Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Vrchařská koruna Valašska zažívá boom

10.12.2015 07:31

První ročník 21, druhý 137 a letošní třetí ročník 457. Takový nárůst účastníků (neboli tzv. držitelů) zažívá od svého vzniku v roce 2013 cykloturistická akce pro širokou veřejnost Vrchařská koruna Valašska (VKV). Pořadatelům se letos do něj podařilo začlenit i téměř dvě stovky žáků z padesáti škol celé republiky.

Bookmark and Share

Trio Tomáš Minařík, Ondřej Minařík a Mertin Hečko na Velkém Javorníku

 

Rok 2013: Komorní začátek
Projekt VKV se zrodil před dvěma lety v hlavě amatérského cyklisty Adama Hlocha ze Vsetína. Chtěl prostřednictvím něj motivovat sebe a své blízké ke zdolávání valašských kopců na kole. Vytipoval proto 20 vrcholů, které bylo třeba v období od 1. dubna do 30. listopadu na bicyklu vyšlapat. Pro úplné splnění podmínek si musel každý účastník na vrcholech pořídit selfie a kompletní dokumentaci pořadateli zaslat e-mailem. Tím se stal držitelem VKV. V premiérovém ročníku se jich nakonec při závěrečném vyhlášení výsledků sešlo 21. „Už tehdy jsem měl signály, že o VKV se začíná zajímat spousta dalších bikerů, které jsem osobně ani neznal. To mě přivedlo k myšlence pro druhý ročník připravit masivnější propagaci,“ vzpomíná Adam Hloch.


Rok 2014: Průlom

Do organizačního týmu přizval kamaráda Michala Horského a svého bratra Ondřeje Hlocha a společně začali pracovat na tom, aby se VKV dostala více do podvědomí veřejnosti. Vznikly webové stránky, facebookový profil a zájem o podporu začali jevit sponzoři. VKV také zaštítily cyklistické hvězdy Valašska Tereza Huříková, Barbora Machulková, Tomáš Paprstka a Svatopluk Božák, které na podporu tohoto projektu absolvovaly veřejné vyjížďky. Popularita VKV stoupala, což se odráželo na rychle rostoucím počtu držitelů. Ten se vloni zastavil na počtu 137. Navíc myšlenka VKV zaujala i v jiných regionech republiky, a tak již v roce 2015 se úspěšně rozjely sesterské projekty - Vrchařská koruna Jesenicka, Vrchařská koruna jižních Čech a Vrchařská koruna Vysočiny.

 

Svatopluk Božák na Lysé Hoře


Rok 2015: Dětský boom
Ale zpět k VKV. Pro letošní ročník připravili pořadatelé další novinky. Mezi patrony VKV se zařadil i vyhlášený propagátor jízdy na vysokém kole Josef Zimovčák, s nímž veřejnost rovněž vyrazila na vyjíždku. Hlavně však kromě klasické VKV s novou dvacítkou vrcholů vypsali organizátoři i soutěž pro žáky základních a středních škol - tzv. VKV junior. A tato myšlenka padla na úrodnou půdu. Výsledné počty hovoří za vše: VKV junior v kategorii základních škol se zúčastnilo 163 dětí ze 37 škol a v kategorii středních škol 27 dětí ze 13 škol. Velký nárůst organizátoři zaznamenali i ve „velké VKV“, v níž se počet držitelů vyšplhal až na 287.


Tím, kdo dvacítku vrcholů ve stanovém časovém období zdolal vůbec nejrychleji, byl nejlepší český ultramaratonec na silničním kole a patron VKV Svatopluk Božák. Navzdory sněhové pokrývce, která v dubnu zdobila valašské kopce, absolvoval vrcholy téměř nonstop jízdou (a v mnoha případech broděním se sněhem) v čase 52 hodin a 55 minut. O necelých 9 hodin za ním zaostal obhájce loňského prvenství Pavel Chuchma a dalších osm hodin za ním zkompletovalo VKV trio Tomáš Minařík, Ondřej Minařík a Martin Hečko. Všichni se přitom rovněž potrápili jízdou v mrazu a sněhu, ale o to více jejich výkony veřejnost sledovala.
 

Pavel Chuchma na Kunovické Hůrce

 

VKV však není primárně o zjišťování hranic svých možností. „Jde nám především o to dát lidem motivaci, aby sedli na kolo a vyrazili do kopcovité valašské krajiny, která nabízí neskutečné množství krásných míst. A rostoucí počet účastníků VKV potvrzuje, že se ubíráme správnou cestou,“ dodává spoluorganizátor Michal Horský.
 

Všichni, kteří splnili podmínky držitelství VKV, se sejdou na závěrečném galavečeru. Vsetínské kino Vatra jej hostí v sobotu 12. prosince. Kromě jeho přípravy organizátoři již chystají čtvrtý ročník, který přinese další novinky. Odtajněny budou později.
 

Adam Hloch a Michal Horský
VKV Team

Diskusní fórum pro: "Vrchařská koruna Valašska zažívá boom"

Názor Autor Datum a čas
RE: Vrchařská koruna... Elmo 28. 12. 2015, 10:54

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.cz

Chytré
držáky mobilů na kolo
Quad Lock a FINN zakoupíte
v eshopu Kabelmanie.cz.
Tipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Locus - nejlepší mobilní aplikace s mapami SHOCart
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
Galaxy série 2013
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz