Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Stovky studentů vyrazí na cyklojízdu pražských škol

21.9.2012 10:38

Řádově několik stovek studentů pražských středních škol vyrazí v pátek 21. září na kole z Pankráce na Kampu. V rámci Evropského týdne mobility se zúčastní třetího ročníku Velké studentské cyklojízdy, kterou připravila iniciativa Auto*Mat a občanské sdružení Oživení. Na Kampě budou studenti psát návrhy, jak zlepšit dopravní situaci v Praze, především podmínky pro městskou cyklistiku.

Bookmark and Share

Cyklojízdou chceme upozornit na trvalé poškozování našeho zdraví a veřejného prostoru města automobilovou dopravou,“ vysvětluje smysl akce učitelka z Gymnázia Elišky Krásnohorské Alena Volfová. Ekologické způsoby dopravy podporuje také Gymnázium Postupická. Jeho studenti vždy na Den bez aut mapují příjezdové trasy ze svého bydliště do školy a sledují, zda se za poslední rok zlepšila cyklistická infrastruktura a budou moci začít dojíždět do školy pravidelně.

 

Přestože se v posledních sedmi letech zavedlo značení koridorů pro cyklisty, nevedou až k naší škole. Žáci musí překonávat nepříjemné křižovatky a žádná příjezdová cesta ke škole stále není bezpečná. Opatření jsou jen kosmetická,“ říká Ladislava Bímová z Gymnázia Postupická.

Gymnázium Na Vítězné pláni zařadilo dopravní témata do běžné výuky již před několika lety. „Se svým synem jsem se sám stal obětí dopravní nehody, když jsme se vraceli z cyklistického tréninku. Uvědomil jsem si tehdy, jak jsou informace o bezpečném pohybu na kole důležité a pro studenty přínosné,“ říká učitel Petr Erlebach z Vítězné pláně.

 

Cílem školní cyklojízdy bude park Kampa, kde se studenti budou moci vyjádřit k dopravní situaci v Praze a navrhovat změny, které by jim usnadnily život a pohyb po městě.

V případě, že se studenti nemohou účastnit cyklojízdy, trasu lze absolvovat i pěšky. Studenti si sami každoročně vyrábí transparenty, aby upozornili řidiče, že jim stav pražské dopravy není lhostejný,“ říká za organizátory Jana Pírková z iniciativy Auto*Mat.

 

Naše mnohaleté zkušenosti ukazují, že děti mají ke kolu velmi kladný vztah a pokud by měly vhodné podmínky, rády by jezdily po městě mnohem častěji – třeba právě do školy. Proto je stále třeba připomínat, že kolo jako šetrný a zdravý způsob dopravy do města prostě patří, a apelovat jak na řidiče, aby cyklisty v ulicích respektovali, tak i na odpovědné orgány města, aby jim ve městě vytvářeli dobré podmínky,“ vysvětluje motivy cyklojízdy Eva Šuchmanová z Oživení.

 

Tradiční podzimní cyklojízda, která je největší akcí na oslavu jízdního kola jako městského dopravního prostředku v Praze, se bude konat v sobotu 22. září v rámci pouličního festivalu sousedských slavností Zažít město jinak. Festival i cyklojízdu pořádá iniciativa Auto*Mat.

 

Velká podzimní cyklojízda startuje v 10 hodin z pěší zóny v dolní části Václavského

náměstí.

 

-automat-

foto Šěpán Hon

Diskusní fórum pro: "Stovky studentů vyrazí na cyklojízdu pražských škol"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |