Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Krádež kola zažil každý čtvrtý Čech, většina lidí ale do zámku investuje jen pár stovek

9.5.2019 06:59

Každý čtvrtý Čech má zkušenost s tím, že mu zloději ukradli jízdní kolo, 5 % lidí se tato událost dokonce stala opakovaně. Vyplývá to z průzkumu pojišťovny Generali.

Bookmark and Share

Přestože průměrná škoda u krádeží jízdních kol, hlášených Policii ČR, přesahuje 20 000 korun, je téměř 70 % cyklistů do zámku na kolo ochotno investovat nejvýše 500 korun. Laciné zámky ale kolo neochrání, varuje na začátku cyklosezóny společnost FAB.

„Nejlevnější zámky v hodnotě 100 nebo 200 korun zloděj jednoduše překoná,“ říká bezpečnostní expert společnosti FAB Pavel Michálek. Problém ale není pouze v kvalitě cyklistického zámku. „Třetina lidí sice skladuje kolo za zamčenými dveřmi – například ve sklepě, kůlně nebo garáži – ale tam už kolo nezamkne. Když se zloděj dostane do tohoto prostoru, obvykle méně chráněného než vstupní dveře do domu či bytu, nic mu nebrání kolo v hodnotě desítek tisíc korun ukrást,“ vysvětluje Michálek a dodává: „Již za cenu kolem 500 korun přitom lze pořídit kvalitní lankové zámky, které zloděje podstatně zdrží, nebo rovnou odradí. Takové zámky mohou být opatřeny cylindrickou vložkou nebo kódovým mechanismem a pleteným ocelovým lankem,“ dodává.


U dražších kol expert doporučuje zakoupit dražší zámek, pokud možno doplněný instalací sledovacího zařízení, například chytrých kamer. „Při zaparkování kola na odlehlejším místě je vhodné použít zámek vyšší bezpečnostní kategorie s řetězem odolným proti štípání, řezání i rozbití a s kaleným zámkem. Naprosto nezbytné je ale také zvolit vhodný objekt, ke kterému kolo zamkneme, dodává Michálek, podle něhož bývá problémem i to, že zloději jednoduše odstraní či překonají předmět, k němuž bylo kolo zamčeno.

Cyklisté také zpravidla nemají svoje kolo pojištěné. Samostatně nebo v rámci jiného pojištění (typicky pojištění domácnosti) má kolo pojištěno jen 15 % respondentů průzkumu. „Na pojištění jízdních kol cyklisté příliš nepamatují, přitom objasněnost krádeží kol hlášených policii je přibližně jen čtvrtinová. Drtivá většina cyklistů tedy nedostane zpět ani své kolo, ani finanční náhradu,“ uvádí Jan Marek z pojišťovny Generali.

Zámek a pojistku je možné doplnit i některou z dalších možností, jak posílit ochranu jízdního kola před odcizením, například registrací kola na místním oddělení Policie ČR nebo ve speciálním registru, díky němuž je možné jej snadněji identifikovat. Registrovaná kola jsou opatřena štítkem, což může případného zloděje odradit.


8 tipů, jak ochránit kolo před krádeží

  1. Zapište své kolo do registru. Každé jízdní kolo má sériové číslo, které můžete zapsat do registru CEREK za 99 Kč na 5 let. Při krádeži kola máte větší šanci, že se k vám vrátí. Navíc dostanete nálepku potvrzující registraci, což řadu zlodějů odradí.
  2. Sundejte z kola všechny cennosti. Cyklopočítače, navigace a další technické hračky zbytečně lákají pozornost zlodějů.
  3. Dobře si vyberte místo pro odložení kola a zamkněte jej. Na rušných prostranstvích se pohybuje hodně lidí a je pravděpodobnější, že si někdo všimne, pokud tam začne někdo mávat kleštěmi. V temné uličce bude mít zloděj podstatně více času a klidu.
  4. Dejte pozor, k čemu kolo poutáte. Byli byste překvapeni, kolik lidí sice použije skvělý řetěz i zámek, kolo ale připoutá k dopravní značce, o kterou se stačí jen lehce opřít a odstranit ji. Kolo musí být připevněno k něčemu, s čím skutečně nejde hnout. (Tip: pletivový plot to skutečně není.)
  5. Častým terčem zlodějů jsou sklepy, garáže či chaty, kde lidé kola často nechávají stát volně a pro zloděje je to pak snadná a vítaná kořist. I ve vašem sklepě či garáži se vyplatí kolo zamknout k nějakému pevně zakotvenému předmětu. Pár sekund navíc vás může uchránit velké nepříjemnosti.
  6. Pořiďte si pořádný řetěz: musí vydržet dlouhodobý pobyt v dešti i mrazu, aniž by zrezavěl. Kromě toho se nesmí rozpadnout, sotva se na ně zloděj se štípačkami jen křivě podívá. Speciální řetězy odolné proti řezání, štípání i úderům kladivem prodává firma Assa Abloy.
  7. Bez zámku nejste nic. Sebelepší řetěz nebo ocelová tyč nejsou nic platné, když zloděj snadno rozlomí laciný zámek. I ten proto musí být dokonale kalený a odolný proti všem možným nepravostem. Kvalitní zámky s příznivou cenou vyrábí tradiční česká značka FAB. Existují ale i speciální zámky na kola. Například ocelový zámek Yale má pletené ocelové lanko dlouhé 1,2 metru o průměru 8 mm, chráněné plastovým pouzdrem. Zámek je zabezpečen čtyřmístným číselným kódem, který lze kdykoliv změnit. 
  8. Nechte kolo sledovat. I když už vám bicykl ukradnou, můžete mít přehled, kde se s ním zloděj pohybuje. Existuje řada sledovacích zařízení vysílajících průběžně informaci o své poloze. Stačí na kolo vhodně umístit malou krabičku a platit drobnou částku za datové služby spojené s hlášením polohy.

- inzerce -

Diskusní fórum pro: "Krádež kola zažil každý čtvrtý Čech, většina lidí ale do zámku investuje jen pár stovek"

Názor Autor Datum a čas
RE: Krádež kola zaži... Delaney 3. 6. 2020, 17:10
RE: Krádež kola zažil každý čtvrtý Čech, většina lidí ale do zámku investuje jen pár stovek
Asi nejlepší prevencí krádeží kol by bylo mít funkční policii. Protože pokud zloději ví, že na 80% je policie nechytne, tak se v podstatě nemají čeho bát..

Související publikace

Žádné doporučené mapy

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

Odkazy

Reklama



Tipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

Reklama





Copyright 2007 - 2024 Cykloserver.cz |