Bavili se dospělí i děti.

24.1.2017 08:29

Sobotní Prolog úspěšně odstartoval 7. ročník seriálu ČUS Stopa pro život. Všechno se má stát ve správný čas. 21. leden se ve Vysočině Areně probudil do slunečného rána, všude třpytivý sníh, pár stupňů pod nulou, perfektně připravené běžkařské tratě i zázemí, prostě ideální den na to, vyrazit ven a zažít něco nového a zábavného. Skvělou příležitost chytilo za pačesy přes 400 amatérských běžkařů, rodin s dětmi i závodníků profesionálů.

Dopoledne patřilo jedinečnému doprovodnému programu a dětským závodům. O první zkušenost z biatlonové střelnice, školy lyžování, prohlídku zázemí Areny a zkrácený biatlonový běh byl už spoustu dní dopředu takový zájem, že pořadatelé museli přistoupit k rezervování účastnických míst předem v jednotlivých časových blocích. Díky tomu, se na všechny, kteří přijeli, dostalo a mohli si zvolenou aktivitu dosyta užít. Ve školičce zasvětily do tajů běžkování začátečníky i pokročilé dvě sympatické trenérky, při střelbě ze vzduchovek na cca 10 m si „střelci“ nechali rádi poradit od místních instruktorů, ale jen velmi neradi opouštěli své „ležky“, aby uvolnili místo dalším.

Před polednem na běžkách vypálily na svou trať děti v jednotlivých kategoriích. Největší a nejroztomilejší zastoupení bylo v kategorii předškolních drobečků, pro které byl Prolog většinou první zkušeností se soutěžením na sněhu.

Odpoledne se do Nového Města začali sjíždět účastníci individuálních běžeckých závodů s intervalovým startem na 8 a 15 km, jiní po zaparkování vytáhli z aut nádherná kola s pořádně tlustými gumami – fatbiky. Zatímco 40 fatbikerů vyjelo na svoji 21 km dlouhou trasu ještě za světla a do cíle dorazili většinou bez nutnosti zapnout čelovku na helmě, běžkaře čekal pravý večerní závod za umělého osvětlení s černým exteriérem.

Mezi stovkou odvážných amatérských lyžařů náročné trasy Race na 15 km nechyběli závodníci z týmu Rossignolracing, Kasper-SWIX, místní lyžařské oddíly a také reprezentační biatlonový oddíl Canada. Právě kanadští borci nakonec obsadili 3 místa z prvních čtyř v mužské kategorii. Jediný z Čechů, který se dokázal probojovat na stupně, byl třetí Jakub Sikora z Rossignolu.

Vítěz závodu Matthew Neumann měl v cíli radost a nešetřil chválou na organizaci celé akce: „Využili jsme toho, že náš nároďák ve Vysočina Areně už několik dní trénuje. Podmínky jsou tu perfektní, závod se mně i ostatním z týmu moc líbil. Pro mne to byla navíc premiéra, co se týče umělého osvětlení. Perfektně připravená akce, parádní zázemí.“

Mezi ženami byla nejrychlejší Iva Křížovičová z místního biatlonového oddílu, ta přiletěla do cíle s minutovým náskokem před Monikou Pokornou z LO Žďár nad Sázavou.
Iva svůj triumf v cíli zhodnotila takto: „Tratě tu znám opravdu dobře. Podmínky byly skvělé, perfektně připravená trať, krásný den. Jela jsem to v rámci tréninku, musím se ale přiznat, že tak dlouhý závod jsem ještě nikdy neabsolvovala. Soupisku se soupeřkami jsem předem nezkoumala, prostě jsem jela, a ani ne úplně naplno. Z vítězství mám pochopitelně radost, příště přijedu zase.“

Na kratší 8 kilometrové trati, kterou vyhrála opět Kanaďanka, Leilani Tam von Burg, před bývalou lyžařkou a dnes úspěšnou závodnicí na bikách, Denisou Stodůlkovou (ErstePremier Petr Čech MTB) se prvenstvím v mužské kategorii blýsknul Lukáš Kubričan (Rossignolracing). Bývalý juniorský mistr světa na divoké vodě mění v zimě vodu a pádlo za sníh a běžky. Na Vysočině mu dokonce nestačilo zlato z 8 km, přidal k němu 6. místo z 15 km hlavní trasy Race!

Kratší Hobby trasu na 8 km si naordinoval také trenér české biatlonové reprezentace Marek Lejsek: „Měli jsme tu teď s B týmem přípravu před ME, které začíná 25. ledna v polských Dušnikách, takže tohle bylo takové trenérské zpestření pro mě a Tomáše Kašpara :) Času dostat se na běžky je hrozně málo, takže tohle byl asi náš první i poslední letošní závod. Třeba ještě stihnu nějaký „sranda závod“ na jaře...

Dával jsem si na 100%, od druhého kola jsem začal tuhnout. Tomáš mě dojel v předposledním kole a pak jsem ho nechal jet ... no né, já už jsem to poslední kolo jel, abych nějak dojel do cíle :) Trať byla těžká. Hobíkům, jako jsem teď i já, to dá pěkně zabrat. O to víc obdivuju, že startujících na patnáctku bylo tolik! Závody pro širokou veřejnost takového typu se mi líbí, každý má možnost porovnat se s profesionály a poloprofesionálními sportovci. To je hezký.“

Prolog je za námi, před námi už tuto sobotu Jilemnická 50. Využijte prvotřídní podmínky letošní zimy a přijeďte si je užít s námi 28. - 29. 1. 2017 do Krkonoš!