Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

1000 mil má svého vítěze, většina ale ještě bojuje na trati

12.7.2013 08:32

Nejdrsnější závod napříč drsnou přírodou Československa již zná svého vítěze, stal se jím Jan Tyxa, který svým výkonem překonal čas loňského vítěze Zdeňka Kříže a nastavil tak nový traťový rekord. Do cíle dorazil v pondělí v podvečer. Po necelých šesti hodinách jej následoval druhý Filip Degl a za ním Ladislav Bimon.

Bookmark and Share

Do cíle ve Skalné u Chebu dojíždí stále další a další závodníci, na trati stále bojuje s nástrahami přírody zbytek startovního pole. Počasí zatím závodníkům přeje, a tak se i průběh závodu celkově zrychlil. Na Jesenický kontrolní bod do Františkova na 500 mílich dorazil již první běžec, je jím maďarský závodník Ištván Rudolf. Na své české kolegy si dokázal vytvořit náskok neuvěřitelných 400 km. Na Slovensku ještě stále bojuje chodec Jan Sommer. Chodci Barbora Hanzalová a Petr Ozogán jsou již na území Moravy a postupně se přibližují na kontrolu v Jeseníkách. Zajímavých pocitů se dočkali závodníci, kteří poslední noci závodu nespali. Dostavily se u nich halucinace a jen těžko rozeznávali, co je realitou a co snem.

  • Vítězem Craft 1000 Miles je Jan Tyxa, závod chtěl objet výletním tempem

V pondělí v podvečer dojel do cíle ve Skalné u Chebu jako první sedmatřicetiletý Jan Tyxa se startovním číslem 57. Na to, že posledních 400 km z Jizerských hor jel nonstop bez spánku, vypadal v cíli hodně v pohodě. Krizi prožil v noci, kdy se mu vysílením začala motat hlava a musel tak slézt a celou noc tlačit kolo, než opět mohl jet.


Honza je skromný a nenáročný, za celou dobu si na nic nestěžoval. Se závodní cyklistikou nemá nic společného. Na závod se nijak speciálně nepřipravoval, původně chtěl závod objet pouze výletním tempem a fotit. Brzy ale zjistil, že i když jede jen tak, ti nejlepší jsou nedaleko před ním, a tak trochu přišlápl. Z osmi dnů na trati tři noci nespal, průměrně ujel 200 km denně. Časem 8 dnů 2 hodiny a 17 minut vytvořil nový traťový rekord závodu Craft 1000 Miles Adventure. Svým neuvěřitelným výkonem překonal dosud nejrychlejší čas o neuvěřitelných šest hodin.


Honzovi vítězství ze srdce přejeme, vyhrál opravdu ten nejlepší a zároveň nejpřírodnější člověk, který se na start postavil“ řekl o prvním v cíli Janu Tyxovi hlavní organizátor a ředitel závodu Jan Kopka.

  • Bedna je již obsazena!!!

Vítěze nejdrsnějšího ultramaratonu napříč Československem již známe, ale jak se vyvíjel souboj o další dvě místa na pomyslné bedně? S téměř osmihodinovou ztrátou na vítězného Jana Tyxu, přijel do cíle jako druhý Filip Degl, účastník všech tří ročníků závodu na 1000 mil. Na třetím místě dorazil v úterý nad ránem Ladislav Bimon. Všichni tři závodníci v cili neskrývali silnou únavu, není se také čemu divit, za poslední týden toho opravdu mnoho nenaspali. Teprve po dojezdu jim začínalo postupně docházet, co vlastně dokázali, ujet 1000 mil za 8 dní, to je obdivuhodný výkon, ke kterému jim nezbývá než gratulovat.

  • Halucinace z vyčerpání

V cíli závodu kolují zajímavé historky  závodníků, kteří již závod dokončili, o jejich velmi kuriozních stavech mysli. Jejich stavy si lze vysvětlit pouze nedostatkem spánku a totálním fyzickým vyčerpáním, není také divu, vždyť poslední noc strávili nonstop jízdou nebo jen minimálním spánkem, všichni se shodli, že zažívali zvláštní neznámé stavy.


První Jan Tyxa se motal a ztrácel rovnováhu a musel chodit pěšky, tělu ale odpočinek nedopřál a ono se s tím srovnalo samo. Druhý Filip Degl, který přijel po třetí hodině ráno, přestával vnímat rozdíly mezi realitou a snem, nevěděl, jestli jede nebo spí. Další dva závodníci Ladislav Moulis a Martin Vít se v noci díky vyčerpání dostávali do stavu halucinací. Ladislav Moulis viděl po lese zadní světla aut, které tam vůbec nebyly.  Martin Vít se na cestě stále vyhýbal fiktivním balíkům slámy. Halucinace dosáhly dokonalosti, když začal mít pocit, že je kombajn a že přední kolo seká dráty trávu a „devítikolečko“ z trávy dělá balíky slámy a hází je dozadu.

O čtvrteční noci se v prostoru cíle povaloval závodník Jiří Míl, snažil se něco vyprávět a mezi slovy občas pospával. Vypadal opravdu unaveně a vyčerpaně. I on se snažil poslední noc jet a potvrdil pocity předchozích závodníků. I on zažíval v noci neuvěřitelné stavy. Nejdříve na něj někdo mluvil, i když tam nikdo nebyl. Potom se začaly kolem něj pohybovat stromy a nakonec mu běhaly přes cestu. Občas se vzbudil a zjistil, že stojí uprostřed cesty s kolem a spí ve stoje. Ale nevzdal to a nelehl si.

  • První chodec dosáhl kontrolního bodu 500 mil

Zatím co do cíle ve Skalné postupně dojíždí fyzicky i psychicky vyčerpaní finisheři závodu na 1000 mil napříč Československem, na kontrolní bod ve Františkově v Jeseníkách, který se nachází v půlce závodu na 500 mílích, přichází za ranní mlhy a chladného počasí první chodec. Je to maďarský závodník Ištván Rudolf se startovním číslem 110. Je to veselý a pohodový chlapík, který nejeví známky únavy, přestože poslední noc vůbec nespal. Na ostatní chodce na trati závodu si vytvořil náskok neuvěřitelných 400 km. Na CP2 ve Františkově se zdržel jen krátce. Trochu se prospal a načerpal síly, aby mohl opět vyrazit na trať. Není divu, Ištvána trochu tlačí čas, poněvadž již koncem příštího týdne chce startovat na 210 km dlouhém závodě v sousedním Polsku. Ale to již bude pro Ištvána po absolvování 1000 mil snadný úkol.

Více info o závodu na www.1000miles.cz nebo www.jankopka.cz

 

Daniel Černý

Diskusní fórum pro: "1000 mil má svého vítěze, většina ale ještě bojuje na trati"

Názor Autor Datum a čas
RE: 1000 mil má svéh... H. Vlasák 5. 8. 2013, 12:11

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.czTipy pro Vás

Galaxy série
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Kolo pro život
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
FOR BIKES - veletrh cyklistiky Praha

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu