Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Třídenní mezinárodní cyklojízda podél hranic s Rakouskem připomene výročí 25 let od pádu železné opony

17.9.2014 15:47

Výročí 25 let od pádu železné opony je hlavním tématem třídenní mezinárodní cyklojízdy podél EuroVelo 13 / Stezky železné opony, která startuje tuto neděli na mostu Svobody u slovenské Děvínské Nové Vsi. Cyklojízdu pořádá Nadace Partnerství s rakouskými partnery a jejím vrcholem je slavnostní otevření nově proznačeného úseku, který za účasti představitelů krajů a rakouských partnerů proběhne v centru Laa an der Thaya.

Bookmark and Share

EuroVelo 13 / Stezka želené opony je první ze čtyř mezinárodních tras EuroVelo procházejících územím České republiky, která je kompletně proznačena a vybavena v celé své kompletní délce 866 km mezi jihomoravskou Břeclaví a západočeskou Aší. Chtěl bych poděkovat všem zástupcům krajů i zahraničním partnerům, že se podařilo právě tuto stezku dokončit,“ říká Daniel Mourek, zástupce Nadace Partnerství a zároveň člen evropské rady EuroVelo.


Oficiální peloton bude sestaven symbolicky z 25 českých, rakouských i německých cyklistů, mezi kterými nebude chybět ani Michael Cramer, europoslanec a duchovní otec Stezky železné opony. Peloton pojede podél řeky Moravy ke trojmezí České republiky, Slovenské republiky a Rakouska a poté střídavě po českém i rakouském území přes Valtice, Mikulov, Laa, Retz, Znojmo a Drosendorf až do jihočeských Slavonic. „Během tří dnů ujede peloton na 250 kilometrů a během cesty navštívíme například nově zpřístupněný soutok řek Moravy a Dyje, Národní vinařské centrum ve Valticích nebo venkovní expozici železné opony v Čížově, kde se seznámíme s projektem Paměť národa sdružení Post Bellum a tedy i s příběhy lidí žijících za železnou oponou,“ vysvětluje Daniel Mourek.


Díky evropským přeshraničním projektům byla celá trasa podél českých hranic nejen kompletně proznačena, ale byly zde instalovány i informační panely a odpočívky připomínající např. protitankové zátarasy. Vydána byla i sada vícejazyčných informačních materiálů.
Cílem propagační cyklojízdy jsou Slavonice, kde příští středu startuje 8. panevropská konference Evropského zeleného pásu, územím zakonzervované přírody bývalé železné opony. Třídenní akce se zúčastní čeští i zahraniční odborníci i politici a bude slavnostně zahájena podpisem Memoranda o spolupráci mezi dvěma evropskými iniciativami – Evropským zeleným pásem a Evropskou cyklistickou federací, která koordinuje projekt EuroVelo v Evropě a v Česku ji zastupuje Nadace Partnerství. Konference přivítá ve slavonickém Centre for the Future stovku odborníků a politiků, účast přislíbil náměstek ministra životního prostředí ČR Vladimír Dolejský, Viktoria Haslerová z rakouského ministerstva životního prostředí, generální ředitel generální ředitel DG ENVI Evropské komise Karl Friedrich Falkenberg nebo berlínský europoslanec Michael Cramer.

 

Více informací: www.nadacepartnerstvi.cz/Cyklojizda-podel-Stezky-zelezne-opony
 

Martin Gillár

Diskusní fórum pro: "Třídenní mezinárodní cyklojízda podél hranic s Rakouskem připomene výročí 25 let od pádu železné opony"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2023 Cykloserver.cz |