Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Ochutnej Beskydy: Pustevny a Horečky

10.11.2016 12:07

Pustevny jsou v Beskydech pojmem. Velkou mediální pozornost si osada získala v roce 2014, kdy částečně vyhořela. Zveme vás na cyklovýlet, který je nabitý zajímavostmi a Pustevny jsou jen jednou zastávkou na trase.

Bookmark and Share

Pustevny: Útulny Libušín a Maměnka před požárem

 

Výlet můžete začít na vlakovém nádraží v rekreační obci Čeladná, která zažívá v posledních letech bouřlivý rozvoj v oblasti cestovního ruchu. Pokud plánujete delší pobyt, je v obci dostatečné množství nabídek ubytování. Chcete-li si dopřát luxusu, doporučujeme čtyřhvězdičkový hotel Čeladenka, který byl opakovaně oceněn v Czech Hotel Awards a naše trasa vede v jeho těsné blízkosti. Za zastávku stojí hotelová restaurace, která disponuje vlastním kuchařem a cukrářem. Vystavené ovocné poháry vás nenechají chladnými ;-)

Bylinný likér z Pusteven

 

Z Čeladné vyrazte jižním směrem po značené cyklotrase CT6007. Cestou můžete navštívit památník Josefa Kaluse, básníka, který v místní jednotřídce učil. Na výjezdu z Čeladné se napojíte na CT46, kterou však po chvíli opustíte a po neznačené lesní cestě obkroužíte Malou a Velkou Stolovou až do Trojanovic. Pokud byste si chtěli užít poněkud terénnější jízdu, můžete do Trojanovic z Čeladné dorazit po modré a žluté turistické značce.

Lanová dráha Ráztoka (Trojanovice) - Pustevny

 

Nyní vás čeká zdolání cca 400 výškových metrů až na Pustevny. A to buďto po vlastní ose (po CT6016) a nebo můžete využít lanovky. K její spodní stanici (620 m n.m.) přijedete kolem velkého parkoviště a velkého místního lákadla - velkého lanového centra Tarzanie. Lanovka jezdí celoročně a vyveze vás i s vaším kolem (30,- Kč) do výšky 1018 m n.m. každou půhodinu (poslední odjezd v 17:00 hod.). Další místní alternativou je nechat svoje kolo odpočívat dole u lanovky, nahoře si užít pěší vycházku a zpět se spustit na koloběžkách, které půjčují u horní stanice.

Sjezd z Pusteven na koloběžce

 

PUSTEVNY

Pustevny byly pojmenovány po poustevnících, kteří zde žili do roku 1874. Pro Pustevny jsou typické dřevěné stavby postavené v lidovém slohu koncem 19. století na návrh Dušana Jurkoviče. Nejznámějšími stavbami na Pustevnách jsou Libušín a Maměnka. Obě vznikly v roce 1898 díky úsilí turistického spolku Pohorské jednoty Radhošť. Jedná se o dřevěné srubové secesní stavby s bohatým dekorem typickým pro Valašsko a slovanskou lidovou architekturu vůbec.

Pustevny po požáru


Dne 3. března 2014, krátce po půlnoci, zasáhl Libušín požár, který objekt těžce poškodil.  V červnu 2016 započala rekonstrukce, která by měla být dokončena za 3 roky.


Mezi další známé stavby patří sto let stará dřevěná zvonička, rovněž navržena architektem Dušanem Jurkovičem. Po hřebeni směrem na západ vede modrá TZ (sjízdná na kole) kolem sochy pohanského boha Radegasta z roku 1931 až na vrchol Radhoště. Zde stojí kaple z roku 1898 a sousoší Cyrila a Metoděje z roku 1930. Na cestě se nachází vyhlídkový dřevěný altán z roku 1928.

Koliba Valaška

 

Na Pustevnách najdete několik možností občerstvení, vřele můžeme doporučit kolibu Valaška s nabídkou tradičních valašských jídel.

 

Jakmile se dostatečně nasytíte pohledů z Pusteven do údolí, následuje sešup zpět do Trojanovic. Ať už použijete vlastní kolo nebo si pújčíte koloběžku, dávejte cestou po CT6016 pozor. Cesta je sice asfaltovaná, ale na několika místech rozbitá.

Beskydský trail v Horečkách

 

Z Trojanovic vyrazte po CT6194 kolem Památníku bratří Strnadlů a Jana Knebla směrem na Frenštát p. R. Na začátku města však odbočte po CT6016 na Horečky, které jsou cílem naší trasy. A co je tady k vidění? Zejména krásný Beskydský trail, který vás nadchne svou jednoduchostí a hravostí. Pilotní okruh Beskydských trailů představuje začátek rozsáhlého projektu. Celý areál by měl mít v budoucnu nejméně 20 km stezek. Na ty bude navazovat 9 MTB okruhů v celkové délce bezmála 300 km.

NS Beskydské nebe - Život v korunách stromů

 

Horečky jsou na první pohled výletním místem místních i vzálenějších turistů, kteří tu na velmi malé ploše naleznou hned několik zajímavostí: dřevěná zvonička, skokanský můstek Jiřího Rašky (v plánu je muzeum rodáka a slavného skokana), amfiteátr a hlavně naučná stezka Beskydské nebe  - Život v korunách stromů se stezkou v korunách stromů, která je narozdíl od jiných "megalomanských" staveb citlivě zasazena mezi stromy.

Restaurace Rekovice: Losos na černé čočce

 

Výlet můžete zakončit v nově zrekonstruované a neobvyklé restauraci Rekovice, která slouží současně jako základna pro Beskydské traily. Návštěva restaurace je zážitkem pro oko i chuťové buňky.

Restaurace Rekovice - pohled z interiéru restaurace

 

Dynamická mapa

 

Dynamickou mapu a profil i s důležitými body najdete v naší databázi výletů.

 

Tipy na služby a zajímavosti

 

Aleš Linhart

foto: autor a wikipedie

Diskusní fórum pro: "Ochutnej Beskydy: Pustevny a Horečky"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Reklama

automobiloveDILY24.cz

Chytré
držáky mobilů na kolo
Quad Lock a FINN zakoupíte
v eshopu Kabelmanie.cz.
Tipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Locus - nejlepší mobilní aplikace s mapami SHOCart
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
Galaxy série 2013
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz