Jak zjistit velikost helmy?
Cyklistické helmy nejsou určeny pouze pro malé cyklisty, ale i pro dítka na odrážedlech, v sedačkách na kole a ve vozíku za kolem. Jako první se zaměřte na velikost helmy: změřte dítěti obvod hlavy přes čelo, horizontálně a v nejširším místě. Helma vydrží dítěti cca dva roky, než bude potřeba pořídit větší.
Důležité části helmy
Moderní helmy jsou opatřeny upínacím systémem pásků, které se zapínají napevno pod bradou, aby se helma nesvezla při pádu z hlavy dolů. Některé helmy pro děti mají reflexní prvky nebo blikačky. To výrazně zvýší bezpečnost při jízdě za šera nebo za tmy. Všechny modely jsou opatřeny větracími otvory, které zajistí, že se hlava nepotí. V otvorech většinou bývá síťka proti vlétnutí hmyzu.
Výhodný nákup helem přes internet
Nepřeberné množství dětských cyklistických helem a dalšího příslušenství najdete na internetu, kde můžete platit různými způsoby – od klasické platby kartou, přes převod na účet až po bezpečné platby jako v hotovosti. Na helmě příliš nešetřete a nezapomeňte na pravidlo, že pokud dítě zažije nějaký větší pád, je důležité vyměnit helmu za novou.
Pozor na příliš těžké helmy
Helma se musí dítěti pohodlně nosit a výrazně v tom pomůže její hmotnost. Při cyklistických výletech ji mívá na hlavě i celý den, proto by neměla být příliš těžká. Váha začíná na 220 gramech a většinou nepřekročí 270 gramů. Pro pocit pohodlí přispívají měkké, odnímatelné výstelky helmy. Ty mají tu výhodu, že je můžete v případě potřeby vyprat.
Čepice pod helmou za chladného počasí
A jak chránit hlavu v helmě za chladného počasí? Pokud má dítko v helmě rezervu, může si pod ni vzít tenčí čepici. Zkuste se na internetu podívat třeba po termočepicích s plochými švy. Stejně dobře poslouží tzv. tunely, z nichž uděláte šálu, čelenku, čepici nebo kuklu.