Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Cyklistův fejeton

15.11.2016 06:26

Nedávno jsem si během tréninku položil otázku: "Co je vlastně hezkého na cyklistice?" – většina jezdců tenhle pocit zná, bývá spojen ještě s povzdechnutím: "Proč já raději dneska nezůstal doma?!". Abych se dobral odpovědi, pokusil jsem se o bilanci kladů a záporů.

Bookmark and Share

Negativa jsou nasnadě: je zataženo, zima, fouká studený protivítr, bolí mě průdušky z toho, jak jsem jel na čas předešlý tříkilometrový kopec a navíc mi začínají nepříjemně tuhnout svaly na nohou, zahlcené laktátem neboli kyselinou mléčnou, a tudíž nezpůsobilé k dalšímu pohybu.


K tomu jsem přidal ještě obecné nevýhody: Cyklistika je sport nebezpečný (to působí problémy především sportovci, který riskuje svůj život v silničním provozu), časově a finančně náročný (to naopak komplikuje život všem blízkým dotčeného cyklisty) a nepříliš pohodlný (silniční kolo už ze své podstaty připomíná spíše produkt útrpného práva než relaxační sportovní náčiní).


Ani průběh závodu, coby vrcholu složitě strukturované přípravy, na optimismu nepřidal. Z pohledu nezasvěceného přihlížejícího se může zdát, že to vypadá takto: "odstartovat naplno, 30. kilometr – přidat, 50. – kilometr přidat, 100. kilometr – přidat ještě víc, a pokud to jezdec přežije, tak před cílem spurtovat na pásku“. Ono to tak vlastně je, jen se všichni tváří, že plánování taktiky vyžaduje náročné promýšlení.

 

K tomu je potřeba připočíst i četné pády a zranění. Situace, kdy se otřesený fotbalista nechává odnést z hřiště na nosítkách, považuje cyklista za běžné "provozní záležitosti." Jen letmo zkontroluje odřeniny, naskočí na kolo a uhání k cíli. A mnohdy to není jen takzvaný silniční lišej. V atmosféře velkých profesionálních závodů jako je známá Tour de France, nebere nikdo tržné rány či naštíplé kosti vážně, snad jen otevřená zlomenina cyklistu zastaví. "Grand Tour" se prostě nevzdává!


Pro podobné příklady ale není nutné chodit daleko. I na českých a moravských závodech se občas dějí věci, které by každého "normálně“ uvažujícího smrtelníka vyděsily natolik, že by na kolo už nikdy nesedl. Při této myšlence jsem si v duchu promítl několik vlastních pádů, až mě z toho při pohledu zpět zamrazilo, a to nejen kvůli nízké okolní teplotě. První na mysl přišly karlovarské lesy, let střemhlav z prudké stráně dolů, vyražený dech a prasklé žebro, s nímž jsem dojížděl dlouhých patnáct kilometrů do cíle.

 

Hned na to jsem se jako v retrospektivním filmu řítil šedesátikilometrovou rychlostí krkonošskými stráněmi a snažil se dohnat ztrátu z předchozího stoupání. Scéna samozřejmě nemohla skončit jinak, než obličejem v potoce mezi kameny, kde už nemělo cenu hledat zuby.


Po vytvoření úrazové statistiky jsem chtěl přejít k pozitivům a zjistil, že to nebude tak jednoduché. Ihned se nabízely všeobecně přijímané poučky o prospěšnosti pro zdraví a kondici jedince, to mi ale nepřipadalo jako dostatečně pádný argument, takže jsem se záhy ocitl v úzkých, jak svoje téměř každodenní hltání kilometrů vlastně obhájit.


Při pohledu směrem dolů k řídítkům, kde jsou umístěny přístroje měřící rychlost jízdy i důležité životní funkce, mi došlo, že musím opustit racionální argumenty. Ještě níž se totiž nachází přední kolo obuté na úzkém silničním plášti, jehož "svištění" na hladkém asfaltu se těžko něco vyrovná (dodávám, že tuto poznámku asi pochopí pouze zapálený cyklista). Přesto jsem si říkal, že to pořád ještě není to, co bych si představoval.

 

A pak jsem si vzpomněl na debatu dvou celoživotních příznivců silniční cyklistiky, kteří již dosáhli důchodového věku a jejichž jedna věta mi utkvěla v paměti. Lze ji totiž považovat za naprosto zásadní, protože se shodli na následujícím: "Člověče, já když sednu na kolo, tak mám pocit, že je mi znova 18".

 

Svojí krátkou cykloúvahu jsem nakonec uzavřel větou z jednoho staršího, ale známého amerického filmu, která zní: "Jsem Vítr ve vlasech..." A v tom to asi všechno bude.
 

Ondra Hladík

Diskusní fórum pro: "Cyklistův fejeton"

Názor Autor Datum a čas
RE: Cyklistův fejeto... Martin 18. 11. 2016, 09:57

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Žádné odkazy

Reklama

Chytré
držáky mobilů na kolo
Quad Lock a FINN zakoupíte
v eshopu Kabelmanie.cz.
Tipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Locus - nejlepší mobilní aplikace s mapami SHOCart
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
Galaxy série 2013
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu