Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Šumavák - vydařený evergreen KPŽ

3.8.2015 12:21

Po vyčištěné blankytné obloze se honí pár bílých mráčků, mezi vysokými stromy to trochu pofukuje a příjemně chladí, tváře závodníků hladí první paprsky srpnového slunce...

Bookmark and Share

Druhou polovinu cyklistického léta otevřel v sobotu 1. srpna Šumavský MTB maraton České spořitelny. A opět padl místní účastnický rekord. Na Zadov přijelo 1000 dospělých účastníků a více než 400 malých bikerů ve věku 1 – 13 let a s nimi spousta fanoušků, kteří kromě fandění stihli nasbírat borůvky na koláč, pokochat se nádherným výhledem z nově zrekonstruované rozhledny Skokanský můstek a načerpat sílu z místních turistických tras. Na nejvyšší stupně hlavního závodu na 54 km vystoupali letošní tradiční vítězové závodů Kolo pro život Pavel Boudný (Česká spořitelna – Accolade) a Anna Šmídová (Nilfisk ALTO pro cycling).

„Ty jo, co se to tam nahoře děje?“ slyšeli jsme rozhovor dvou cyklistů kolem půl jedenácté. Šlapali tréninkově do táhlého kopce od parkoviště arálu Kobyla na prezenci 10. podniku letošní KPŽ. Kravál a pekelná fanouškovská atmosféra, kterou rozpoutali Martin Půlpán s Bóďou a s moderátorem dětské Junior Trophy Lukášem Beděrkou právě vrcholil. Rodiče, doprovod dětí a děti samy to podél lesní trati dětského závodu rozjeli neskutečným způsobem.

 

Zatímco kratší trasa C a Fitness jízda odpálí závodníky na trať v prostoru zázemí, hlavní Šumavák je vyhlášený svým startem do serpentiny vedoucí k areálu lyžařského střediska Zadov. Mezi eliťáky je oblíbený, protože se jede na výkonnost a ne na „kdo se schová do háku“. Dalším tradičním velmi příjemným a motivujícím faktorem šumavského maratonu jsou finanční prémie, které jsou vypsány právě v tomto stoupání, a to hned na čtyřech místech.

 

Start trasy B byl tedy i pro letošní 17. ročník situován na parkoviště pod sjezdovkou. Po startovním výstřelu se začalo hned pěkně závodit, žádné zavádění autem, rovnou ostře do pedálů. Tempo bylo přímo vražedné a kopec pěkně dlouhý. Špička se prala o prémie a jelo se opravdu rychle. První dvě prémie získal vítěz Chuchelského sprintu z minulé soboty, Václav Doležal (Petr Čech Sport), další dvě už pozdější vítěz závodu Pavel Boudný (Česká Spořitelna Accolade). Nahoře se závodníci na chvilku ukázali divákům v zázemí a prohnali se stadionem na Zadově. Už tady, před očima diváků, cyklisty prověřilo pár kořenů. Pak se na chvíli závodníci setkali tváří v tvář s těmi, co ještě neměli stoupání za sebou. To když sjížděli stejný kopec dolů, než se odbočilo do dalšího kopce.

 

Tady bylo důležité držet se ve skupině, po dalším vydatném stoupání totiž přišla rovina, takže se pohromadě jelo určitě líp. Ještě než přišlo rychlé klesání po pečlivě vysekané louce do Nových Hutí k první občerstvovačce na Šindlově, otevřela se bikerům před očima Šumava v celé své nádheře. Na protilehlé stráni se pásla stáda skotu, pobíhalo pár koníků a na obzoru bylo vidět na sklizených polích desítky bílých malých bodů – do igelitu zabalených zlatých slámových válců.

 

Pár kilometrů za občerstvovací stanicí přišlo opět stoupání na Švajglovu Ladu. Následovaly další menší kopečky a občerstvovačka, to už se pomalu začalo klesat do Vimperka. Zde se závodníci projeli po malebném náměstí, aby se následně zapotili ve známém výjezdu podél hradu. Kdo měl čas, mohl se pokochat. Ve Vimperku se nacházel nejnižší bod trati, takže každému bylo jasné, že ho čeká už jen samé stoupání zpět na Zadov. Ještě že v campu, kde se kdysi startovala Vimperská 50, bylo další občerstvení. Nejtěžší pasáže s výjezdem na Vodník a kopec na Kamennou horu i závěrečné více než 8 km stoupání do cíle, okořeněné technickým průjezdem v lese, závodníky pěkně vyšťavily. Po vysilujících kopcích už to bylo po asfaltu až do cíle, kromě poslední kořenové pasáže, kde díky únavě a ztrátě koncentrace došlo k několika pádům.


Závod přesvědčivě vyhrál Pavel Boudný, Anička Šmídová získala celkové zlato v KPŽ dokonce už podeváté. Pořadatelé ze Ski klubu Šumava i letos připravili perfektně značenou krásnou trať a za to jim patří veliký dík. Ke spokojenosti všech návštěvníků přispělo také precizně vybudované zázemí, kvalitní občerstvení a příjemné počasí.

 

Mini rozhovory s vítězi:


Pavle, gratulujeme k vítězství. Měl si motivaci vrátit Matoušovi porážku z Karlštejna?
Jak se vyvíjel souboj o prémie na startovním kopci? Překvapil tě Václav Doležal, ve
sprintu na Karlštejně a na prémiích tady?

„Závod mi vyšel hodně dobře, na Elišce jsem vyhrál a hlavni prémii na stadionu také. Vašek Doležal mě na prémiích nepřekvapil, čekal jsem to, jezdí dobře. Ale věděl jsem, že mu sekne :) Jinak Matoucha je super porazit, ale je to týmový kolega, takže ve finále je jedno, kdo z nás dvou vyhraje.“

Aničko, opět vítězství. Gratulujeme. Minulý závod na Karlštejně se ti vinou technických
potíží nepovedl, měla si dnes o motivaci postaráno? Líbí se ti na Šumavě?
Co říkáš startu do kopce?

„Jo, bylo to tak, určitě jsem si chtěla spravit chuť po minulém nevydařeném závodě. Jinak na Šumavě mi závod asi sedí, protože se mi tady ze třech startů povedlo pokaždé vyhrát. Příroda je tu samozřejmě krásná. Jen škoda, že to mám z domu tak daleko. Start do kopce mi vyhovoval, jednak se to aspoň brzy natrhá a hlavně to není tak nebezpečné. Snad jen škoda, že se to na konci sjíždělo se závodníkama z jiných tratí…“

Martina Krčmářová Ptáková

Diskusní fórum pro: "Šumavák - vydařený evergreen KPŽ"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.cz

Chytré
držáky mobilů na kolo
Quad Lock a FINN zakoupíte
v eshopu Kabelmanie.cz.
Tipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Locus - nejlepší mobilní aplikace s mapami SHOCart
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
Galaxy série 2013
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz