Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Hvězdná Plzeňská 50

4.9.2017 11:55

Příznivci horských kol se uplynulou sobotu sjeli do města na soutoku řek Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava na Plzeňskou MTB 50 Kooperativy, aby si užili pěkné trasy 12. závodu seriálu Kolo pro život a využili nabitý doprovodný program, včetně možnosti potkat se hned se třemi slavnými českými sportovci – fotbalovým brankářem Petrem Čechem, házenkářem Filipem Jíchou a cyklistou Františkem Raboněm.

Bookmark and Share

To je štěstí, říkali si určitě všichni v sobotu ráno po probuzení. Vytrvalý déšť předchozích dvou dnů zavřel své kohoutky a na obloze se dokonce na chvilku objevilo matné slunce. Hlavně že neprší, rychle naložit rodinu a kola a vyrazit směr Plzeň. Na poslední prázdninovou bikerskou sobotu Kola pro život se nakonec přihlásilo 1600 velkých i malých bikerů a bikerek. Pořadatelé pro ně připravili jezdivé a technické tratě severně od Plzně s lesním výjezdem na vrchol Krkavce. Delší okruh, který měřil 57 km zavedl bikery až ke Krašovicím a ten kratší s délkou 38 km do Horní Břízy.


„Na trasách jsou oproti loňsku jen drobné změny. Třeba z Radčic se budou cyklisté vracet po cyklostezce u Mže, řeku potom přejedou po nové lávce a zamíří do cíle. Výhodou je, že se nepotkají závodníci z jednotlivých tras,“ hlásil předem šéf pořadatelského týmu Vašek Pták a hned přidal další dobrou zprávu: „Jsme rádi, že pozvání potvrdili i tři slavní sportovci Petr Čech, Filip Jícha a František Raboň. Jsou to patrioti, kteří se buď v Plzni narodili, nebo ve městě žijí a mají k němu vřelý vztah.“

Hned první dva jmenovaní přijeli do zázemí závodu za OC Plaza brzy ráno, aby povzbudili nejmladší nadšence MTB. Než v pondělí usedly do školních lavic, přijely v sobotu dopoledne pořádně roztočit nohy děti. Nadace Kolo pro život a organizátoři KPŽ chtěli školákům i předškolním dětem sportovní den maximálně zpříjemnit. Všechny dětské kategorie proto vyrazily na kole zdarma a dalším bonusem pro účastníky ČT Déčko Junior Trophy byla právě návštěva velkých českých sportovních hvězd. A nezůstalo jen u úsměvů, focení a slavnostního startování. Uznávaný gólman Arsenalu a slavný pravoruký házenkář předvedli za asistence malých sedmiletých bikerek světovou premiéru nové kombinované disciplíny - házené na dresině. Nejvyšší jakost obou sportovců byla prověřena. Žádný z aktérů neinkasoval v bráně ani jeden gól. Všichni se výborně bavili a po zábavné vložce vyskočili zase na svá moderní kola a zakousli se do závodění.

Hlavní trasa i zkrácený závodní okruh slavnostně odstartovaly v historickém centru města na náměstí Republiky v 11:30 a 12:20. Béčko poslal na 57 km bývalý úspěšný silniční profesionál a ke konci kariéry také biker František Raboň. Franta do mikrofonu prozradil, že má ročně najeto kolem 2 - 3 tisíc kilometrů, což je ve srovnání s jeho tréninkovou dávkou během aktivní kariéry zhruba desetina. Jeho potencionálním vyzyvatelům také hrálo do karet to, že závodní trasa vedla místy, kde Fery trénuje, kde bydlí a kde má kamarády, a proto si chtěl závod jet tak na pohodu se známými užít.


Petr Čech v černožlutém dresu Kolo pro život se o necelou hodinku později zařadil až hluboko doprostřed početného pelotonu Céčkařů. Na první lajnu jako Franta se necítil. Přesto ho díky jeho vysoké postavě nikdo nemohl přehlédnout a diváci jemu i stovkám spoluzávodníků nadšeně tleskali. V tomhle závodě nikdo nehrál hlavní roli, všichni měli stejné šance se prosadit.

Start závodu v Plzni je opravdu rychlý a náročný na koncentraci. V ulicích města kolem Náměstí Republiky to byla cukatura brzda - plyn. Prvních asi 5 kilometrů se naštěstí obešlo bez kolizí a jiných malérů a za Plzní v Radčicích se už začalo závodit v opravdovém terénu. Plzeňská trasa patří k těm méně kopcovitým. Prakticky jediným náročným stoupáním je první výjezd na Krkavec, ale to je tak krátký kopec, že se dá i snadno přehlédnout :)

 

Ti, kteří v Plzni usilují o dobrý výsledek, mají proto dost ztíženou situaci. Míst, kde se dá získat, je opravdu málo, zato míst, kde se dá ztratit je požehnaně. Ať už se jedná o přibližně pětikilometrový úsek ihned po startu po silnici do Radčic, zmíněný krátký prudký výjezd na Krkavec, technické pasáže po kluzkých vystouplých kořenech nebo táhlé rovinky na větru okolo Krašovic a na blízkých polích.Ti, kteří zde jeli již vloni, byli překvapeni malou změnou. Za Radčicema přišlo první mírné stoupání, které mohlo prověřit síly a technickou zdatnost jezdců. Deštivé počasí v předchozích dnech trasu dokonale promáčelo a rozblátilo, což zhoršilo trakci kol. Po tomto krátkém stoupání následoval úzký singletrek, který se pro žádné velké předjíždění nehodil, i když se o to řada závodníků pokoušela.

Další část závodu od polí před Chotíkovem až do posledních několika kilometrů do cíle byla identická s loňskou trasou. Tedy to, kudy vedla. V lese ještě před výjezdem na obávaný Krkavec to po rozsáhlé těžbě dřeva vypadalo jako v měsíční krajině. Horší než samotný kopec byly šišky, na kterých kola odskakovala a kořeny, které klouzaly a velmi snadno dokázaly změnit směr jízdy. To při malé rychlosti do prudkého stoupání mohlo být natolik nepříjemné, že řada jezdců raději z kola slezla. Začleněna byla také relativně odpočinková část jízdy. Široké lesní cesty, které byly sice místy pěkně blátivé, ale dobře sjízdné a pro řadu hobíků velmi přívětivé. Eliťáci na čele a další chrti ale nenechávali ani tady nic náhodě a dupali do pedálů stále naplno. Na rovinaté části po polních cestách to pěkně studeně foukalo, a na potvoru proti bikerům. Jízda ve skupince tak byla ideálním řešením.


Před rokem hlavní závod v Plzni vyhráli Pavel Boudný z České spořitelny Accolade a Pavla Havlíková (Kooperativa Jablonec), letos na nejvyšší stupínek vystoupali Matouš Ulman a Jana Pichlíková.

Titulární partner závodu, pojišťovna Kooperativa, měl naštěstí pro všechny bahňáky připravené v cíli své DEPO se sprchami a wapkami, bubny praček v Prádelně Whirlpool jely na 120%, teplé jídlo v cateringu KPŽ chutnalo a zahřálo dvojnásob a doprovodný program nabídl několik atraktivních lákadel. Jedním z nich byla třeba výstava dřevěných dresin včetně exhibice několikanásobného mistra světa v závodech na dresinách Ivana Křivánka. U pódia ještě před vyhlášením vítězů přilákala diváky soutěž mladých jezdců mezi kužely a přes dřevěné překážky pod vedením učitelů z Bike Academy. Zlatým hřebem dne byla od 16:00 autogramiáda Petra Čecha, na jehož podpis čekala nekonečná fronta už dlouho před jejím zahájením.

Ať si zlaté, stříbrné a bronzové medaile odvezl ze západočeské metropole kdokoliv, největšími hrdiny Plzeňské 50 se stali všichni, kterým bylo jasné, že po deštích na trati bahnu a kalužím neujedou a přesto do závodu vyrazili. Stejně statečná byla parta organizátorů a pořadatelů, kteří od čtvrtečního rána do pátku večer v hustém a vytrvalém dešti postavila nejen všechny stany, poutače a bannery v zázemí, ale také přehledně vyznačila obě závodní trasy, vyjížďku trasy D a v parku okruh pro děti. Patří jim za to obrovský dík stejně jako vám všem, kteří jste na závod do Plzně přijeli. Už teď se těšíme na 6. ročník Plzeňské  MTB 50 v roce 2018.
 

Martina Krčmářová Ptáková

Diskusní fórum pro: "Hvězdná Plzeňská 50"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

Chytré
držáky mobilů na kolo
Quad Lock a FINN zakoupíte
v eshopu Kabelmanie.cz.
Tipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Locus - nejlepší mobilní aplikace s mapami SHOCart
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
Galaxy série 2013
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu