Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Kolem kolem jižní Afriky, část 9.

20.2.2013 16:06

Podobně jako v Hobas, i zde po ránu dělali paviáni nájezd na kemp, prohrabávali odpadky, lítali po balkonech budovy lázní a podobná alotria.

Bookmark and Share

Fish River Kanyon - voda v řece se často na několik set metrů ztratila

  • Pavián za 15 doláčů

Právě jsem snídal u stolku v kempové kuchyni, pobaveně a s nadhledem tomu přihlížel a k tomu dopíjel zdejší kafe (směs kávy a cikorky). Náhle na mne Colen zařval "Jiri, watch out". Otočil jsem se a viděl paviána plachtícího vzduchem na můj stůl. Dopadl, chytil bochník chleba, který byl v igelitové tašce. Já duchapřítomně čapnul tašku, ale ta se roztrhla a opičák zdrhnul s chlebem. Zadav se, potvoro. Naštěstí se mi podařilo koupit nový chleba za 15 namibijských doláčů, ale trvalo mi 20 minut, než jsem sehnal lidi z restaurace, aby mi ho prodali.


První cyklista v Namibii - Colen Walsh na prvním cyklistickém výletu v životě

 

Colen odjel třičtvrtě hodiny přede mnou, ale po 9 km neustálého stoupání jsem ho dojel. Pochválil jsem mu naposled tetování, na které byl tak pyšný, vyfotil jeho těžce naložený stroj a naposledy mu zamával z vrcholu stoupání. On jel do Hobas, měl to do kopce, ale s větrem v zádech a já na křižovatce odbočil na jih dostal vítr přímo do tváře. Počasí se zhoršilo, dokonce 10 minut tak silně pršelo, že jsem začal vytahovat goretexovou bundu. Vítr byl ale pořád silný a studený, odjel jsem to poprvé celé v softshellové bundě.


Mizerná silnice a dokonce 10 minut silně pršelo


Malebné skály zasazené v písku

  • Aussenkehr

Městečko Aussenkehr leží u Orange River a já měl na přilehlé křižovatce dvě možnosti. Buď jet doleva do městečka a posléze pokračovat na Noordoever a v JAR po asfaltové silnici do Springbok. Nebo zahnout doprava a jet okolo Oranžové řeky na hraniční přechod Sendelingsdrift, kde se do JAR přejíždí přes řeku na pontonu. Zvolil jsem kombinaci. Odjel jsem do Aussenkehr a byl překvapen, že je to rozlehlé městečko, vystavěné z rákosových chatrčí. Oranžová řeka je pro své okolí požehnáním, z pouště je rázem svěží, zelený a úrodný kraj. Pěstuje se převážně vinná réva a ovoce a k tomu jsou potřeba námezdní síly. Dělníci s rodinami žijí v rákosových chatrčích, což je na zdejší poměry velmi dobré bydlení, ale měřeno našimi požadavky je to bída s nouzí. Mezi rákosovými boudami občas vykoukla bouda zflikovaná z plechu - shebeen - neboli zdejší hospoda. Tam se načerno - tedy bez licence - ale zcela veřejně čepuje alkohol. Policie to nechává být, do townshopu se jim jednak moc nechce a navíc by zrušenou hospodu okamžitě nahradila jiná.


Celé městečko je vystavěné ze slaměných bud


V místním SPARu jsem mohl doplnit zásoby a potom jsem odjel do 10 km vzdáleného kempu v Norotshama Lodge. Velmi luxusní místo, poprvé jsem wifinu chytal ve stanu. Ráno jsem se vrátil, projel Aussenkehr a najel na silničku okolo řeky.


Příjezd k Norotshama Lodge silně kontrastuje s chatrčemi v Aussenkehr

 

Cesta to byla malebná, okolní hory působivé. Jelo se více méně po rovné, i když dost mizerné, silnici. Pouze 14 km úsek překonával sedlo se zhruba 400 m převýšením, kde část silnice byla vyrubána ve skále. Pěkný byl přejezd Rybí řeky, která se vymotala z kaňonu, aby se vlila do Oranžové řeky a po pár desítkách kilometrů do Atlantiku. Poblíž hraničního přechodu byla řeka obzvlášť působivá, vykukovaly z ní velké balvany a skály, k tomu svěže zelený rákos, a to vše ověnčeno okolními horami, vykukujícími z NP Richtersveld v JAR.


Cesta okolo Orange River byla lemována horami


Jediný kemp na cestě ke hranici


Rybí řeka se konečně prodrala kaňonem a vlévá se do Oranžové řeky

  • Padám z Namibie

V půli trasy byl kemp, ale ten jsem vynechal. Podle mapy měl být kemp přímo u hraničního přechodu, proto jsem s sebou nebral ani vodu. Kemp tam ovšem nebyl, resp. byl na druhé straně řeky v JAR. Přechod se ale zavírá v 16:30 a já tam byl později. Tak jsem u jednoho baráčku nabral plný desetilitrový vak vody a vrátil se o několik km zpět na vyhlédnuté místo nad řekou, kde jsem na divoko přespal. Ráno jsem pro jistotu opět nabral vodu, tentokrát jenom asi 5 litrů a jel se odbavit na imigration. Tam opět dlouze studovali můj pas a pokyny v počítači, nad kterými chvíli kroutili hlavou. Rád bych věděl, co mi tam ti rošťáci z berlínské ambasády vlastně napsali jako odvetu za to, že jsem si dovolil po měsíci urgovat vízum. Nakonec mi dali do pasu berana a požádali mne, abych lodníkům na pontonu předal zapomenuté klíče od bungalovu. Potom jsem dojel k řece a čekal asi půl hodiny, než pro mne ponton, kotvící v JAR, přijel. Převoz byl zadarmo a za 10 minut jsem byl v Jihoafrické republice.

 

Byl jsem fakt zvědav, co na mne čeká. Před odjezdem z ČR mne řada lidí od cesty do JAR zrazovala, dokonce i lidé v JAR narození, kteří přesídlili do Evropy. Téměř všichni odkazovali na to, že se v JAR vraždí i kvůli takové maličkosti, jako je mobilní telefon. Tak jsem je uklidňoval, že mobil s sebou nevozím. Také v Namibii mi místní lidé často říkali, že JAR nemůžu projet na kole, protože mne tam autem vytlačí ze silnice, oberou mne o všechno a jestli budu mít štěstí, tak mne nechají v příkopu zraněného ležet a nezabijí mne. Byl jsem z toho trochu nesvůj, ale naději jsem čerpal z rozhovoru s motorkářem z Pretorie, kterého jsem potkal v Betta. Toho jsem se ptal na poměry v jeho domovině, a zda tam mohu cestovat na kole. "Jasně", řekl mi, "můžeš to na kole projet, jen nesmíš dát těm hajzlům šanci". Byl jsem rozhodnut jim ji nedat.


Poslední foto z Namibie, čekám na převoz do JAR 

 

Pokračování příště...

 

Jiří Bína

www.kolemkolem.cz

Diskusní fórum pro: "Kolem kolem jižní Afriky, část 9."

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.cz

Sjednejte si cestovní pojištění u profesionálů.Tipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Locus - nejlepší mobilní aplikace s mapami SHOCart
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
Galaxy série 2013
 
Kolo pro život
 
BikersStickers.com

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz