Svaťa Božák: Jak jsem vyhrál K24

25.6.2014 16:03

Ve čtvrtek 19.6. jsme se celá naše rodinka vypravili na cyklomaraton K24. Již 14. ročník mě opravdu lákal, a tak jsem se přihlásil. S Pavlem Blažkem jsme ještě před závodem uspořádali malou besedu o RAAMu pro jezdce, abych je naladil na nadcházejících 24hodin na kole.

V pátek ráno jsme se s rodinkou přesunuli na místo startu a rozložili zázemí pro závod. Holky Lenka a Kája šly nakoupit pěčivo a chybějící proviant. Ondra pod mým otcovským vedením zatím stavěl stan.

Pozitivní atmosféra byla cítit na každém kroku. Pořadatelé ze Salesiánského hnutí mládeže v Újezdu měli vše zkušeně pod kontrolou. Potkali jsme se tam se spoustou přátel. Mimo jiné se Zdeňkem Janečkem, členem Jírova týmu. Zdeněk tyto závody jezdí na svém lehokole a na trati dal 16 kol – 453 kilometrů. Což je pro mě na takovém stroji něco nepředstavitelného.

Před startem byla pro závodníky a jejich doprovody připravena mše v místním kostele. Tam také zakladatel celého závodu, kněz Juris Jiří Jeniš, popřál všem účastníkům hodně sil.

V 16 hodin byl oficiálně závod zahájen. V předpovědi počasí byl avizován silný vítr. Bohužel předpověd se potvrdila a rovinách okolo Brna opravdu foukalo.

Po startu se rozjela menší skupinka a jelo se poměrně svižně. Průměr okolo 36 km/h.

Asi po 4 hodinách se skupinka zmenšila. Norbert Conti, rakouský závodník, žijící v Brně, se mnou spolupracoval a i ve větru jsme si celkem dávali.

Lenka měla pečlivě připravený občerstvovací servis na každý okruh. Kája ji pomáhala a Ondra fandil co mu jen hlasivky stačily. Dokonce nás přijel do našeho zázemí povzbudit také Pepík Zimovčák s Martinou. Každá motivace je super.

Blížila se noc. Na čele závodu jsme jeli už jen já a Norbert. Vzal jsem si světlo, vestu, návleky na ruce a jel do noci. Zjistil jsem, že jedu sám. Noc byla malinko příjemnější, protože ustal ten šílený vítr. Teplota spadla místy na kolem 5°C. Lenka v zimním oblečení pravidelně čekala na můj průjezd s bidonem a něčím na zakousnutí. S ranním rozbřeskem se opět rozfoukalo. Vzpomínal jsem na RAAM, když jsme projížděli Kansas. Bylo to hodně podobné. Dostal jsem informaci od Lenky, že jsem na druhého během noci najel jeden okruh. Ten měřil 28,4km.

Na dalším okruhu jsem právě tohoto závodníka dojel. Nebyl to nikdo jiný, než právě Norbert. Oba jsme se přátelsky pozdravili. Čas byl však neúprosný a můj plán 26 okruhů byl dost nalomený, protože během noci rychlostní průměr spadnul. Do posledních hodin jsme už jeli spolu a občas se někdo další připojil. Byli to většinou závodníci, kteří v noci spali nebo odpočívali. Byli čerství, a tak skupina ještě lehce zrychlovala, což bylo super.

Do cíle jsem dojel v čase 23 hodin a 51 minut s celkovým počtem 26 okruhů, tedy 738,4 kilometrů. Mimo jiné můj rekord na 24 hodin. V cíli mě čekali Ondra, Karolína a Lenka. Ti si zaslouží velké díky za mou podporu. Radost, že jsme to společně zvládli byla parádní.

Závěr patřil pořadatelům, kteří každého závodníka vyhlásili.

Po zbalení všech věcí jsme se skvělou partou lidí jsme se rozloučili a zamířili domů.

Díky za použití fotek Davidu Teichmanovi.