Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Okolo Varů lázeňsky na kole

29.6.2012 10:26

Jak je to dlouho, co se jezdí série závodů okolo čehosi? Tři roky? Pět let maximálně! To co vidíte na mapě SHOCart níže je až na drobné rozdíly tréninková trasa jednoho mladého nadšeného závodníka. Onen závodník byl kdysi osloven kamarády, aby pomohl navrhnout trasu půlmaratonu, následně mistrovství XC a také závodu Okolovarů.

Bookmark and Share

Nejjednodušší a zároveň nejspravedlivější bylo doporučit svoji vlastní tréninkovou trasu. A tady je! Např. pro mistrovství XC byl okruh ztížený na úroveň „silový trénink duben“. Naopak pro Okolovarů jsme očesali všechny vrcholy na úroveň „holky jedou s náma“. Přesto, když přijel komisař na kontrolu tratě Okolovarů (den před závodem) a vyslal svého emisara trať zkontrolovat, tak emisar (poměrně nadupaný borec) přijel s jazykem na vestě už po absolování jednoho kola - 25 km. Jeho první reakce tehdy pobavila celé naše sdružení: „Ty vole nedá se to ještě nějak zploštit? Dyť je to zabijácký!“ Odpověď byla nasnadě: „ Ale jistě že dá, můžeme jet všichni průvodem podél Ohře do Chebu na jedno, nebo do Klášterce na druhou stranu a zpět, to je jediná rovina v okolí Varů:) Ty vole pánové, rozhlédněte se, tady jste v údolí řeky sevřené horami, tady je všechno do kopce!“

 

Od té doby je Okolovarů tak trochu nestandardním závodem seriálu. Jednoduše řečeno: extrémně těžký, plný singlů, náročných sjezdů i výjezdů a hlavně téměř výhradně v terénu. Přestože jsme očesali všechny vrcholy (Diana, Karel IV, Vítkovka), pořád je to úctyhodné převýšení.


Na start letošního ročníku se postavilo na dlouhé trati 140 borců a na krátké dalších 100. Na první pohled to není mnoho, ale pro účastníky to bylo požehnání. Trať je místy až nebezpečná, a pokud by se na ni nahrnuly davy jako na Králi Šumavy a s podobnými jezdeckými schopnostmi, tak by nám asi jezdily sanitky s pomlácenými účastníky ještě teď!


Hned po startu se jede kolem galerie a pak brutálním stoupáním do terénu. Toto místo je jedinou slabinou celé trati. Spousta závodníků není schopna vyjet takovýhle masakr a hned po startu dochází k pěším pochodům a špuntování. Dál už je trať naprosto parádní a mě se vlastně ani nechce se honit za lepším časem. Užívám si, že jsem zpět doma, ve svých lesích, kde mám naběhány stovky a naježděny tisíce kilometrů. Prostředí lázeňských lesů je neopakovatelné a kdo jednou přijede bikovat, rád se vrací.


Kategorii elita letos ovládl Ježek před Dlaskem a Fábou. Jedině tihle tři se dokázali těsně vejít pod dvě hodiny a propast za nimi byla desetiminutová! Já jsem si trať vychutnával téměř o 50 min déle. Na svoji obhajobu musím podotknout, že za prvé: servis, kam jsem si dal kolo opravit, se opravdu předvedl (dalo se jet jen na pokrývače nebo na pilu), za druhé: nechal jsem na kole sjezdové pláště 2.4“ (kolo mělo tudíž asi 16 kg, navíc umístěných na nejpitomějším místě, tedy na obvodu kola) a za třetí: jako co bych se honil, když se na kolo utrhnu z práce jednou za uherák.


Na závěr trochu propagace Karlových Varů a okolí. Vary jsou prostě boží! Lázeňské lesy jsou boží. Krušné hory jsou taky boží. Vy, kteří jste byli na Okolovarů, už to víte. Ti co se o tom chtějí přesvědčit, mají šanci přijet na AM Bike koncem srpna.

 

Jindra Volný

Diskusní fórum pro: "Okolo Varů lázeňsky na kole"

Názor Autor Datum a čas
RE: Okolo Varů lázeň... Soňa Langová 6. 7. 2012, 21:03

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.czTipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu


Reklama: Cestovní pojištění Porovnej24.cz