Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Krkonošská Fitness jízda v účasti převálcovala závodníky

26.6.2018 08:10

Před měsícem oslavil Krkonošský národní park, známý pod zkratkou KRNAP, 55 let od vyhlášení existence. A právě chráněnou přírodou nejstaršího a nejnavštěvovanějšího českého národního parku se vinula většina kilometrů nádherných tras pátého podniku seriálu Kolo pro život 2018, Vrchlabí – Špindl Tour ŠKODA AUTO.

Bookmark and Share

V sobotu 23. června si je přes chladné počasí a četné dešťové přeháňky a studený vítr nenechalo ujít více než 1500 statečných bikerů a bikerek. Na startu vedle elitních borců nechyběli ani začátečníci a rodiny s dětmi. Hlavní trasu B ozdobil profesionální cyklista Ondřej Cink (Primaflor Mondraker Rotor Team), který si také z Krkonoš odvezl vítězství z hlavní trasy B. Na stupně vítězů se překvapivě po delší době neprobojovali muži ze stáje Česká spořitelna – Accolade, stříbro si vyjel letos skvěle jezdící Filip Ridval (Alltraining.cz), bronz bral Jan Vastl (N1 Team). Nejrychlejší ženou se při neúčasti letos suverénní Jany Pichlíkové stala Kateřina Drhová (Česká spořitelna – Accolade) před Annou a Natašou Hnátkovými (Redforg Concline Bikeinvest a AKRO cycling).

Na malebné horské letiště u Vrchlabí se do zázemí akce sjeli někteří nedočkavci už v pátek. V rámci celorepublikového projektu Cyklokroužky se zde poprvé konalo sportovně laděné odpoledne s celou řadou pohybových aktivit určených především dětem. Pod vedením zkušených instruktorů si okolo 50 dětí vyzkoušelo jízdu na kole přes různé překážky i spoustu dalších atletických aktivit, aby si dokázaly, že nejsou žádná ořezávátka. A to doslova! Akci bohužel hned na začátku provázel poměrně hustý déšť, zima a vítr.

Zatímco dětské závody a zázemí vrchlabského „Kápéžetka“ se nacházely již poosmé na velkolepé letištní ploše, místem startu tras závodních tras B a C i nezávodní vyjížďky D – Fitness jízdy se stalo město rozložené v údolí horního toku Labe – pohostinné Vrchlabí. Vzhledem k rozkopanému centru města byli pořadatelé v letošním roce nuceni oželet slavnostní odpálení tras z historického náměstí, startovní brána byla pro tentokrát vztyčena u řeky. Nikdo si z toho ale nic nedělal, po pátku se docela vyčasilo a všichni se těšili, až se jízdou pořádně rozehřejí.

Jako první vyrazili v 11:00 směr Žalý účastníci nejdelší 50 kilometrové trasy B, o hodinu později šlápli do pedálů nedočkaví závodníci trasy C na 35 kilometrů. Obě trasy čekal fyzicky náročný závod, ovšem zatímco bikeři a bikerky se žlutými startovními čísly zdolali převýšení 1192 metrů, „Modrásky“ čekal výšlap na hřebeny Krkonoš s pořádnou porcí 1801 nastoupených metrů. Při pohledu na okolní vršky a na profily trasy, který měla část jezdců připevněna na řidítkách, muselo být každému jasné, že o zahřátí nebude zas až taková nouze. 

Závod ve Vrchlabí není technicky tak náročný. Především prvních 35 kilometrů závodu vedlo po zpevněných, převážně šotolinových cestách, které na krátké chvilky střídaly asfaltové úseky. Co chybělo na technické náročnosti, bylo ale bohatě doplněno fyzickou náročností trasy. Ti další, kteří nejeli na umístění a chtěli si závod hlavně užít, měli tu výhodu, že se mohli kochat nádherami Krkonoš. Po výjezdech se totiž každému za odměnu naskýtaly nádherné pohledy do okolní krajiny. Kromě panoramat byly odměnou všem dlouhé sjezdy, které nebyly nikterak náročné, a dala se při nich posbírat troška energie na další výživná stoupání.


Charakter trasy se velmi výrazně změnil na 31. kilometru brodem přes horskou bystřinu. Osvěžení v nevlídném počasí nebylo nezbytné, ale právě tímto brodem odstartovala sice krátká, ale o to více zábavná část trasy. Krátké technické stoupání po kamenité cestě někomu síly ubíralo, někomu naopak dodávalo, protože právě tady začalo to správné bikování. Závod se již netáhl po zpevněných cestách, ale klikatil se lesní cestou plnou kamenů, kořenů, výmolů a podobných legrácek, které nutily jezdce k plnému soustředění.

Táhlé stoupání rázem vystřídal krátký výživný sjezd mezi ostrými kluzkými kameny. Na 35. kilometru přišlo na řadu další stoupání, přibližně pětikilometrový výjezd po lesní stezce, která se klikatila svahem. Technickou náročnost tohoto stoupání okořenily kameny a uzavřené vracečky. Následný dlouhý sjezd do cíle už byl opravdu za odměnu, i když ani zde nebylo radno ztratit koncentraci na drobných skocích, kamenech a kořenech. Fyzicky náročný profil vrchlabského závodu peloton pořádně roztrhal, závodníci se většinou do cíle trousili po jednom. Byl tak prostor a čas na plácání si s diváky, kterých bylo v cílovém koridoru i přes nepřízeň počasí dost. Ačkoliv panovalo nevlídné počasí, bláto na trase po předchozím měsíc trvajícím suchu nebylo. I tak ale přišel vhod servis, který je již standardem na závodech KPŽ.

Z vyhledávaného centra turistů vyrazilo do terénu také 427 jezdců nezávodní vyjížďky na 33 km, toužících po vyjížďce na kole bez chvatu a tlaku na výsledky. Svojí vysokou účastí dokonce Fitness jízda překonala počty účastníků na obou závodních trasách. Aktivního šlapání si dospělí i děti užili především při jízdě z kopce dolů a po rovinkách, relaxace a úchvatné výhledy je zase čekaly při zdolávání krkonošských kopců směrem nahoru dvěma lanovkami. Počasí účastníkům nepřálo tak, jako v minulých letech, ale děti i dospělí se na vlezlý chlad a přepršky dobře vybavili. Vyhlášené gastronomické lahůdky doplnily energii účastníků všech tras na vyhlášených vrchlabských občerstvovacích stanicích, nechyběl ani teplý čaj či polévka

Pravidelný cvrkot po dojezdu do cíle a vyhlašování bohužel narušily obří slzy pána Krkonoš. Zřejmě mu bylo líto, že se jízda bikerů jeho hájemstvím blíží ke konci a bude muset zase rok počkat, než uvidí rozradostněné obličeje dětí na lanovce a fantastické výkony bikerů.

Martina K. Ptáková

Diskusní fórum pro: "Krkonošská Fitness jízda v účasti převálcovala závodníky "

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.czTipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu


Reklama: Cestovní pojištění Porovnej24.cz