Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Nabitý víkend s KPŽ na Vysočině

14.8.2018 10:10

"Nové Město" musíš zažít. Jeden z nejkrásnějších českých sportovních areálů, dějiště mezinárodních biatlonových a MTB závodů, hostil o uplynulém víkendu již desátý podnik seriálu Kolo pro život 2018, a na start všech uskutečněných závodů a vyjížděk se postavilo přes 2.000 účastníků.

Bookmark and Share

 

Přitažlivost celého podniku pořadatelé zvýšili i drobnými úpravami de facto na všech závodních trasách. Doprovodný program začínal již v pátek, kdy byl zahájen 3. ročník cyklistického veletrhu Test & Expo 2018, který trval až do neděle. Zájemci si zde mohli vyzkoušet cyklistické novinky pro rok 2018/19, k zapůjčení a otestování tady byla čím dál populárnější elektrická kola nebo gravel biky, koloběžky, jiní vybírali nová zapletená kola nebo se schovali do přednáškového sálu, aby se dozvěděli o výhodách a technických parametrech světoznámé značky Shimano a dalších. Samozřejmostí byl i stánek se servisem kol vybavený profesionálním nářadím.

Nejnabitější sportovní program čekal účastníky v sobotu, kdy nejdříve odstartoval v 10 hod. ČD Cargo Junior Trophy Marathon, ale pochopitelně největší pole závodníků odstartovalo až na hlavní trase B (55 km, převýšení 1.165 m). Ve chvíli, kdy spíkr Michal Berka do mikrofonu oznámil, že závod může odstartovat kdykoliv během následujících patnácti vteřin, se ve startovním koridoru pod tribunou tísnilo téměř 700 borců a borkyň včetně pohádkově obsazené eliťácké lajny. Pravidelně přítomné kvarteto Spoříků doplnili například Filip Adel, Marek Rauchfuss, Michal Kaněra i letošní Obr Jan Jobánek. V davu panovala atmosféra s puncem očekávání. Startovní napětí pominulo teprve v okamžiku startovního výstřelu.

Nadšenci, číhající na chvostu, brali výstřel jen informativně. Vždyť než se dá takováhle masa cyklistů do pohybu, uplyne i několik minut. Diváci tradičně ukázali, jak obrovsky populární u nás cyklistika je a do prvních kilometrů vyprovázeli bikery nadšeným potleskem. Dokonce ani daleko od areálu fanoušci nenechali jezdce úplně vydechnout. Vražedné závodní nasazení hobíků dokázali ještě umocnit pomocí kravských zvonů a samozřejmě nadšeného popohánění „kousej, dávej…“

Závodníci si užili krásnou trasu, na které nechybělo nic, co má na MTB maratonu být: hravá stoupání, jízda v bahnitém lese i venku po polní cestách, šotolinové sjezdy s kutálejícími se kameny, technické kořenové pasáže, svezli se i milovníci asfaltu. Vedle úzkých pěšin se jelo i po širších, kde se dalo předjíždět. Všem se ale nejvíce zajídaly právě kořenové radovánky, jejichž překonání vyžadovalo jistou dávku umu a techniky. Bohužel se závod, více než kdy jindy, neobešel bez defektů. Smolařů s píchlou duší, prořízlým pláštěm, ba dokonce urvanou přehazovačkou bylo hned od úvodu k vidění požehnaně. Avizované ochlazení s nočním deštěm půdu akorát vzorně pokropilo, během dne už ale ručička teploměru stoupala zpět na letošní obvyklé hodnoty a slunce přestalo hřát až po svém západu.


Závěrečné metry před cílovou bránou se nesly ve znamení spurtů. Povzbuzující fanoušci mohli na vlastní oči vidět repete loňského strhujícího finiše mezi Matoušem Ulmanem (Česká spořitelna – Accolade) a Martinem Stoškem (Symbio+CE.Energy). Zřejmě až fotofiniš stoprocentně potvrdil, že posledně jmenovaný byl nakonec rychlejší a po vleklém zranění, které si paradoxně přivodil právě tady na květnovém „svěťáku“ si připsal letošní premiérové vítězství v seriálu. Nejrychlejší ženou v cíli byla stále neporažená Jana Pichlíková (ERSTE Premier Petr Čech Sport).

V pravé poledne se na trasu C (33 km, převýšení 776 m) vydala další pětistovka cyklistů, kteří pronásledovali kolegy z Béčka směrem na Vlachovice, Tři Studně a dále do srdce Žďárských vrchů. Vynechali pouze osmičku kolem Žákovy hory a Devíti skal, užili si nové úseky po lukách nedaleko Samotína, aby se pak Medlovským údolím vrátili do cíle. Ve stejnou dobu se to po okolí hemžilo rodiči s dětmi, kteří mohli v libovolném čase vyrazit na 12 či 20 km dlouhou Fitness jízdu, vedeou zejména po zdejších hravých flow trailech.

Sobotní večer vygradoval partnerským závodem KPŽ - prologem Gravel Blinduro Vysočina. Na čtyřkilometrovém hravém okruhu v okolí Arény poměřilo své sprinterské dovednosti přes 70 zájemců a ještě předtím je čakala dovednostní soutěž ve skákání.


Nedělní ráno už patřilo samotnému (ne)závodu určeného právě pro kola typu „gravel bike“ či cyklokrosová kola. Povoleno bylo použít i kolo horské, výsledky se však do celkového pořadí nezapočítávaly. Na hlavním pódiu nejprve proběhla instruktáž a výklad trati. Ze zhruba padesátikilometrového okruhu čekala závodníky asi třetina rychlostních zkoušek (RZ = erzety) po asfaltu, polních cestách i kořenových trailech. Transfery mezi jednotlivými měřenými úseky si mohl každý užívat po svém. Někdo do toho i tak šlápnul, někdo se kochal krásným okolím a u toho klábosil s kamarády, aby pošetřil síly na další erzetu. Stejně jako v prologu se s tím nejlépe popral Jiří Fikejz (Rock Machine - Cyklomax Team), který loňského vítěze Martina Hamana udolal o pouhých pět setin sekundy. Gratulujeme!

Ve stejný nedělní čas startovalo i ČT Déčko Junior Trophy. Na netypické trati plné záludných přírodních překážek svedly děti tuhý boj o umístění. Kromě klasického závodu se mohly zapojit i do Mistrovství dětí, které se skládalo z již zmíněného klasického závodu, tak z Junior Trophy Downhillu. A aby toho nebylo málo, i během neděle bylo možné si zajet kratší či delší variantu Fitness jízdy, přiučit se novým věcím v Bike Academy, nebo na Chupa Chups Pumptracku. Prostě našlapaný program plný sportu a zábavy až do nedělního odpoledne.

Za jedinečnou atmosféru celého víkendu patří velké díky všem účastníkům akce. Těšíme se do Nového Města zase za rok, ale hned příští víkendu bude příležitost se potkat v Chrudimi na další oblíbené akce v kalendáři KPŽ, závodě Manitou Železné hory České spořitelny.
 

Martina K. Ptáková

Diskusní fórum pro: "Nabitý víkend s KPŽ na Vysočině"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.czTipy pro Vás

Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
FOR BIKES 2014 - veletrh cyklistiky Praha
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Kolo pro život

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu


Reklama: Cestovní pojištění Porovnej24.cz