Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Rusavské vosy

26.8.2015 14:16

Je půlka srpna, "tropická vedra" vrcholí. Přesto se sobotní poledne mnohým jeví jako vhodná doba pro závodění. Oblečou se do dresu, připevní si na hlavu povinnou cyklistickou přilbu, nasadí brýle divokých tvarů. Jeden kamarád říká takto přioděným cyklistům "vosy". A že jich letos na Rusavě bylo. Cyklistických vos necelá tisícovka, těch opravdových snad i víc. Přilákal je sem dvanáctý ročník závodu Rusavská 50.

Bookmark and Share

Ze závodů, které se v Hostýnských vrších jezdí, je v kalendářním roce Rusavská ta „po Drásalovi a po Hostýnské“. Historicky má ovšem Rusavská oproti Hostýnské náskok necelých deseti ročníků (s Drásalem ovšem ani jedna z padesátek soutěžit nemůže).
 

Rusavskou padesátku jedu poprvé. Za těch asi pět let, co závodím na kole, na ni zatím v mém programu nezbylo místo. Rusava je turisticky hojně vyhledávaná oblast Zlínského kraje, zejména v létě. Účast bikerů je tedy vysoká – tak se mi zdá, že tady moc ogaři v klidu nebudou. Na start vyrážím raději s půlhodinovým předstihem a opravu, tušení nezklamalo. S kolegou z týmu zaujímáme pozici nedaleko startovního oblouku a za pár minut už se za námi vine fronta cyklistů, kam jen oko dohlédne. Z dlouhé chvíle dělám jedno „vosí“ foto.

Počasí slibuje rychlý závod, zvolená trať tomu odpovídá. Po startovním výstřelu stoupáme asfaltkou na Klapinov, kde nás čeká prašný sjezd kolem Obřan k Bystřici pod Hostýnem. Tady se napojujeme na trať Drásala a stoupáme na Tesák, po vrstevnici obkroužíme vrch Čerňava a sjíždíme do Rajnochovic. Ve sjezdu se mi vzdaluje skupinka, kterou se mi podařilo dotáhnout v předchozím stoupání. Marné stíhání je zpečetěno místním chatařem, který mi s autem vjede na trať, zastaví, vystoupí a přes zbytek cesty, který autem ještě nezabral, nechá otevřené dveře, takže musím skoro zastavit. Přitom vyjeveně kouká, proč se na něj řítím s číslem na řídítkách, chodí kolem auta a překáží. Každý cyklista tuhle situaci asi zná, takže nemusím popisovat svoji reakci. Celé to znamená asi toto: skupinka je pryč a několik dalších rovinatých kilometrů jedu sama, až mě dojíždí skupina zezadu.


A jelikož je Rusavská takové „kroužení kolem Tesáku“, stoupáme z Rajnochovic…na Tesák. Tam se napojíme pro změnu na trať Hostýnské 50, která dovede závodníky na Troják, odkud opět šíleným sjezdem padáme dolů na opačnou stranu Hostýnek, k Držkové. Tady už zbývá jen několik kopečků na Ondřejovsku, opět po trati Drásala, a už hurá do cíle, divokým rozbitým sjezdem na Rusavu.


Závod to byl rychlý pěkný, ukázal mi cesty, po kterých normálně nejezdím. A odnáším si jedno poučení. Je-li vedro, vezmi si rukavice! Udržet řídítka ve sjezdu jen ve zpocených dlaních není žádný med. Aneb minimalismus ano, ale ne za každou cenu.


Lucie Otáhalová

Diskusní fórum pro: "Rusavské vosy"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Reklama

automobiloveDILY24.czTipy pro Vás

Galaxy série
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Kolo pro život
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
FOR BIKES - veletrh cyklistiky Praha

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu