Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Horská výzva poprvé

30.5.2016 11:06

Běhání je fenomén, který se již několik let vrací s úspěšností aboriginského bumerangu do ekonomicky vyspělých zemí. Původně běh zřejmě souvisel se snahou uštvat potenciální kořist či naopak snahou nestát se kořistí.

Bookmark and Share

Neolitická revoluce přinesla pěstování zemědělských plodin, které není třeba dohnat a zdomácnělá koza pro šťavnaté lupení dokonce ráda sama dojde. Samozřejmě se Homo ať už jakýkoli až do evolučně nedávné doby musel fyzicky setsakra otáčet, aby přežil. Nicméně žijeme ve věku, kdy velkou část fyzické práce přebraly stroje a spousta z nás v dnešní době už té manuální práce moc nenadělá. Masivní nástup všemožných sportů dokazuje, že nám to asi chybí.


Rock Point - Horská výzva je délkou svých tratí a převýšením pro moderního člověka přeci jenom extrémní. Dlouhá trať, které jsem se zúčastnil s parťákem Ondřejem, měřila necelých 70km s převýšením téměř 2km. Mapa zde »

 

 

Ani já ani Ondřej jsme nikdy nic podobného neběželi, ale přišlo nám to jak velká porce zábavy a jak již název vypovídá i docela výzva. Ve 23.55 nám to starosta Božího Daru odstartoval a zhruba 100 běžců se vydalo vyzvat Krušné Hory. Z Božáku jsme na zahřátí vyběhli poměrně svižně, přesto ale hluboko v aerobním pásmu. Okolo Mrtvého rybníka jsme drželi tempo a před Hřebečnou jsme za hlasitého povzbuzování trenérky XTR teamu dokonce zrychlovali. Měsíc a čelovky nám svítili na cestu, přesto jsem tu a tam nedošlápl úplně ideálně.

Na první občerstvovačce nebyl moc důvod se zdržovat, vše jsme měli v batůžku. Dali jsme rychle ionty a banán a hurá skrz Abertamy na vrchní stanici lyžařského areálu Plešivec. Závěrečnou sjezdovku pro jistotu jdeme, přeci jen nemáme tušení, co s námi takový závod udělá. V seběhu z Plešivce dobíháme pozdější vítěze kategorie mix. Oba běží neskutečně uvolněně a úsporně.

 

Postupujeme spolu přes Nové Město a následným padákem okolo uranových důlních věží do Jáchymova. U radnice nás čeká další občerstvení, což jsem po tom prudkém seběhu kvitoval s povděkem. Koláček, banánek, ionťáček, trošku protáhnout a valíme dál skrz Jáchymov do schodů a zase dolů a nahoru, prostě ani metr zadarmo. Ještě v Jáchymově jsme stihli první drobný zásek, díky dost nešikovně umístěnému značení, ale dobrou náladu jsme si tím vzít nenechali. Následující trail jsem vůbec neznal a musím uznat, že je to velká nádhera. Uzounká stezička plná překvapení - klády přes cestu, volné kamení, potůčky - se vinula několik kilometrů lesem až jsme nakonec vyběhli na silnici za Krásným Lesem.

Bohužel nás další postup vedl po silnici několik kilometrů skrz Damice až k Ohři. A právě v tomto dlouhém otravném asfaltovém seběhu Ondrovi nějak přeskočila kyčel a s výrazem připomínající Rigor Mortis se sklátil k zemi. Přiučil jsem se několika novým výrazům pro pánské i dámské přirození, dozvěděl se, co si myslí o běhaní po asfaltu i několik životních pravd bylo v tu chvíli vyřčeno (např. všechno je v p....). Hodinu jsme se snažili přesvědčit kyčel ať začne fungovat, ale marně. Sílu i vůli jsme měli, ale nešlo to. Když nemůžeš udělat krok, nemůžeš ani běžet. Konec, byl prostě konec. Bezmoc, vztek, lítost. To jsou hory. To je horská výzva.


Tři kilometry do Stáže nad Ohří trvaly roky. Svítání přejímalo vládu svitu měsíce a běžci míjející náš pohřební pochod trhali naše naděje na menší a menší cáry. Nastal čas pro pospolitost. Teď než kdy jindy můžeme naše sny a energii přelít do duší těch, které čeká vyběhnout od Ohře (ca.360 m.n.m na samý vrchol Krušných Hor (Klínovec 1244 m.n.m).
Ve Stráži na poslední velké občerstvovací stanici se o nás vzorně postarali a na odvoz do cíle jsme čekali méně než hodinu - děkujeme!


Nesnáším hodnocení a škatulkovaní! Na druhou stranu si uvědomuji, že se možná někdo na základě mé zkušenosti bude rozhodovat, jestli horskou výzvu přijme či nikoli. Vězte tedy že dle mého názoru:

  • organizace závodu je profesionální a zázemí na úrovni. Děkuji!
  • pokud Vám jde o výsledný čas, nastudujte si dopředu postup. Značení je opravdu jen informativní.
  • obuv volte obezřetně. Ondra nabyl dojmu, že horská výzva bude terén a nic než terén a zvolil tomu odpovídající obuv. Oproti tomu moje botky "pro běžecké ignoranty" dokázaly udržet ťapky v top formě po celou naší pouť.
  • proč ten asfalt? Neumím asfalt, nemám ho rád a neběhám po něm. Proto mě dost překvapil úsek mezi Krásným Lesem a Ohří, kde se běží z kopce po asfaltu. Proč to?
  • Nebojte se! Je to přece krásné se takhle po ránu trochu proběhnout!
  • Po závodě nemusíte stát frontu na wapku!

Doufám, že jsem alespoň někoho navnadil a uvidíme se na startu další Výzvy!

Jindra Volný

Foto: David Fekete a Jakub Cejpek

Diskusní fórum pro: "Horská výzva poprvé"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |