Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Na kole a v kajaku kolem světa

7.10.2019 13:09

Je tomu téměř rok, co vyšla mladému cestovateli Matěji Balgovi jeho prvotina. Vyšla tak trochu mimo hlavní zájem tradičních cyklistických médií. Proč? Zřejmě hlavně proto, že se nejedná o klasický cykloturistický cestopis, ale o spojení fyzického cestování s autorovou cestou duševní. Pojďme si představit knihu, kterou můžete do konce října vyhrát v soutěži na Cykloserveru.

Bookmark and Share

Noc je velice dlouhá a mrazivá (Albánie) - O balkánských nocích

 

Do cykloturistického cestopisu má kniha "Saudade – Na kole a v kajaku kolem světa" daleko už tím, že obsahuje pouze 3 fotografie, abyste "radši ždímali fantazii, než se kochali krajinkama" (slovy autora). A rozhodně to není proto, že by Matěj nepoužíval na cestách fotoaparát. Naopak, z cesty si přivezl velké množství zajímavých fotek. Je to jasný autorův záměr. Fotky z cesty si můžete prohlédnout na blogu, který začal Matěj Balga psát, když vyrazil na cestu.

 

Příspěvky z blogu tvořily jakýsi základ pro celou knihu, kterou Matěj dokončoval poté, co se po třech letech vrátil z cesty.  A proč se vlastně na cestu vydal?

 

Na začátku byla jedna dívka, zlomené srdce, vážná nemoc a kolo z bazaru. Psal se říjen 2014, když Matěj Balga vybral osm set dolarů a vydal se hledat ztracenou lásku a léčit své rány tam, kde ožívají romány Jacka Kerouaca a kde dny začínají dříve.

Hedvábnou stezkou projel Evropou a Asií, pracoval v čínském baru, projel pod polární září Aljašky a Yukonu, stal se bezdomovcem v San Franciscu, vyzval neprostupnou džungli Darién, na nafukovacím člunu přeplul Karibské moře z Panamy do Kolumbie, ztroskotal a přišel o všechno, aby začal zase znovu a proplul Amazonskou džunglí od Pacifiku až k Atlantiku a nakonec projel Saharou až zpět k břehům Evropy.

To je Matějova tříletá filosofická cesta nejen kolem světa, ale především do nitra jeho duše, za poetikou a smyslem života.

 

Knihu můžete vyhrát do konce října v soutěži Cykloserveru »

 

Jako ukázky z knihy si můžete přečíst příspěvky na blogu a nebo stáhnout oficiální ukázku Všechny cesty vedou do Říma od vydavatelství Albatros Media.

 

Co je tajemné Saudade?

"Lehce melancholický pocit neúplnosti spojený se strádáním v důsledku nepřítomnosti někoho nebo něčeho, opuštění míst nebo věcí nebo absence nějakých dříve prožitých zážitků či potěšení. Také nostalgická touha být nablízku někoho či něčeho, co je vzdálené nebo bylo ztraceno; láska, která zůstává."

Magický autobus na Aljašce - V aljašské divočině jsem došel k poznání č. 142

 

Foto: Matěj Balga

Diskusní fórum pro: "Na kole a v kajaku kolem světa"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Související články

Žádné související články

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |