Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Jel na výlet a vytvořil traťový rekord

17.7.2013 11:26

Rozhovor s medailisty nejdrsnějšího evropského ultramaratonu Craft 1000 Miles Adventure, Janem Tyxou, Filipem Deglem a Ladislavem Bimonem.

Bookmark and Share

Nejdrsnější evropský ultramaraton napříč Československem, který pořádá extrémní biker Jan Kopka, již zná své medailisty. Na prvním místě dojel v čase 8 dní 2 hodiny 17 minut Jan Tyxa, který svým vítězným časem vytvořil traťový rekord a překonal čas loňského vítěze Zdeňka Kříže. Na druhém místě se ztrátou necelých 8 hodin dorazil do cíle ve Skalné u Chebu Filip Degl, účastník všech předešlých ročníků. Jako třetí přejel Československo napříč z nejvýchodnější dědiny Slovenska do nejzápadnějšího cípu Čech děčínský rodák Ladislav Bimon se ztrátou necelých 10 hodin na vítězného Tyxu. Všem třem závodníkům patří velký obdiv a uznání za neuvěřitelný výkon podaný v extrémně krátkém čase.

 

Na trati závodu na 1000 mil napříč Československem bojuje stále ještě několik dobrodruhů, kteří se již v příštích dnech dostanou do vysněného cíle ve Skalné u Chebu, kde jejich příjezd netrpělivě očekává hlavní organizátor a otec závodu Jan Kopka. Mezitím, co svádí boj s nástrahami přírody, celkovým psychickým a fyzickým vyčerpáním, první tři závodníci jsou již týden doma a zotavují se po velmi náročném výkonu, a mají čas vstřebávat prožitá dobrodružství a absolvovaný závod sumarizovat. Podívejme se proto na první tři závodníky pořádně zblízka a pomocí několika otázek se vraťme k jejich famózním výkonům:


Jan Tyxa (*1976) – vítěz nejextrémnějšího ultramaratonu na evropském kontinentu Craft 1000 Miles Adventure 2013. 36-letý řidič z povolání. Přestože do závodu nastupoval bez závodních ambic a chtěl jej objet pouze jako turista, vytvořil nový traťový rekord a dokázal, že závod není jen o tréninku, ale spíše o odhodlání, psychické pohodě a připravenosti. Závod objel jen s minimem spánku a posledních 400 km do cíle ujel nonstop. 

Filip Degl (*1982) – majitel firmy se sportovní výživou. Zkušený účastník všech tří ročníků. Do závodu nastupoval namotivovaný vyhrát, přípravě na závod věnoval veškerý volný čas. Na trati se potýkal s technickými problémy, které mu jeho sen, vyhrát Craft 1000 Miles Adventure, neustále kazily. Přes prvotní zklamání v cíli uznal, že vítěz jel opravdu neuvěřitelně, 1. místo je tak spravedlivé.


Ladislav Bimon (*1973) – na trati oslavil své 40-té narozeniny. Živnostník podnikající v autodopravě. Cyklistice se věnuje s menšími přestávkami již 30 let, prošel dokonce armádní Duklou. Pravidelně se účastní všemožných cyklistických závodů a maratonů. Do závodu nastupoval s neuvěřitelnými 7000 km. Přes zdravotní problémy, které jej trápily na trati, nezadržitelně „šlapal na paty“ vítězi, část závodu jeli spolu. Ladislavu Bimonovi vítězství uteklo o několik hodin.

  • Co na vaši účast v závodě říkali blízcí?

JT: přítelkyně před startem nevěřila, že závod dokončím, ale po závodě mi prozradila, že mi věřila a jen mě chtěla namotivovat. Rodiče jsou zvyklí, občas se účastním MTB maratonů, také proto je moje přihlášení na Craft 1000 Miles Adventure nijak nepřekvapilo.


FD: rodina a blízcí mě hodně podporují, doslova závodem žijí. Veliký podíl na mém úspěchu má moje přítelkyně, bez její podpory bych ho jen těžko zvládl. Umožnila mi trénovat a připravovat se na závod a všechny mé povinnosti převzala na sebe.


LB: protože závodní cyklistice se věnuji s menšími přestávkami téměř 30 let, rodina je na můj styl života již zvyklá a v mém koníčku mě podporují. Přihlášení do závodu pro ně nebyl šok.

  • Jak probíhala vaše příprava na závod?

JT: před závodem jsem byl nezaměstnaný, tak jsem měl na přípravu dostatek času, jezdil jsem spíše na výlety do okolí Kladna (Karlštejn, Křivoklát). Hodně času mi zabralo shánění potřebných informací o závodě, jak se na něj připravit a co s sebou. Strávil jsem hodiny u různých internetových fór a sbíral zkušenosti od účastníků minulých ročníků.


FD: na závod jsem se připravoval od listopadu 2012. Když v Čechách byla zima, absolvoval jsem dvě soustředění v „teple“, první v Itálii a druhé na Kanárských ostrovech. Část své přípravy jsem strávil s lanškrounskými silničními cyklisty. Projel jsem si část trasy závodu, abych otestoval svojí fyzičku a materiál. Trénoval jsem i krátký spánek, spal jsem 3h denně. Nakonec jsem při závodě musel spát ještě méně. Účastnil jsem se 24-hodinovek na horském kole, abych prověřil svoji schopnost jízdy s minimem spánku. Na startu závodu jsem měl najeto 5000 km.


LB: na kole se připravuji již spoustu let stejným způsobem. Na rozdíl od minulých let jsem jezdil i v zimě. Žádnou speciální přípravu jsem neřešil, částečně to bylo i z důvodu, že jsem do května nevěděl, zda pojedu, jelikož jsem byl uveden jako náhradník. Na start jsem nastoupil se 7000 km.

  • Co se vám na závodě nejvíce líbilo?

JT: checkpointy (záchranné body), na ty se člověk těšil. Trasu jsem plánoval vždy pouze do nich. Moc se mi líbila příroda, kterou závod vedl, bohužel jsem si ji díky tempu nestihl pořádně prohlédnout. Na začátku jsem stíhal trochu fotit. Každý den jiná pohoří, člověk mohl srovnávat, co je hezčí. Nebýt závodu, na tahle místa bych se těžko podíval.


FD: závod mě přivedl na krásná místa, kam bych se sám jen těžko vydal. Přestože jsem jel sám, mám stejné zážitky s ostatními, můžu si s nimi později o prožitých dobrodružstvích povídat. Jde o „cestovku na zážitky“. Závod své účastníky neuvěřitelným způsobem doslova pohltí, něco tak intenzivního se jen těžko hledá.
LB: nádherná příroda, závod mě zavedl do míst, kam bych se sám jen těžko podíval. Slovensko jsem doposud neměl projeté. Krásné počasí, teplo, které mám rád, výborná atmosféra a krásné kopce.

  • Co se vám na závodě naopak nelíbilo?

JT: nelíbí se mi názory lidi v různých diskuzích, kteří nám vytýkají, že závodíme. Podle nich jde o závod, kde by se mělo jet bez závodních ambicí.


FD: v závodě jsem neshledal nic, co by se mi nelíbilo, snad jen technické problémy, které mně provázely - prořezaný plášť a upadlý levý pedál.


LB: k závodu jsem nenašel žádná negativa, počasí vyšlo dokonale, technika mi také sloužila výborně, pouze jsem měnil brzdové destičky, jsem naprosto spokojený. Snad jen na Slovensku jsem si poranil prst na noze, který se mi zanítil a trochu bolela kolena, jinak vše v pořádku.

  • Co byste po letošních zkušenostech ve výbavě změnili, popř. o co ji doplnili?

JT: vzal bych si určitě dvoje ponožky a pořídil lepší tretry. Právě díky špatným botám mám oteklá a rozmokvaná chodila. Dnes jsem byl u lékaře a vše se již hojí.


FD: myslím, že bych nic nedoplňoval, možná bych zkusil ještě více odlehčit.


LB: jednoznačně bych si příště vzal návleky na tretry, mokré nohy byly nepříjemné!

  • Co si myslíte, že bylo ve vaši výbavě zbytečné?

JT: nepoužil jsem předepsanou ALU folii, která byla v povinné výbavě pro případ nouze.


FD: vzhledem k hezkému počasí, které závod provázelo, jsem mohl trochu očesat výbavu - odlehčit. Třeba Gore-Tex bundu a kalhoty jsem letos vezl naprosto zbytečně.


LB: po absolvování závodu jsem zjistil, že jsem vezl zbytečně moc oblečení, počítal jsem se špatným počasím. Navíc jsem musel vézt mazání na kolena. Těžký batoh mi ubíral také hodně sil. Ukázalo se, že jsem vezl zbytečně mnoho baterií do čelovky a GPS.

  • Nejhezčí místo na trati?

JT: okolí Děčína, projížděl jsem tam za tmy, musím se tam proto co nejdříve vrátit a pořádně si to prohlédnout za světla. Krásné byly také Krkonoše a oblast Velké Fatry.


FD: nejvíce se mi líbila Kráľova Studňa na Slovensku, Českosaské Švýcarsko, krásné výhledy okolo Tanečnice a závěrečná krajina okolo Kraslic v západních Čechách.


LB: velice mě zaujal přejezd Slovenska s krásnými kopci a výhledy, přejezd sedel okolo Krížne v Nízkých Tatrách. Slovensko mě možná zaujalo více než krásná příroda našich Krkonoš.

  • Jak se cítíte po závodě? Dochází vám již, co jste dokázali?

JT: byl jsem výsledkem hodně překvapený, do závodu jsem nastupoval s tím, že pojedu jen výletně a budu fotit. Ale když jsem si soupeře otestoval a zjistil, že dokáži jet s nimi, zkusil jsem, co zvládnu. Je krásný pocit, vyhrát nejdrsnější závod v Evropě.


FD: přiznám se, že před cílem jsem cítil trochu zklamání, během přípravy na závod jsem trénoval psychiku na to, že dojedu na prvním místě. Musím ale uznat, že vítězný Jan Tyxa jel opravdu lépe a pro 1. místo si dojel naprosto zaslouženě. Umístění mi pomalu dochází a jsem samozřejmě rád, že jsem to dokázal.


LB: s vítězným Janem Tyxou jsem jel chvíli na Slovensku a musím uznat, že si vítězství opravdu zaslouží. Dokázal jet nonstop 400 km do cíle, kdy my si museli alespoň na chvilku lehnout a odpočinout si. Postupně mi vše dochází, je to opravdu hezký pocit.

  • Závod je úspěšně za vámi, pojedete příští rok?

JT: příští rok bych určitě chtěl jet a zkusil si trať projet obráceně.
FD: možná, na rozhodování je ještě příliš brzy.
LB: spíše ne, ale třeba změním názor.

O závodu


Zakladatelem a otcem závodu je extrémní biker Jan Kopka, první Čech, který vyhrál závod na 1800 km napříč zamrzlou Aljaškou Iditarod Trail Invitational. Zkušenosti získané z absolvovaných extrémních závodů využívá od roku 2011 při organizaci v Evropě ojedinělého extrémního ultramaratonu bez zajištění napříč bývalým Československem Craft 1000 Miles Adventure, kterého se každý rok účastní stovka dobrodruhů z různých koutů světa. Vizí závodu je nabídnout účastníkům velkou dávku dobrodružství, nenadálých příhod, nového poznání a nezapomenutelných zážitků.
 

Daniel Černý

Diskusní fórum pro: "Jel na výlet a vytvořil traťový rekord"

Názor Autor Datum a čas
RE: Jel na výlet a v... H. Vlasák 5. 8. 2013, 12:12
RE: Jel na výlet a v... Honza Vlas 23. 7. 2013, 21:58
RE: Jel na výlet a v... Honza Vlas 23. 7. 2013, 21:45
RE: Jel na výlet a v... Bubo 18. 7. 2013, 10:02

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.czTipy pro Vás

Galaxy série
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Kolo pro život
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
FOR BIKES - veletrh cyklistiky Praha

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu