Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Znojmo Burčák Tour Kooperativy

11.9.2018 08:36

V pořadí třináctý závod v termínové listině s datem 8. září 2018 – Znojmo Burčák Tour Kooperativy byl svátkem pro milovníky cyklistiky a prvního vína. Již jeho 5. ročníku se zúčastnilo více než 2800 bikerů všech věkových i výkonnostních kategorií, čímž byl pokořen dosavadní účastnický rekord mezi všemi závody v historii seriálu Kolo pro život.

Bookmark and Share

Od samého rána najížděly do města natěšené davy lidí. Vše probíhalo v dobré náladě, neboť i přes takový nápor se dalo kdekoliv pohodlně a bezproblémově zaparkovat a vyrazit k prezenčnímu vozu. Menší fronty si museli vystát akorát ti, kteří se rozhodli přihlásit na některou z připravených tras až v sobotu dopoledne. Déšť si vzal po náročné Plzni na tento víkend volno a do Znojma poslal na návštěvu jen pár mráčků, jinak azuro s teplotou okolo 24°C a sluneční paprsky po celý den. Nastupující babí léto jak má být!

Hlavní závod B na 57 km s minimálním převýšením 486 m startoval stejně jako v předchozích letech na Masarykově náměstí, v historickém centru Znojma. Zatímco obě kratší distance trasa C a D (Fitness jízda), a i dětské závody ČT Déčko Junior Trophy začínaly v centru veškerého dění v Louckém klášteře.

Startovní výstřel hlavního závodu z Masarykova náměstí si vzal na starost starosta Znojma Jan Grois. Ještě předtím pozdravil všechny přítomné a seznámil je s aktuální situací na trase šéf pořadatelů Mirek Kučera. Pár sekund po půl dvanácté se dlouhatánský had závodníků dal konečně do pohybu. Tisícovku startujících Béčkařů vyprovázel na jejich pouť skandující a tleskající špalír fanoušků stojící od náměstí až podél dvoproudovky k první odbočce do terénu. Na vlastní oči mohli sledovat, jak obrovskou rychlost, místy i přes 70 km/h, dokáže vyvinout balík řítící se z asfaltového kopce.

 

V prvním krátkém stoupání za Oblekovicemi se už ale všichni zklidnili a startovní pole se začalo pomalu a jistě dělit na skupinky rozdílné výkonnosti. V úseku pod Načeratickým kopcem se v tu chvíli proháněl obrněný tank doprovázený vojenskou tatrovkou. Posádky obou vozidel cyklistům nadšeně mávaly a poháněly do dalších kilometrů. Spousta z nich si však myslela, že má snad halucinace a docela znejistěla, ještě když se k tomu zanedlouho přidal i výstřel. Závodníkům se mohlo zdát, že jsou zde nezvanými hosty a o to víc musí přidat na otáčkách. Celou situaci vtipně shrnul někdo z davu: „Jen do nás, je nás tu moc.“ Při průjezdu vinohradem naštěstí všem došlo, že se jedná o moderní způsoby hotařů (ostrahy vinic), jak ochránit dozrávající hrozny před nálety špačků.

Víceméně suché polní cesty jen místy připomínali tankodrom, kde ve vysokém tempu hrozily pády. Ještě než jezdci stačili dojet na první občerstvovací stanici v Jaroslavicích, potkala některé zúčastněné u Zámeckého rybníka jedna nepříjemnost. Rozdrážděný roj sršňů nebylo možné nikudy objet. Nezbývalo než v plné rychlosti do něj vjet a doufat, že zrovna vás nedostanou. Bohužel takových šťastlivců bylo málo a nezbývalo než pokračovat s jedním až třemi „džoganci“ dál, ale byli i tací, kteří museli kvůli alergické reakci z kola slézt. Účastníci trasy C na 32 km tento úsek naštěstí v plánu neměli.

 

Zhruba v polovině trasy přišla na řadu vrchařská prémie Hotelu PREMIUM****. Na nejprudším stoupání celého dne zvaném příznačně „Střecha“ si první tři bikeři a bikerky rozdali finanční odměnu. Téměř kolmice se dala zvládnout vysokofrekvenčním šlapáním na nejlehčí převod, tedy na kašpárka nebo zvolit méně populární způsob tlačení. Následoval průjezd viniční oblastí Ječmeniště kolem malého hrádku Lamplberg a poslední občerstvovací stanice s proslulou kuchyní a čerstvě chlazeným burčákem od místních Vrbovčáků.

Za Vrbovcem se začal terén zase trochu vlnit a to znamenalo jediné: cíl se pomalu blíží, může se valit na zbytek sil. Zatímco v první polovině závodu panovalo prakticky bezvětří, ve druhé půlce vítr zesílil. Vůbec nehrálo roli, jestli člověk jel ve skupině nebo ne. Právě na těchto místech bylo vidět mnoho jednotlivců, jak stíhají závodníky před sebou. Protivítr byl tak silný, že se všichni divili a byli překvapeni, proč jim to vůbec nejede. Ke konci už všem postupně docházely síly, hlavně po posledním výjezdu u Nového Šaldorfu. Zbýval ještě kamenitý sjezd mezi domy zpět na hlavní silnici a kolem hradeb až do cíle.

 

Absolutním vítězem Znojmo Burčák Tour Kooperativy 2018 se stal Pavel Boudný z formace České spořitelny Accolade, který to pro sebe v posledních metrech urval před dotírajícím Martinem Stoškem (Symbio+CE.Energy) a svým stájovým kolegou Matoušem Ulmanem. Ženskou kategorii přesvědčivě vyhrála Jana Pichlíková (Erste Premier Petr Čech MTB Team) před Klárou Pavelkovou (SupGirls).

V celém areálu a v okolí Louckého kláštera se po dojezdu shlukli kamarádi a přátelé ze všech tras ve stínu pod mohutným stromořadím, aby unikli ostrému sluníčku, umyli kola i sebe v Depu hlavního partnera závodu - pojišťovny Kooperativa a aby si pak za odměnu vychutnali v jídelně Modré zóny některou z dobrot kuchyně KPŽ. Děti se po svých závodech účastnily spousty her a soutěží v Dětském klubu a Modré zóně České spořitelny, připravená byla tradiční soutěž v dlabání dýní, pumptrack Chupa Chups, Bike Academy, malování na obličej a bohatá tombola. A nebylo by to Znojmo a Burčák Tour, aby se nekonala ochutnávka delikatesních kyselých okurek od „efka“, které dokonce každý závodník dostal ve sklenici při prezentaci jako milý dárek a aby zde nebyla možnost nakoupení a degustace slaďoučkého burčáku, moštu a plodů místních ovocnářů z Agro Stošíkovice.

Vyhlašování vítězů okořenily tři netradiční soutěže o nejrychlejší tandem, nejstaršího bikera/ku a o bikera/ku s nejvyšší váhou. Nejstaršímu závodníkovi bylo 81 let! Těžkou kategorii ovládl pán, který úspěšně absolvoval trasu B s úctyhodnou váhou 126 kg. Díky Moravo za krásný závod, díky pořadatelé za skvěle připravenou akci, díky všem, kteří jste si přijeli užít jeden z posledních závodů letošní série Kolo pro život. Příští rok si to ve Znojmě určitě zase zopáknem!
 

Martina K. Ptáková

Diskusní fórum pro: "Znojmo Burčák Tour Kooperativy"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Reklama

automobiloveDILY24.czTipy pro Vás

Galaxy série
 
SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Kolo pro život
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani
 
FOR BIKES - veletrh cyklistiky Praha

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama

Copyright 2007 Cykloserver.cz | | Tel.: (+420) 731 136 014

Design by OVX.cz


Reklama: Praktické láhve na pití botanela ze zdravotně nezávadného plastu