Merida Biking Team), na jehož nástup dokázal zareagovat jen Pavel Boudný (Česká spořitelna – Specialized) a po chvíli se k této dvojici ještě dotáhnul pozdější vítěz Jan Jobánek (Merida Biking Team). „Jelo se hodně rychle a mezi jednotlivými skupinami byly rozdíly řádově ve vteřinách. Ve trojici jsme ale na čele dobře spolupracovali a zezadu už nás tedy nikdo nedojel. Mně se povedlo do závěrečných zatáček před cílovou páskou najet jako prvnímu a to už jsem udržel,“ řekl v cíli spokojený Jobánek, který protnul cílovou čáru v čase 1:33:28. Pro stříbro si s odstupem pouhých šesti desetin vteřiny dojel Pavel Boudný, bronz získal Jobánkův stájový kolega Ondřej Cink.

Mezi ženami si nejrychleji s padesátikilometrovou tratí poradila Anna Krejčová (Ghost-
Mojekolo.cz) s časem 1:54:16. Druhou Pavlu Novákovou (Trek-AR Brno) dělilo od vítězství
jen pět vteřin, zatímco třetí žena v absolutním pořadí Veronika Bláhová (Drásal Team
Holešov) již ztrácela čtyři minuty.

Na kratší trati se vítězem stal Ondřej Malý (Drásal Team Holešov), nejrychlejší ženou byla