Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Šumavská dvojitá porce zábavy – v sobotu maraton, v neděli enduro

30.7.2018 17:15

Když se řekne Šumava, každého milovníkova krásné české přírody zahřeje u srdce. Představa Šumavského národního parku s tichými stinnými lesy a rozkvetlými horskými loukami, zelená údolí, bezedné slatě a panorama plné oblých hor a kopců láká asi většinu z nás.

Bookmark and Share

 

Milovníkům smaženice a tradičních koláčů či vdolků se zase určitě vybaví mechové kopečky s hnědými hlavičkami hříbků a zelené keříky obsypané velkými borůvkami. K tomu další lákadla, jako jsou hrady, rozhledny, lanovky, aquaparky, muzea, penziony v tradičních roubenkách….. a také parádní cyklotrasy. To všechno si můžete užít v rámci cyklistického víkendu na Šumavě, který je určený opravdu pro všechny.

Šumavského MTB maratonu, který je devátou akcí seriálu Kolo pro život 2018, se jede pod hlavičkou „Kápéžetka“ už potřinácté, ale narozeniny slaví již dvacáté první. Letní obdoba zimního Šumavského skimaratonu vznikla v roce 1998. Zkušeností se závody mají tedy místní pořadatelé ze Ski klubu Šumava Vimperk víc než dost. Díky tomu je závod pokaždé skvěle připravený, včetně pečlivého značení, občerstvovacích stanic a dalších služeb pro závodníky a doprovod na trati i v útulném zázemí ukrytém mezi vysokými smrky. Právě tento fakt a letní horské teploty, které nikdy nevystoupají nad spalujících 30 stupňů, lákají v polovině prázdnin stále větší počet zájemců, aby si to rozdali na jedinečných trasách. Šumavák letos přichystal dvě krásné závodní trasy v okolí Zadova, Churáňova a Vimperku v délkách 54 a 29 km. Tratě, které vedou z velké části CHKO Šumava, jsou totožné s těmi loňskými.

Start hlavního závodu trasy B na 54 km s největším převýšením 1579 m je v 11:30 z parkoviště pod sjezdovkou Kobyla s tradičně pořádným výjezdem na Churáňov se 4 prémiemi v celkové hodnotě 5.000 Kč, kdy ta poslední na stadionu je dvojnásobná. Kdo by si myslel, že se po vyšplhání se na lyžařský stadion konečně sveze z kopce, tak se mýlí. Trasa pokračuje dalším těžkým výjezdem až na Sedlo pod Přilbou, teprve poté se trať srovná a tep trochu uklidní. Atraktivní bude sjezdovka na Nových Hutích (zhruba na 8. km závodu), která se jede dolů a končí příjemným osvěžením v brodu přes Kaltenbach. Techničtější pasáž najdou vyznavači terénu na přejezdu Světlé hory cca na 25. km, kde je pěkný „jetelný singlík“. Hezky zvlněný je přejezd Vimperkem, kde se projíždí opět historickým centrem, nevynecháte tradiční zámecký výjezd (cca 35. km). Je dobré vědět, že ve Vimperku je sice hezky, nicméně do cíle už je to v podstatě jen do kopce. I proto všem doporučujeme využít vimperskou občerstvovací stanici. Poslední občerstvovačka bude ještě těsně před cílem na 48. km, ale kdo se nenají ve Vimperku, záhy pozná, kde se stala chyba. Ani cíl na Šumavě nedostanete zadarmo. Poslední kilometr si vychutnáte v parádním singl výjezdu od penzionu Janka směrem ke stadionu.

Start kratší trasy C na 29 km (převýšení 694 m) je v 12:30 z běžeckého stadionu na Zadově, kde je umístěna cílová brána pro všechny trasy. Céčko je kratší a lehčí variantou Šumaváka. Úvodní část kopíruje dlouhou trasu a vychutná si rychlost na sjezdovce v Nových Hutích. Od trasy B se odděluje na Šindlově. Poté jezdce čekají lesní cesty s příjemným profilem. Významnější stoupání lze čekat mezi 22. – 27. kilometrem, kdy se bikeři musí vysápat zpět na Zadov. Trasu určitě zpříjemní občerstvovací stanice na 24. kilometru.

V loňském roce si odbyla premiéru zcela nová trasa Šumavské Fitness jízdy (trasa D na 16 km), která je stavěna se zaměřením na děti s rodiči, kteří mají rádi jízdu v terénu.  Startuje se v prostoru lyžařského stadionu směrem na Roviny. Trasa vede převážně po lesních cestách a pěšinách. Do šestého kilometru se v podstatě stále klesá, zbytek trasy je naopak převážně do mírného kopečku. Za těžší pasáže pro výletníky lze považovat sjezd sjezdovky na Popelné, kde se jede jen po louce bez nějaké velké techniky, rozhodně se to rozjede cca na 5. km! Ani na „Fitce“ nechybí kvalitní občerstvení. Stanice je umístěna na Studenci v polovině trati a určitě stojí za to zastavit se zde a pokochat výhledem do krajiny. Tuto trasu si kromě rodin užijí sváteční jezdci, pohodáři a senioři bez závodních ambicí.

 

Stejnou trasu mají na programu také mladíci a slečny ve věku 8 – 16 let v rámci závodu pro mládež, ČD Cargo Junior Trophy Marathon. Dětská maratonská trasa kopíruje trasu D a vyhlašují se na ní 3 nejrychlejší kluci a dívky v kategoriích 8 – 9, 10 – 11, 12 – 13 a 14 – 16 let. Start je v první vlně před Fitness jízdou v 12:30 ze zázemí akce.

Šumavskou specialitou jsou dětské závody ČT :D Junior Trophy, které se na rozdíl od všech ostatních závodů série Kolo pro život konají výhradně v lese a děti si je spolu s rodiči a ostatními přihlížejícími parádně užívají. Jízda pod korunami vzrostlých stromů po měkkých jehličím vysypaných cestách jsou ojedinělou raritou „Jétéčka“, kde se většinou zápolí na trávě. Navíc nechybí několik menších kořenových pasáží a pořádný fanouškovský kotel. Starty dětských kategorií jsou od 9:20 do 12:00. Pro nejrychlejší závodníky z jednotlivých kategorií jsou připravené poctivé medaile a ceny, pro všechny účastníky bohatá tombola! Každý účastník Junior Trophy dostanou v cíli pamětní medaili. Těšit se samozřejmě můžete na bezchybné zázemí a nabitý doprovodný program KPŽ v Lyžařském areálu Zadov - Churáňov a servis pro závodníky, včetně kvalitního občerstvení.

Organizátoři z Petr Čech Sport spolu s pořadateli a hlavní partner KPŽ závodu, Česká spořitelna, lákají příznivce cyklistiky, aby strávili na Šumavě i sobotu večer a následující neděli. Na 5. 8. Je připraven 3. podnik České Enduro Serie 2018 - Specialized Enduro Race Zadov. Kromě vlastního závodu, který startuje v 9:00 ve třech kategoriích (Race, Hobby a Děti) je akce doplněna sobotní večerní party u táboráku, kdy má každý endurista pivo a vuřty zdarma. Další libůstkou endurové akce bude šumavský večerní prolog se svítilnami od 20:00! Vítáni jsou všichni stabilní závodníci i nováčci. Pokud se rozhodnete, nezapomeňte s sebou kromě kola, cyklistickou helmu, chránič páteře (batoh) a svítilnu pro večerní prolog!!! Více na www.ceskaenduroserie.cz

Ještě jste se nerozhodli? Přesvědčíme vás. Šumava v létě je sama o sobě extrémně atraktivní lokalitou! Na své si přijdou milovníci borůvek a hub, kterých jsou plné lesy. Kdo by si nevystačil s přírodními hodnotami Šumavy, může využít například lanové centrum Proud cca 300 m od zázemí závodu. Dále je možné se vydat na rozhlednu na Zadově, která je na sjezdovce Kobyla. Sladké potěšení nabídne cukrárnu Ella (cca 400 m od zázemí), která má v nabídce úžasné dorty, zmrzlinu, variace káv, další místní dobroty a sezení venku s nezapomenutelným výhledem. Hezký může být i MTB výlet na rozhlednu Javorník, v jejímž okolí najdete výborné bikové terény. Řadu akcí po celé léto nabízí nedaleký historický skvost hrad Kašperk cca 15 km ze Zadova. I návštěva Kašperských hor stojí za to. Zde můžete ochutnat místní pivo nebo si projít historické centrum Kašpárek. No a komu by bylo Zadovsko málo, tak na Lipno k vodě je to co by kamenem dohodil.

Registrujte se na www.kolopro.cz, možnost online registrace končí 1. 8., na místě je pak možná registrace za plnou cenu v pátek 18:0 – 20:00 a v sobotu od 8:00 do 11:30, nejpozději vždy 30 minut před startem daného závodu.

 

Martina K. Ptáková

Diskusní fórum pro: "Šumavská dvojitá porce zábavy – v sobotu maraton, v neděli enduro"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.czTipy pro Vás

Galaxy série
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Kolo pro život
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
FOR BIKES - veletrh cyklistiky Praha

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu