Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Loudání 2016 – díl I., než vyšlo slunce

17.6.2016 07:12

Chtěl bych Vám popsat v malé trilogii Loudání 2016. Pokud byste si u monitoru chtěli Loudání užít nějak víc, vezměte smirkový papír, posolte, přidejte trošku pepře. Usaďte se na něj jen ve spodním prádle. Zbytek solničky pak vysypte na hlavu a něco vetřete do podpaží. Lehce se přelejte studenou vodou.

Bookmark and Share

Vodu mějte nachystanou v kýblu vedle stolu, budete ji potřebovat dostatek na druhý díl, kde bude dost pršet. Na dnešek postačí si v kýblu průběžně namáčet ponožky, do kterých vložíte trochu písku a hlíny pro větší požitek z projíždění brodů. Nasaďte si umazané sluneční brýle a pro dnešek jste připraveni. Loudání 2016 začíná.


Je 1. červen


Mezinárodní den dětí a národní svátek Loudalů. Po roce se sjíždí do Slaného známé tváře. Většina z Loudalů se vidí pouze jednou za rok a přesto se nadšeně zdraví, jako by se rozloučili včera. Celý rok víte, že podobní blázni jsou rozeseti někde po republice. Někdo, kdo stejně vnímá kolo, výlety. Někdo, kdo stejně dobře snáší dary i útrapy matky Přírody a otce Defekta. Těšíte se na to setkání jako pětileté dítě na Ježíška. A dárky opravdu přijdou. Místo Ježíška nadělují Čépa a Libča. 38 mapových listů je tím dárkem, o kterém se mi tak dlouho zdálo. 38 listů překvapení. Listuji a od organizátorů slyším, že by se místo treter hodily ploutve. A sakra…


Ještě trocha osvěty před startem: Mapy jsou v měřítku cca 1:50 000. Oranžové tečky určují trasu, kterou máme projet. Na první pohled vytyčení tečkami není úplně přesné. Ani na druhý pohled to není o moc přesnější, ale dá se to. Většinou se oranžové tečky drží turistických značek. Někdy pak cest IV. třídy či cest, které kdysi cestami bývaly.

 

Mimo organizátorské party okolo R2 týmu ze Slaného se výrazně podílí na atraktivitě závodu i Klub českých turistů. Velmi aktivně mění v průběhu roku barvy turistických značek, případně mění trasu, kudy značka prochází. Zejména výživná je kombinace změny barvy značky i trasy. Výborné je, že českým turistům se daří tajit tyto změny před kartografickými firmami. Závod se tak stává o mnoho zajímavějším. Pro samotné účastníky přináší tyto úseky mnohá obohacení. I slušně vychovaní závodníci se na těchto úsecích naučí vyluzovat správně foneticky vulgární slova.

 

Bravurně se pak všichni naučí odstranit klíšťata, zahánět divou zvěř a zejména i bez motorové pily velmi zručně zvládají probírku v lesní školce. Mysl závodníků spolehlivě vytlačí většinu problémů, kterými se zabývá po zbytek roku, a hlava se dokonale vyprázdní. Odborně se tomu říká Vyloudaná hlava. Běžný člověk by v tom bahně, ostružiní, křoví nenašel jediný důvod ke štěstí. Loudal přesto na kole, z něhož je funkční již pouze polovina komponentů, zamáčkne slzu štěstí, dvakrát prohrábne tretrami v bahně a tlačí své kolo dál. Kam ho asi vede ta podělaná modrá značka? Pojďme ale zpět na start mezi tyto meditační borce.


38 mapových listů odhaluje postupně Rakovnicko, Plzeňsko, kousek Českého lesa a celý západní Ašský výběžek, ochutnávka Krušek, Poohří, něco zpod Doupovských hor a krajinu chmele a strdí. Cíl opět Slaný. Hodina do startu. Každý ladí nějaké menší problémy. Pouze borec v bílých slipech na parkovišti, co si doma nechal kalhoty od dresu, má opravdový problém. 21.55 se mu podaří něco zapůjčit. Parkoviště se halí do tmy (bílé slipy přestaly zářit). 4 minut do startu. Loudalové píší první smsky (checkpoint 01). Jiní se snaží marně zaplatit útratu v hospodě. Paní pláče nad displejem EET. Nadšení a předstartovní nervozita. Robert Dobrý právě píše: „Tak jdem na to. Vypadá to, že se prášit nebude“. Si piš, že nebude.


22.00 Vyrážíme do tmy

 

Začínáme zostra. Schody u zimního stadiónu. Nájezd do terénu po žluté okolo rybníku. Pořadatelé se s námi doslova nemažou….jsem umazaný po 1km. Singl v bahně. Větve, kaluž, větve, rybář, větve, kaluž. Trošinku na startu zaspím a hledám si vhodnou skupinku. Vlčáci vepředu utvořili skupinku v sestavě Mavit (Martin Vít), Štěpán Stránský, Honza Klvač, Robert Dobrý a Honza Vaculík. Ten ovšem po chvíli na nás čeká. Vloni jsem se takto utavil a po ránu usnul na Rejvízu za jízdy na kole. Nechci tuhle chybu letos opakovat. Hledám si vhodné tempo. Na prvním asfaltu sjedu příjemnou osmičlennou skupinu. Jedu hlavně s místními s Ríšou M., Milanem Š. Kluci to mají kousek do postele domů v Rakovníku, ale odolají. Nohy spokojeně šlapou. Kecáme a cesta příjemně ubíhá. Vyměňujeme zkušenosti z Loudání či 1000 mil.


Každý má na Loudání vlastní strategii. Jedni jedou beze spánku, jedou vytrvale, svačí na kole, močí během tlačení kola do kopce. Jiní si v noci dáchnou, ale jen na chviličku.  Někdo jede kaši, a když to nejde, přidá. A buď to vyjde, nebo ne. Strategií je mnoho a neexistuje nic univerzálního. Musíte umět naslouchat svému tělu, co potřebuje. Já se snažím jet v rychlejším tempu, ale večer si dát pohodlíčko postýlky a sprchy.  Další den potkávám ty, co v noci nespí. Vždy pokecám a pak jedu sám českou krajinou, kochám se, medituji a jsem šťastný.

 

Hrad Krakovec - pohled od  severu


Máme v nohách 50 km a závod teprve začíná. Hrad Krakovec. Točila se tady pohádka Ať žijí duchové. Hrad objíždíme po úzké stezce. Vidím pouze část hradeb a díru pode mnou. Musím se tady stavit někdy za světla. Za Krakovcem přichází první vrchol dnešní noci. Obrazně řečeno „vrchol“, jsme totiž v údolí. Nespočet brodů přes říčku Javornici. Nejprve se osmělujeme v mělkých kratších přejezdech. Jedu za Blackym, Honzou Vaculíkem a Pepou. Vlhko je všude, v tretrách bazén. Snažím se marně prosvítit hladinu vody, abych našel mělčinu. Skupinka drží docela tempo. Prostě nebyl čas ptát se, kde je mělko. Občas zajedu kolem až nad středy. Když se konečně rozkoukám, vyskočí z křoví sadistický Čépa a blesk. Mám fotenku a tmu před očima.

První zastávku volíme u multifunkčního barového stolku z popelnice. Rychlá vyndáváme zásoby z batůžků do kapes, vyhazujeme obaly, vylíváme boty a ždímeme ponožky. V noci míjíme nádherná místa. Občas nasvícený nějaký hrad či klášter – třeba Plasy, ale tma zatím halí krásnou krajinu. Skupinka se postupně rozpadá a zůstávám z Honzou a Blackym. Za chvíli sjedeme Roberta Dobrého. Přichází první Loudací úseky, ale zatím nic dramatického. Nebo si to nepamatuji. Tma a únava malinko maže vzpomínky. Noc si pamatuji jako příjemnou společenskou záležitost. Pomalu se rozednívá, Plzeňská pahorkatina je pohodová. Nejedeme kaši, ale tempo je konstantní. Navzájem se moc neomezujeme, na čurací pauzu se většinou domluvíme všichni. Blacky skvěle mapuje. Je z nás nejpozornější. Jen bych něco pojedl.

Blíží se sedmá hodina. Už mi ani sjezdy nejdou. Kolo se mnou háže. Ještě že přichází CHP 4 Stříbro. Benzínka!! Hurá. Kluci si jdou nakoupit, já zatím hlídám. Sednu a dívám se, jak se mi na zadním kole nafukuje krásný černý balónek. Proto kolo se mnou tak házelo. Trhlina v plášti má několik centimetrů. Smutně koukám. Honza Vaculík mi ihned nabízí ustřižený plášť a sedativum na smutek. Na tuhle díru ovšem nic nezabírá a tak se s kluky loučím. Nemám chuť ani na jídlo. Šourám se s kolem na náměstí a je jasné, že nějakou hodinu ztratím. Otevírají v devět.
 

Pokračování příště....

Tonda Liebel

 

Diskusní fórum pro: "Loudání 2016 – díl I., než vyšlo slunce"

Názor Autor Datum a čas
RE: Loudání 2016 – d... Tonda L. 5. 9. 2016, 16:57
RE: Loudání 2016 – d... Hanka 25. 7. 2016, 14:08
RE: Loudání 2016 – d... Silva 17. 6. 2016, 12:38
RE: Loudání 2016 – d... Honza V. 17. 6. 2016, 10:15

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2023 Cykloserver.cz |