Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Ochutnej Beskydy: Lysá hora

1.7.2016 13:15

Lysá hora je zvána královnou Moravskoslezských Beskyd. Se svými 1323 m n. m. je také nejvyšší horou tohoto pohoří a samozřejmě je patřičně opředena legendami z dob minulých. Byli jste už na jejím vrcholu na kole? Zveme vás na výjezd.

Bookmark and Share

Srub Petra Bezruče v Ostravici

 

Tradičním výchozím bodem pro pěší i cyklovýjezdy na Lysou horu je Ostravice, významné turistické centrum s řadou zajímavostí a také služeb pro cyklisty. Rozkládá se mezi masivy Lysé hory a Smrku, v údolí stejnojmenné řeky, na které byla vybudována v r. 1969 vodní nádrž Šance. Ta ale neslouží rekreačním účelům, ale je zásobárnou pitné vody s patřičnou ochranou. V Ostravici samotné můžete navštívit například Srub Petra Bezruče (dnes muzeum), který sloužil slezskému básníkovi jako letní sídlo, nebo Beskydský pivovárek.

Restaurace hotelu Sepetná: Škvarkové placky sypané kozím sýrem

 

Od železniční stanice můžete začít stoupat po silnici s červenou TZ. Ta silnici u lesa opouští,  ale vy můžete pokračovat až k hotelu Sepetná, který určitě stojí za zastávku. Čeká vás výjimečná beskydská kuchyně a jelikož se celý komplex honosí označením relaxcentrum, lze jej určitě doporučit i pro dlouhodobější pobyt. Centrum je vybaveno velkým vnitřím bazénem s 90m toboganem, badmintonem, bowlingem a dalšími službami. K hotelu patří i nedaleký Penzion Sluníčko s venkovním bazénem. Nudit se určitě nebudete.

Dřevjanka U Zbuja

 

Na kole můžete pokračovat po zpevněné cestě na Albínovo náměstí. Zvolit můžete méně náročnou, ale delší trasu kolem Ostré hory a vrcholu Staškov, nebo ostré stoupání kolem Dřevjanky u Zbuja. Cestou zpět z Lysé hory určitě doporučujeme návštěvu této rázovité beskydské chalupy s občerstvením. Jen dejte pozor na zavíračku v 18 hod!

Profil výjezdu na Lysou horu

 

Za Albínovým náměstím cesta dál mírně stoupá a obchází Lysou horu ze severu a kolem vrcholu Malchor vás dovede až k rozcestí Zimný. Odsud vede nejvhodnější přístupová cesta až na vrchol Lysé hory.

Mohyla Ivančena

 

Pod Ondrášovými dírami se protáhnete přes Malenovický kotel až k Ivančeně. Ivančena je kamenná mohyla, která byla postavena na památku pěti skautů, jež byli popraveni za účast v protinacistickém odboji. Mohyla rostla 68 let a začala se bortit. Proto v současné době probíhá rekonstrukce a její finální podoba byla předmětem architektonické soutěže.

 

Pokračujte dál mírným stoupáním až k rozcestí Zimný. Odsud zbývá už jen poslední fáze stoupání po asfaltové silnici s občasným míjením červené TZ. Na vrcholu Lysé hory vás čeká telekomunikační vysílač a několik chat. Nejzajímavější je bezesporu nedávno dokončená Bezručova chata KČT, z jejíž terasy je nádherný výhled do kraje. Kromě toho samozřejmě nabízí turistům občerstvení a v případě potřeby i ubytování.

Vrchol Lysé hory, foto: Beskydské informační centrum Frýdek-Místek

 

Na druhou stranu se můžete pokochat od vrcholové mohyly, na které je umístěn i tzv. hladící bod, cíl všech běžců a sportovních chodců na vrchol Lysé hory. Těch vyráží káždodenně od Ostravice několik desítek a někteří zdolají vrchol v jednom dni i vícekrát.

Hladící bod na vrcholu Lysé hory

 

Zpáteční cestu můžete absolvovat  po stejné trase a nebo se od rozcestí Zimný můžete vydat do údolí Mohelnice, případně k vodní nádrži Šance. V každém případě však dávejte ve sjezdu pozor, oblast je turisty hojně navštěvovaná a proto buďte ohleduplní k ostatním návštěvníkům.

 

Dynamická mapa

 

Dynamickou mapu a profil i s důležitými body najdete v naší databázi výletů.

 

 

Tipy na služby a zajímavosti

 

Aleš Linhart

foto: Autor a Wikipedie

Diskusní fórum pro: "Ochutnej Beskydy: Lysá hora"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |