Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

4. závod KPŽ - biková paráda v Podkrkonoší

23.5.2017 10:28

V sobotu 20. května měl seriál Kolo pro život na programu 4. podnik letošní termínovky – Jestřebí hory České spořitelny. Závod si přijelo užít více než 1000 bikerů.

Bookmark and Share

Závod v Havlovicích nad Úpou lze charakterizovat jako pravou nefalšovanou bikeřinu. A když se dnes řekne, že akce je nejbajkovější, kupodivu to některé příznivce horských kol odradí... Přitom, právě tady můžete zažít se svým kolem to, co dalo kdysi vzniknout samostatné a dnes nejoblíbenější cyklistické disciplíně u nás a speciálním kolům MTB. Hory, přírodu daleko od velkých měst, lesy, louky, pořádné výšlapy do kopce i technické sešupy a zákruty. A také nádherné cyklistické zážitky a dechberoucí výhledy.

Celý týden před závodem šplhala ručička teploměru přes 25 stupňů, ale na víkend bylo hlášené dlouho dopředu ochlazení a déšť. Ještě v pátek odpoledne zažili, ti, kteří přijeli na trénink nebo jen tak na projížďku s předstihem, sluncem zalité trasy, blankytné nebe, omamnou vůni lučního kvítí a ohlušující bzukot pilného hmyzu. Všichni, a zejména pořadatelé si v tu chvíli přáli jediné - tuhle atmosféru alespoň do soboty večer zakonzervovat. Nakonec ale v den závodu všichni s povděkem uvítali počasí pod mrakem s teplotami kolem 15 stupňů. Hlavně, že nakápla jediná kapka deště. Bahna už letos opravdu bylo dost.

Dětské závody vyznačili pořadatelé hned vedle prostorného a domáckého zázemí v Havlovicích a během dopoledne se v pěti věkových kategoriích utkali kluci a holky o své medaile, včetně nejmenších bombarďáků na odrážedlech. Všechny děti, které se závodů zúčastnily, navíc dostali krásné medaile dřevěné a odpoledne, ještě před vyhlášením, se mohly s učiteli z Bike Academy zúčastnit soutěže na kole a potrénovat své technické umění a balanc na kole.

Půl hodinku před polednem se pomalu sjíždí na náměstí T.G. M v Úpici na tradiční start účastníci hlavní trasy. Po slavnostním odstartování je čeká jízda dlouhá 57 km, na které překonají převýšení 1580 m. Všichni tuší, do čeho jdou a všichni se těší, včetně dvou nerozlučných lídrů individuální soutěže KPŽ z týmu Česká spořitelna Accolade – Pavla Boudného a Matouše Ulmana. Na startu chybí někteří jejich hlavní soupeři (Jiří Hudeček, Martin Stošek nebo i Jaroslav Kulhavý), Jestřebky se totiž kryjí s velikou akcí v Novém Městě na Moravě, kde se jede první díl Světového poháru horských kol 2017.

O to příjemnější atmosféra je v celém pelotonu borců, který vyráží po úvodním trošku blátivém místě vzhůru na Velké Svatoňovice, Bohuslavice a dál do hor, jejichž krásné jméno závod nese. Tady už je všude sucho a počasí je při té námaze vlastně nakonec tak akorát... Parádním úsekem trasy je část Trutnov trails plná singltreků, nechybí lesy bez jehličí, klopené zatáčky včetně jedné dřevěné, kde se to málokdo rozhodne pustit naplno. Cestu zdobí velké množství krásných výhledů do údolí, a také průjezdy okolo dobře skrytých bývalých pohraničních pevností.
 
Od té doby, co byl závod v Úpici zařazen do seriálu Kolo pro život, nestál snad na nejvyšším stupni absolutního pořadí nikdo jiný než Pavel Boudný. Tenhle závod mu vyloženě sedí. Do cíle si opět přivezl s sebou svého parťáka Matyho, a stejně jako na většině osobních kápéžetkových akcích ho udolal svým drtivým spurtem. Třetí místo obsadil Jakub Šilar (Velocentrum – Stratos Auto), když orval Jana Strože ze Symbio + BMC neskutečným finišem. Bronzový Pavel totiž tuto trasu velmi dobře zná a dokonce na ní vyhrával ještě před tím, než byla zařazena do seriálu.


Pavel Boudný: „Po startu to bylo letos takové nervózní. Nájezd do prvního kopce už byl klidnej. Až do lesa nás jela velká skupina. Pak se to roztrhalo, jelo se svižně a na chvilku nám odskočili Honza Strož a Jakub Šilar asi tak na 20 metrů, ale pak jsme je sjeli a jeli ve skupince asi 5 lidí, později jenom se Strožíkem ve třech. Posledních 25 km jsme ho už ale s Matym odpárali a jeli až do cíle ve dvojici. Kupodivu byly na trase i nějaké bažiny, které se nedaly objet, tak jsme do nich museli žuchnout, ale jinak bylo konečně sucho. Trasa je tu moc hezká, zajímavá, opravdu bajková, ale taky hodně namáhavá. Hodně dobrá trať i ty singlíky!“

Trochu netypicky se vyvíjel tentokrát závod v kategorii žen. Při neúčasti Jitky Škarnitzlové se čekalo, že se závod stane jasnou kořistí Jany Pichlíkové (Erste Premier Petr Čech MTB). To by ovšem nesměla na startu stát usměvavá a vytrvalá Pavla Havlíková (KC Kooperativa Jablonec n/N). Závod dvou favoritek nakonec rozhodla Jana až v cíli.

Vítězka Jana Pichlíková: „Loni jsem jela Úpici poprvé, je to tu moc pěkný, ale nesmírně technicky náročný. Obdivuju všechny, kdo se obtížných sjezdů a singltreků nezalekli. I já jsem jela opatrnějc. Tu dřevěnou klopenku jsem jela vyloženě pomalu. Pavla byla pořád za mnou. Kdykoliv jsem se ohlídla.30 metrů, 50 metrů, 15 metrů, pořád mě štvala před sebou a já se nechala štvát. Bála jsem se, kdy mě docvakne a podá si mě. V posledních metrech šla po mně, tam jak byla ta panelka. Čekala jsem, že to přijde a bála jsem se, že se za mnou vyveze. V úplně posledních metrech jsem si ji ale Pavlu dokázala zleva pohlídat, odhadla jsem to a nakonec vybojovala cenné vítězství.“

Za mnohem větší pohodou si vyjeli ve 13:00 přímo z areálu účastníci nezávodní vyjíždky trasy D. Ta měřila 22 km a vedla směrem na Ratibořice, převážně po rovince, přes louky a listnaté lesíky, podél třpytivé řeky Úpy. Ti zdatnější a tvrdohlavější, kteří chtěli zavítat až do Babiččina údolí, na nejzazším místě Fitness jízdy ještě popojeli cca 2 km, protože plynulé jízdě za Babičkou zabránila místní rekonstrukce mostku. Jejich prodloužená jízda se jim rozhodně vyplatila v podobě místní kapely, chutných koláčů a buchet a také osvěžujícím pohledem na Viktorčin splav, kde si mohli zchladit rozehřáté ruce a unavené nohy a pak pokračovat svěží zpět do zázemí závodu, kde to tradičně žilo bohatým doprovodným programem až do pozdních odpoledních hodin.

Martina K. Ptáková,
Petr Čech Sport, a.s.

Diskusní fórum pro: "4. závod KPŽ - biková paráda v Podkrkonoší"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.cz

Chytré
držáky mobilů na kolo
Quad Lock a FINN zakoupíte
v eshopu Kabelmanie.cz.
Tipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Locus - nejlepší mobilní aplikace s mapami SHOCart
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
Galaxy série 2013
 
Kolo pro život
 
BikersStickers.com

Vyhrajte s námi

Batoh Force Berry Pro, 12l černá fluo

Sponzor soutěže:


Více zde

Archiv soutěží

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz