Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Oderská Mlýnice České spořitelny

18.9.2018 14:46

Předposlední sobotu v září si určitě udělejte čas na letošní předposlední závod seriálu Kolo pro život 2018. Z podniku Oderská Mlýnice se totiž dávno stala kultovní záležitost, kde by žádný správný biker neměl chybět.

Bookmark and Share

Ačkoliv jsou drsné a tajemné oderské hvozdy se zurčícími pramenem řeky Odry v v zapomenutém kraji Nízkých Jeseníků pro většinu závodníků vzdálené pěkných pár kilometrů od domova, stejně se rok co rok ve druhé polovině září sbalí, naloží kola a vyrazí směr Klokočůvek u Oder. Kdo se totiž jednou do slavné „Mlýnice“ zakousnul, touží se vrátit znovu vychutnat si jedinečnou akci. Důvodů je hned několik.
 
Na prvním místě je to bezesporu neskutečná fanouškovská atmosféra, na kterou jsou místní pořadatelé z 2K-BIKE CLUB Odry právem hrdí a rok co rok ji přiživují novými skvělými nápady. Od posledního ročníku uplynul už skoro rok, ale bikerům i divákům stále zní v uších zvuk stovek řehtaček, píšťalek, zvonců a plácaček spolu s nadšenými výkřiky moderátora v modré paruce i všech fanoušků, kteří tady, v nejslavnějším MTB kopci v ČR, odhodí svoji rezervovanost a z plna hrdla křičí, jásají, skandují a povzbuzují rovným dílem všechny závodníky na trati. Pravidelné údery paliček do bubínků různých velikostí obstarávají zase místní mladíci ze skupiny Crash drums.


A nejsou to jen zvukové vjemy, které nesmazatelně utkví v paměti účastníků, ty vizuální jsou zrovna tak ohromující. Na trase závodu se to hemží maskovanými ženštinami a muži, kteří se závodníkům a závodnicím zjevují na nejrůznějších místech trati jako čerti, lehké ženštiny, turecké tanečnice, kašpaři s rolničkami čí princezny. Vzduch počínajícího podzimu je provoněný prvním padajícím listím a také vůní v dálce se grilujícími burgery a klobáskami v zázemí. Nekonečně natažený kopec je navíc zhruba uprostřed rozpůlený pivním bufetem „V kopcu“, takže se borci na trase nemusí bát, že se na vrcholek doplazí dehydratovaní. Kelímek s pěnivým nápojem dostanou přímo do ruky. Mlýnice prověří výdrž, sílu a bojovného ducha všech jezdců, ale námahu jim vrchovatě vynahradí úžasný kotel na trati.


Další specialitou oblíbeného závodu jsou vzkazy a obrázky psané křídou na povrchu potem zkrápěného kopce. Místní děti a další příznivci MTB kreslí již týdne dopředu, další možnost mají doprovody závodníků během pátku a v sobotu ráno před startem. Stačí si u pořadatelů vyzvednout křídy, pěšky vyrazit vzhůru a na viditelném místě zpevněné cesty zvěčnit to, co bikery nejvíce povzbudí. Kreativitě se meze nekladou.

V posledních letech přibyla k závodním trasám B (56 km) a C (33 km) s Mlýnicí nová nezávodní vyjížďka pro pohodáře, seniory a rodiny s dětmi – tzv. Fitness jízda (trasa D). Ta naopak měří pouhých 13 km, takže ji zvládne při převýšení 350 m.n.m. opravdu každý, navíc míří na místní farmu s krásným výhledem a občerstvovací stanicí. Tady určitě každý rád zastaví, sleze z kola, odpočine si a ochutná sýry z domácí sýrárny, pokochá se pohledem na pasoucí se stáda koní a s dětmi navštívit domácí zvířátka.

Po stejné 13 km dlouhé trase v první vlně vystartují děvčata a kluci ve věku 8 – 16 let na svůj dětský maraton. Junior Trophy Marathon má v Odrách letos premiéru a pořadatelé jsou zvědaví, kdo z mladých závodníků a závodnic zastaví na občerstvovačce a kdo dá přednost boji o stupně a dobrému umístění.


Svoje závody mají v Odrách tradičně i malé děti. V sobotu dopoledne roztočí své stroje děti ve věku 1 – 13 let v rámci seriálu ČT :D Junior Trophy na rozlehlé louce vedle zázemí. Benjamínci na odrážedlech startují zdarma, všechny děti dostanou v cíli pamětní medaili, ti nejrychlejší budou vyhlášení na pódiu a odměněni.

Úžasnou atmosféru má také zázemí závodu v romantickém areálu dětského tábora Spálovský mlýn. Zde uprostřed přírody bez jakéhokoliv doteku města a dopravy jsou rozestavěné stany se všemi službami seriálu Kolo pro život, svými dobrotami a produkty ale potěší i další stánky místních prodejců s krajovými specialitami. A tak kromě známého cateringu KPŽ pořídíte třeba tradiční frgály se všemi možnými příchutěmi, poctivě nadité burgery, sladký i slaný popcorn, cukrovou vatu, něco ostřejšího na rozehřátí a další laskominy.

Areál Spálovský mlýn letos se změnou majitele prochází postupnou modernizací, a tak se závodníci mohou nově těšit na zrekonstruované sociální zařízení a sprchy v hlavní budově. Areál byl také zbaven mnohaletých  náletů a starých vetchých vzrostlých dřevin, takže  je výrazně prosvětlený, zvětšila se i volná plocha. Co zůstalo beze změn, jsou dřevěné chatky. Závodníci klasici a milovníci retra tedy mohou jásat - i letos, pokud se přihlásíte včas, pořídíte ubytování v tradičních čtyřlůžkových chatkách přímo v areálu, jako už 17 let v řadě za sebou.


On-line se můžete výhodněji registrovat do závodu do 19. 9. 2018 na www.kolopro.cz

Partnery závodu jsou Moravskoslezský kraj, město Odry, závod finačně podpořily Vojenské lesy a statky ČR. Přijeďte s kolem otevřít barevný podzim do Oderských vrchů!

 

Martina K. Ptáková

Diskusní fórum pro: "Oderská Mlýnice České spořitelny"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |