Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Boleslavská Tour de KPŽ

16.5.2017 07:14

Sobota 13. května se stala významným dnem hned na několika frontách. Celé Česko si připomnělo 300.narozeniny uherské a české královny Marie Terezie, zahrádkáři s napětím očekávali, jestli jeden z „ledových mužů“ Servác přinese další mrazivé zhoupnutí na teploměrech a 2100 amatérských bikerů si přijelo užít skvělý den na 3. akci seriálu Kolo pro život 2017 – Mladá Boleslav Tour ŠKODA AUTO.

Bookmark and Share

Závod v Mladé Boleslavi bývá každ rok obrovským lákadlem pro stovky, a po sobotním dni už můžeme napsat i tisíce, bikerů všech výkonnostních kategorií. Opravdu všech! Zdejší trasa je přívětivá pro každého, kdo na kole jezdí i jen trošku, tradičně se sem na start dětských závodů sjede také několik stovek dětí a s nimi mnoho obětavých rodičů. Kdo se rozhodne, že by chtěl na kole poprvé závodit a zkusit porovnat síly s ostatními, pak mladoboleslavské Kolo pro život je tutovka. Převážně rovinatý profil závodních i nezávodních tras, suchý podklad a minimum technicky náročných pasáží potěší každého. K radosti všech účastníků se navíc po dvou blátivých závodech na oblohu konečně vyhouplo slunce a cesty až na několik krátkých úseků byly ušetřeny nepříjemného bláta.

Samozřejmě, kdo chtěl svým výkonem konkurovat top českým cyklistům nebo se porvat třeba o 207. místo se svými soupeři na hlavní trase B, tak pro toho to žádná odpočinková jízda nebyla. Start u Zákaznického centra hlavního partnera závodu, ŠKODA AUTO, byl obsypán hvězdnými jmény. Z trasy dětských závodů ČT:D Junior Trophy si na Béčko na chvilku odskočil i nejslavnější český biker Jaroslav Kulhavý, aby se po 25 minutách jízdy zase odpojil a stihl spolu s dětmi a jejich rodiči absolvoval krásnou nezávodní vyjížďku po okolí – Fitness jízdu.

Neméně slavný olympionik, skifař Ondřej Synek se rozhodl vzhledem k blížícímu se ME ve veslování v Račicích startovat z bezpečné pozice startovního pole, ale ani to mu nezabránilo dorazit do cíle v nabité konkurenci na 130. místě a zcela svěží. V první lajně nekonečného davu se seřadili tradiční medailisté seriálu KPŽ a nebyl by to závod v městě automobilů, aby na stratu chyběly nádherné zaváděcí vozy do Škodovky. Unikátním zaváděcím strojem se kromě žádané novinky - Škody Kodiaq stejně jako minulý rok stal rallyový speciál Škoda Fabia R5.

Ve chvíli, kdy pilot svůj stroj nastartoval a párkrát potúroval motor s nádherně vyladěným zvukem, bylo jasné, že do startu zbývá necelá minutka. Ještě poslední povzbudivá slova nedočkavým bikerům od zástupce ŠKODA AUTO, Lukáše Poce, rázné odpočítávání posledních desíti sekund moderátorem Michalem Berkou, výstřel z pistole a barevný had se dal do pohybu. Kdo ještě před půl hodinou o cyklistickém závodě nic netušil, překvapeně zastavoval u silnice vedoucí městem, vytahoval mobil, cvakal snímky a spontánně povzbuzoval. Za zaváděcí auta se hned seřadila největší esa: Pavel Boudný, Matouš Ulman, Martin Stošek, Jiří Hudeček a samozřejmě Jaroslav Kulhavý i další a další jezdci z několikasethlavého startovního pole. Za pohodový a ničím nerušený slavnostní průjezd městem do terénu patří obrovský dík pořadatelům, policii i dobrovolníkům, kteří se opět postarali o bezpečnost závodníků a hladký průběh prvních několika kilometrů po povrchu zkropeném několika kapkami dopolední přepršky.


Průjezdem cílového koridoru v areálu zázemí na Krásné louce začíná konečně to pravé závodění. Do terénu se chumel závodníků dostává o malý kousek dříve než v minulých sedmi ročnících, a to díky vyfrézované silnici kousek za vývojovým centrem ŠKODA AUTO, po přejezdu mostu přes řeku Jizeru. Mírné, táhlé stoupání prověřilo hned v úvodu nejen kondici, ale také taktickou připravenost každého závodníka. Nebylo potřeba to naprat hned v prvních kilometrech, času a prostoru pro budování lepších pozic ještě přeci bude dostatek...

 

Prověrku technických dovedností a fyzičky zase nabídl úsek zanedlouho po sjezdu za obec Podlázky. Několik metrů plných bláta, tekoucí vody a kluzkých kamenu způsobí nečekané zpomalení a hnědý ohoz čistých dresů. "Tohle ale není bláto," ozývá se z řad soupeřů bojujících o každou pozici. Je lepší raději nepřemýšlet nad tím, co vlastně v tom lese bylo. Hned totiž následuje táhlá rovinka polní cestou a rychlý úsek na silnici. Právě v Mladé Boleslavi platí více než kde jinde, že taktická jízda ve skupince uspoří síly. Ty se vždy hodí především v posledních kilometrech do cíle. Polní cesty i rovinaté úseky jsou totiž na většině míst zcela otevřené, takže si každý dovede představit, jak to vypadá, když trošku zafouká... Jedno z cyklistických pravidel říká: Fouká vždycky proti tobě.

Divácky i závodnicky zajímavé místo se tradičně nachází na 15. km trasy. V tomto úseku totiž jezdci jedoucí okolo 200. místa mohou alespoň orientačně zjistit, jak na tom v daném okamžiku jsou. O několik metrů dále přes louku se právě v tuto dobu vracejí už ti nejlepší. Pro někoho může být dobrým znamením i to, že ty nejlepší nevidí :) Převážně lesní a polní rovinaté cesty byly místy zpestřeny technicky nenáročnými sjezdy, ostré kameny a vodou vymletá cesta by mohla znamenat defekt a nepříjemné zdržení.

 

Další atraktivní místo – tzv. Birell segment u zříceniny zámku Zvířetice - dal borcům na kole zabrat hned dvakrát. Nejprve chvilkovým výjezdem a posléze pěším výšlapem do strmého stoupání. Většina bikerů ráda využila chvilkový odpočinek při průjezdu hradištěm a krátké občerstvení. Za odměnu nebyl ani následující sešup dolů, protože se jednalo o technicky nejnáročnější sjezd z celé trasy.Prudké klesání a úzká cesta klikatící se mezi stromy nedávala příliš mnoho možností ani k předjíždění. A potom další prudký výjezd, pro někoho výšlap, pro dalšího dokonce "výlez".

Komu sebral krpál poslední zbytek sil, mohl je ještě načerpat u druhé občerstvovací stanice Nutrend. Závodníky určitě potěšil nejen bohatý sortiment, ale také po organizační stránce kvalitně zajištěná obsluha. Na poměrně dlouhém úseku stáli totiž dobrovolníci po obou stranách a obětavě nabízeli vše, co v tu chvíli projíždějící potřebovali. Kdo zápasil s časem, ocenil zručnost pořadatelů, kteří ve vysoké rychlosti stihli podat projíždějícím závodníkům banány, bidony s vodou či iontovým nápojem a gely. Takže jednička a palec nahoru! Kdo jel závod v Mladé Boleslavi poprvé a myslel si, že do cíle už to bude jen takové svezení, mohlo ho umístění občerstvení krátce před cílem varovat, že to ještě tak úplně zadarmo nebude. Poslední kopec v Dalovicích neoplývá tak velkým převýšením, jako ty předchozí, ale po padesáti kilometrech v nohách ještě dokáže pěkně pozlobit. Po jeho překonání se už cyklisté dostali na rovinatý úsek silnice, tradiční sjezd v Čejeticích a závěrečné rychlé metry podél řeky do cíle.

V cílovém koridoru se i letos sešel velký hrozen fanoušků v očekávání dramatických spurtů. Ten nejzásadnější se odehrál po hodině a 46 minutách od startu na třídě Václava Klimenta. Do cílové brány se řítila dvojice adeptů na celkové vítězství 8. ročníku závodu KPŽ v Mladé Boleslavi – Pavel Boudný (Česká spořitelna Accolade) a Martin Stošek (SYMBIO+ BMC). Po naprosto vyrovnané jízdě byl nakonec o pár setinek sekundy rychlejší Boudný.

Pavel Boudný: „Vyhrál jsem v Boleslavi pošesté. Ze začátku to trochu stříkalo, pak zase prášilo. Byl to svižný závod. Jeli jsme vpředu asi v pěti, potom měl defekt Jirka Hudeček, takže jsme pokračovali ve třech – Martin Stošek, Maty (Matouš Ulman) a já. Maty potom asi 8 km před cílem píchnul a nedojel nás. Martin je na finiš určitě největší soupeř ze všech závodníků v seriálu KPŽ. Přemýšlel jsem proto jakou taktiku na závěr zvolit. Bylo to hodně těsné, jel jsem na doraz z první pozice, ale on se mě držel jak klíště. Nakonec to ale vyšlo to. Škoda, že kluci z týmu oba píchli. V Jestřebích horách chceme být zase ve větším počtu na bedně.“

Nejrychlejší závodnicí se v Mladé Boleslavi stala Jana Pichlíková (Erste Premier Petr Čech MTB): „Dneska se mi to líbilo. Loni jsem se tu vytrápila, hodně foukal vítr. Letos jsem jela s klukama ve skupince, nikde mi nedošlo, stravu jsem správně načasovala, takže dobrý. Dokonce jsem tahala chvílemi i skupinku kluků vepředu, nějak se jim nechtělo jet... “

Závod si skvěle užil i skifař Ondřej Synek, v cíli nebyl dokonce ani trochu zadýchaný: „Ráno jsem byl ještě v Račicích na 15km tréninku, pak jsem pomohl manželce s naším stánkem Tufte, potom byla podpisovka v zázemí, převlíknout a závod. Všechno jsem absolvoval v naprosté pohodě. Jel jsem do poloviny závodu s kamarádem Karlem Kožíškem, mistrem světa v kanoistice. Pak jsem ho někde ztratil a jel sám nebo ve skupince s dalšími. Startoval jsem cíleně ze zadnějších pozice. Z toho startu tady mám opravdu velký respekt. V cíli jsem měl ještě spoustu sil a mohl bych pokračovat klidně dál. Nejsou tu brutální kopce, nebylo bláto jako v Hustopečích, kdy jsem musel tlačit. Užil jsem si to.“

Martina K. Ptáková,
Petr Čech Sport, a.s.

Diskusní fórum pro: "Boleslavská Tour de KPŽ"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.cz

Chytré
držáky mobilů na kolo
Quad Lock a FINN zakoupíte
v eshopu Kabelmanie.cz.
Tipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Locus - nejlepší mobilní aplikace s mapami SHOCart
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
Galaxy série 2013
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz