BIKE VALACHY vyhrál Jobánek, favorita Kulhavého potrápil defekt

14.7.2014 12:28

Jan Jobánek se stal vítězem 2. ročníku maratonu horských kol BIKE VALACHY, který se konal v sobotu 12. července v rámci seriálu VALACHY TOUR v Resortu Valachy Velké Karlovice. Hlavní favorit, olympijský vítěz a čerstvý mistr světa Jaroslav Kulhavý dojel šestý poté, co ho postihl defekt. Do BIKE VALACHY se zapojilo 430 sportovců z řad amatérů i profesionálů, do dětských závodů pak 143 malých sportovců.

Vítězný Jan Jobánek zajel hlavní trasu 45 km s náročným převýšením 1 600 metrů v čase 1:55. Na své konto si tak připsal další zlatou medaili jen týden poté, co vyhrál Obr Drásala v Holešově. „Po Drásalovi to tedy bylo opravdu svižné vyjetí,“ podotkl s úsměvem poté, co dorazil do cíle. „Měl jsem výhodu, že jsem si trasu objel den předem a věděl jsem, co mě čeká. Kde jsem nechal Jardu Kulhavého? Ten se zastavil ve wellness na Horalu,“ zavtipkoval si Jobánek směrem k Jaroslavu Kulhavému, loňskému vítězi BIKE VALACHY, který byl dlouho ve vedení, ale před posledním stoupáním, u hotelu Horal, ho zabrzdily technické problémy.

Měl jsem pomalý defekt, jel jsem s ním asi deset kilometrů a když jsem chtěl před stoupáním dofouknout, zlomil jsem ještě ventilek, tak jsem musel počkat na pomoc od projíždějícího stájového kolegy Franty Raboně,“ vyprávěl Kulhavý v cíli, kam i přes potíže dojel na šestém místě. „Beskydy jsou opravdu krásné. Trasa byla sice po deštích mokrá, ale to mi nijak nevadí, z mého pohledu byla ještě lepší než loni – členitější, což mi vyhovuje. Určitě se do Resortu Valachy chystám vrátit soukromě, užít si pobyt v hotelu Lanterna nebo Horal. A možná ani nebudu čekat, až skončí sezóna, protože tady se dá nejen relaxovat, ale i výborně trénovat. Už se sem moc těším,“ dodal Jaroslav Kulhavý.

Druhé místo obsadil Ondřej Fojtík, několikanásobný vítěz a od letoška také ředitel kultovního Bike maratonu Drásal. Třetí místo vybojoval Tomáš Paprstka, juniorský mistr světa v cyklokrosu. Čtvrté místo obsadila další zajímavá tvář BIKE VALACHY, František Raboň, zkušený silniční cyklista, který se nyní stále více prosazuje v oblasti horských kol v týmu Specialized. „Byl to skvělý závod s těžkými, ale krásnými sjezdy. Moc se mi líbil, doma v Plzni takové terény nemám. Beskydy jsem dříve znal spíš ze silniční cyklistiky, na biku jsou ještě mnohem hezčí,“ prohlásil.

Mezi ženami na dlouhé trase přesvědčivě zvítězila mistryně České republiky v maratonu horských kol Irena Berková, s několikaminutovým odstupem za ní skončily Lucie Gruchalová a Lenka Bulisová. Na kratší trase 20 km s převýšením 700 metrů vyhrál Jaroslav Marančák, mezi ženami byla nejlepší Sofie Joannidu.

Kompletní výsledky jsou uvedeny zde >>

Tradičně velkým lákadlem byly také závody dětí, oproti loňsku se jich na startovní čáru postavil dvojnásobek. Starší děti si dokonce mohly zazávodit s Jaroslavem Kulhavým a Františkem Raboněm, kteří jim dělali předjezdce.

Zpestřením byla tipovací soutěž TomTom, v níž mohli návštěvníci hádat, v jakém čase zajede trať Jaroslav Kulhavý a jak vysokou tepovou frekvenci mu naměří sportovní hodinky v nejvyšším bodě trasy – což činilo 183 tepů za minutu. Uskutečnila se také autogramiáda dvojice Kulhavý – Raboň s improvizovanou besedou a nechybělo oblíbené testovací centrum horských kol Specialized.

Dalším závodem VALACHY TOUR bude 8. srpna mini triatlon VALACHY MAN, který se koná v blízkém Novém Hrozenkově u přehradní nádrže Na Stanoch a kombinuje tři disciplíny – plavání, horské kolo a běh. Sportovci se do něj mohou registrovat už nyní na www.valachytour.cz.

Martina Žáčková

Diskusní fórum pro: "BIKE VALACHY vyhrál Jobánek, favorita Kulhavého potrápil defekt"