Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Berounská desítka není pivo ale závod

4.5.2015 11:49

Přinášíme vám rozhovor s velkým sportovcem a hlavním pořadatelem již 29. ročníku závodu Berounská desítka MTB / RUN Petrem Širerem.

Bookmark and Share

Petře, co ty a sport?
Od mládí rád a s chutí sportuji. V zimě to byl především snowboard a sjezdovky, v létě zase vodní sporty v podobě windsurfingu, vodního lyžování a kitingu. Když zrovna není po ruce žádná vodní plocha, tak beru kolečkové brusle, kolo nebo tenisky a vyrážím někam ven, jak se říká „vyčistit si hlavu“. V poslední době mě ale uchvátilo závodění na koloběžkách.


Co tě přivedlo k pořádání závodů? Pokud si dobře vzpomínám, tak v loňském roce to bylo Mistrovství ČR ve 24 hod MTB, dětský závod Cyklísek a také Berounská desítka.
Před časem jsme tady u nás v Berouně založili s kamarádem Honzou Koubíkem cyklo hobby team More Than Bikers a s partou lidí začali jezdit venku na kole. Postupně to přerostlo v to, že bychom mohli uspořádat i nějaký závod. V loňském roce se nám povedlo zorganizovat tři akce, ale vzhledem k pracovnímu vytížení nezbývá na tyto věci moc času. Prostě nám to přerostlo přes hlavu. Když totiž chcete udělat závod pořádně, jak se říká srdcem, bez ohledu na případný zisk nebo ztrátu, zabere vám to spoustu času. Rozhodli jsme se proto, že si vybereme jeden ze závodů a v tom budeme pokračovat .


Mám to tedy chápat tak, že Berounský Cyklísek a Berounská 24 hod MTB končí?
No není to tak úplně pravda. Dětský závod Berounský Cyklísek se nám povedlo předat. Domluvil jsem se, s panem Zachem, ze sdružení Sport pomáhá. Těm jsme předali veškeré naše know how, tak aby tahle podle mého povedená akce úplně nezanikla. Podobný úmysl jsme měli i s Berounskou 24 hod MTB. Bohužel, najít nového organizátora, kterému naprosto nezištně předáme závod, se nám dodnes přes veškerou snahu nepovedlo.

 

Teď  zpátky ke třetímu závodu. Proč zrovna Berounská desítka? To ve mně evokuje spíš značku piva než název závodu.
Tenhle název jsem nevymyslel já. Kořeny tohoto závodu sahají hluboko, až do roku 1980, kdy se uskutečnil jeho první ročník. Tenkrát šlo čistě o závod běžců na lyžích. Do roku 1991 proběhlo 6 ročníků na běžkách a pro nedostatečné sněhové podmínky se zbývajících 6 ročníků proměnilo v běžecký závod. Od roku 1992 až do posledního ročníku, který se uskutečnil v roce 2005, se Berounská desítka startovala jak v kategorii běžců tak bikerů. V roce 2013 jsme se rozhodli společně s původním zakladatelem panem Chuchlerem a jeho manželkou závod Berounskou desítku obnovit. Byla a je to pro mě srdeční záležitost. Jako dítě jsem se účastnil prvních ročníků ještě na sněhu a tenhle závod mi přirostl k srdci.

Přibliž nám, jak vypadá dnešní podoba závodu.
Berounská desítka jsou vlastně dva oddělené závody, které se uskuteční v jeden den. Dopoledne startuje závod běžců. Na muže a ženy čeká jeden 10 km členitý okruh vedoucí výhradně po lesních cestách. Pro juniory a mladší děti jsou tu samozřejmě kratší tratě začínající již na 100 m. Odpoledne potom bude patřit trať bikerům. Na muže čeká 30 km (tři okruhy), na ženy 20 km (dva okruhy) a na juniory 10 km (jeden okruh). V rámci našeho závodu vyhlašujeme ale také speciální kategorii, pro ty, kteří dopoledne poběží a odpoledne pojedou na kole. Takový B10 duatlon :-) . Nejlepší muž a nejlepší žena jsou potom vyhlášeni jako král a královna Berounské desítky.


A co nějaké ambice a předsevzetí pro letošní ročník?
Snažíme se znovu udělat závod otevřený úplně všem, tak aby si u nás přišel na své jak rekreační hobby jezdec, tak elitní závodník. V běhu máme kategorie od těch úplně nejmenších sportovních ratolestí :-) . Chceme také každý rok si stavět laťku o kousek výš a závod neustále zlepšovat a vymýšlet něco nového. Letos se nám povedlo Berounskou desítku dostat do seriálu UAC a do projektu ČUS Sport pomáhá.


A závěrem kdy a kde se závod koná?
Všechny bych chtěl srdečně pozvat 30. 5. 2015 k nám na Zdejcinu u Berouna. Bude na vás čekat zajímavá a členitá trať se spoustou singltreků, usměvaví pořadatelé a domácká atmosféra, na které si zakládáme.

 

Více o závodě naleznete zde: www.berounskadesitka.cz a na FB www.facebook.com/BerounskaDesitka

 

Jan Koubík

Diskusní fórum pro: "Berounská desítka není pivo ale závod"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |