Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Seriál Kolo pro život zahájily téměř letní Trans Brdy

23.4.2018 15:06

17. ročník populárního závodu Trans Brdy odstartoval v sobotu 21. dubna již 19. ročník seriálu závodů Kolo pro život. Oblíbená trať napříč brdskými brdky, kouzlo otvíráku sezóny, záruka kvalitní organizace a letos i nevídaně luxusní počasí, zkřížilo v Dobřichovicích cesty téměř dvěma tisícovkám bikerů.

Bookmark and Share

Ať už pohodáři, kteří berou závod jako společenskou akci a výlet s přáteli nebo rodinou, tak zarytí závodníci, lačnili poměřit kvalitu zimní přípravy se soupeři. Každý z téměř 2000 aktivních účastníků si na Brdech našel to své.


Počasí pokračovalo v letním kurzu posledních dní. Zatímco loni stihl touto dobou sotva roztát sníh, letos místo hřejivých mastí nastoupily opalovací krémy. Teploty se zpočátku pohybovaly kolem příjemných 20 stupňů, ale po poledni slunce na jasné obloze pořádně přiložilo vodík do kotle a v rozpáleném koloproživotním městečku vyhnalo teploty vysoko ke třicítce. Nějaký ten bronz si tak kromě závodníků umístivších se na stupních vítězů mohl domů odvézt každý. Letošní nový titulární partner závodu Česká televize dokonce zajistil závodu 5 přímých vstupů na obrazovkách ČT Sport, takže to bylo opět zase o něco světovější. O světovou konkurenci se zase postaral čerstvý vítěz etapového závodu Cape Epic, Jaroslav Kulhavý, který ráno ještě stihl startovat dětské závody a před jedenáctou hodinou už stál na startu hlavní trasy B. Další ozdobou hlavní trasy se stal náš nejlepší skifař Ondřej Synek.

Závodní den zahájili tradičně nejmenší závodníci svými závody seriálu ČT :D Junior Trophy v 9:00, těch se do Dobřichovic sjelo na 500. Do boje s bludištěm namlíkovaným na louce za KPŽ areálem na břehu Berounky jim dodával motivaci patron dětského seriálu, Jaroslav Kulhavý a kromě hlasitě fandících rodičů i celá řada náhodných kolemjdoucích, kteří měli z lávky vinoucí se přímo nad závodištěm dění jako na dlani.

O půl hodiny dříve, než je zvykem, tedy již na 11:00, byl naplánován start hlavní trasy B, která měla dle propozic délku 59 km a převýšení 1610 m. Na startu hýřil početný peloton odhodláním poprat se s krásnou a náročnou tratí. Napětí prolomil startovní výstřel a naleštěná červená zaváděcí Škoda Kodiaq doprovodila bikery k prvním terénním nerovnostem. Hned po sjetí z asfaltu se pod koly závodníků na polní cestě vytvořila poměrně solidní prachová kulisa, blatníky tentokrát potřeba rozhodně nebyly. Poté přišlo na řadu obávané dlouhé a prudké stoupání na Chlum, které se jako každý rok postaralo o prvotní nadělení pelotonu. Po krátkém oddechu přišlo další, jehož vrchol na vrchu Červená hlína byl okořeněn vrchařskou prémií. To byli již závodníci téměř na hřebeni Brd a místo hrubé síly nastoupila spíše technická zdatnost při jízdě po kamenech a kořenech, spolupráce ve skupině a volba stopy.

Závod bohužel i přes snahu organizátorů výrazně poznamenali sabotéři, kteří z naprosto nepochopitelných důvodů na několika místech trasu úmyslně těsně před průjezdem pelotonu přeznačili. Klíčovým místěm se stal 14. km, část, která se oproti loňsku změnila. Nastala tak situace, kdy po delší době bez šipek a mlíka, začali závodníci pochybovat o správnosti trasy. Ti, co měli trať zafixovanou z předchozích ročníků, se vraceli na starou trasu a strhávali s sebou ostatní. Jiní zas po chvíli váhání pokračovali dále, kde se buď řídili otočenou šipkou, která je poslala zpět na rozcestí, kde pak pokračovali taktéž po staré trase, nebo dali na orientační smysl, případně si trať projeli dříve, a snažili se držet správný směr. To vše bohužel pokazilo závodníkům dojem z trati. O to více se sice mohli kochat jarním šumícím lesem, užívat si technických pasáží a vyzkoušet si také, jaké je to zastavit se na dvou občerstvovacích stanicích, ale marná snaha, z chrtů pudly udělat nejde.

Samozřejmě, ne všem až tolik záleží na výsledku, takže většina účastníků si závod užila tak jako tak. Trasa patří k jedné z nejhezčím v seriálu a hned na začátku sezóny pořádně prověří připravenost každého, kdo se na ní vydá. Zpestřením byl opět parádní Birell segment přes Babku, na „morál“ pak poslední krpál na vrchol Hvíždinec a následný prudký sjezd k řece, odkud už do cíle zbývají sotva dva kilometry. Leckdy byli závodníci sami po projetí cílovým obloukem překvapeni, na jakém místě dojeli do cíle. Jistotu správně projeté trasy mělo zřejmě pouze absolutní čelo závodu s vítězem Jaroslavem Kulhavým, kterému cestu klestil zaváděcí motocykl. Z žen jako první protnula cílovou pásku Kateřina Drhová.

Start trasy C byl naplánován na 12:00 a její parametry 41 km a 1220 m převýšení oslovily především kadety a ty, co si na dospělou trasu B netroufli. Trasa byla vedena ve stopách delší trasy, jen na 24. kilometru u vrcholu Vrážky byla zkratkou spojena se zbývající částí Béčka po cestě zpět do cíle. Závodníci si zde vystačili s jednou občerstvovací stanicí, ale nepřišli o žádné z největších lákadel hlavní trasy. Nechyběl úvodní ani závěrečný kopec, Birell segment a bohužel ani bloudící část trati. Prvními letošními vítězi na trasy C se stali Tomáš Morávek a Pavla Chmelíková.

 

Nezávodní trasa D - Fitness jízda se vydala v 12:30 podél Berounky směrem na Vonoklasy a letos nově si účastníci mohli vybrat z varianty 14 a 17 km. Užili si ji především rodiny s dětmi a sváteční jezdci.

I pro letošek zůstala zachována vysoká úroveň služeb a doprovodný program v areálu. Odpolední zábavu pro děti nabídnul Dětský klub, Bike Academy, Dětská Modrá zóna České spořitelny, Pumptrack, ale také stan lesní pedagogiky od Vojenských lesů a statků nebo stan České televize s výtvarnými dílnami. Nechyběl tradiční servis od Kooperativy - technické depo, mytí a úschovna kol i závodníků, prádelna Whirlpool na očistu dresů, stan ŠKODA AUTO s rallye simulátorem, množství stánků s různými cyklistickými doplňky a samozřejmě catering s teplým jídlem a studeným nápojem pro každého účastníka.

Brdy tak kromě nádherného počasí letos ukázaly, že jde stále o oblast neprobádanou a plnou záhad. Letošní změna trasy zřejmě protnula území neandrtálců, kteří si velmi drsně instinktivně brání svoje území. Doufáme, že nadcházející závod narazí na jihu Moravy na přátelštější civilizaci. Na všechny se těšíme již tuto sobotu 28. 4. v Hustopečích!
 

Více informací o seriálu a závodu na www.kolopro.cz
 

Martina K. Ptáková

Diskusní fórum pro: "Seriál Kolo pro život zahájily téměř letní Trans Brdy"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.czTipy pro Vás

Galaxy série
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Kolo pro život
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
FOR BIKES - veletrh cyklistiky Praha

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu