Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

V soutěži Sportovní fotografie roku už podruhé zvítězil Michal Červený

10.2.2020 14:32

Sportovní fotografií roku 2019 se stal černobílý snímek ze závodu horských kol od volného fotografa Michala Červeného. Zajímavá kompozice vznikla krátce po startu Světového poháru v Andoře, kde se početné závodní pole ztrácelo ve zvířeném prachu.

Bookmark and Share

„Ocenili jsme, že fotografie nejlépe vystihuje dřinu nutnou k podání skvělého sportovního výkonu, protože sportovci nesoutěží jen v ideálních podmínkách, ale i ve chvílích nesmírně náročných. Šampióny dělá právě to, že takové chvíle oddřou a zvládnou,“ řekla předsedkyně poroty Alice Němcová Tejkalová, děkanka Fakulty sociálních věd UK.

Michal Červený: Světový pohár horských kol v Andoře


Výsledky fotografické soutěže zveřejnil Klub sportovních novinářů na vernisáži, která se konala na pražské Staroměstské radnici. Bilanční výstavu Sportovní fotografie roku 2019 doplňují dvě ucelené přehlídky. Letošní návrat olympijských her do Tokia připomene unikátní výstava fotografií Karla Nováka, který doprovázel československé sportovce na stejném místě při OH v roce 1964. Fotografie jsou vystaveny díky digitalizaci fotoarchivu Českého olympijského výboru.  Druhá výstava patří Lukáši Bíbovi, jenž jako loňský vítěz dostal právo představit další své fotografie.


Soutěž Sportovní fotografie roku navazuje na obnovenou tradici výročních fotografických přehlídek založenou legendami novinářské fotografie v roce 1971. Do soutěže, kterou každoročně vyhlašuje Klub sportovních novinářů a pořádá agentura Seven Days Agency, se letos přihlásilo 55 profesionálních fotoreportérů, kteří poslali celkem 567 snímků. Vedle hlavní soutěže byly ve hře také dílčí ceny v kategoriích Fotbal, Ostatní sporty, Portrét, Motorismus a Série.  V poslední kategorii Sport v Praze, vyhlašovanou Hlavním městem Praha, vítěze vyberou sami návštěvníci výstavy.

Lukáš Kaboň: Mistrovství Evropy žen v softballu v Ostravě


 „Od obnovení této tradiční soutěže Klubu sportovních novinářů před třemi lety se hlásí každý rok více autorů s více fotografiemi, což je maximálně potěšující. Stejně jako kvalita přihlášených fotek, rozhodně bylo z čeho vybírat," říká Alice Němcová Tejkalová. „Další ročník ukázal, že oživení této soutěže bylo dobrým krokem. Kvalita i množství přihlášených prací oproti loňskému roku vzrostly, předkládané práce sportovních fotografů jsou na profesionální úrovni,“ dodala.


Předloni získal Michal Červený hlavní cenu za fotografii, kterou při cyklistickém závodě Cape Epic pořídil z vrtulníku, letos se pro změnu uchýlil 300 metrů od trati a fotografoval z terasy domu na protější straně malého sedla. „Původní záměr zachytit hada bikerů sjíždějících sjezdovku zmizel během několika vteřin v prachu, který se v mimořádném suchu nad tratí rozvířil. Vznikla však tato neobvyklá fotografie,“ přiznal Michal Červený. „Myslím, že dobře zachycuje ten chaos a stres, který nastává po startu takového závodu.“

Dominik Bakeš: Slavia – Kluž, radost Jana Bořila po vstřeleném gólu

 

Předsedkyně poroty prozradila, že estetika vítězné fotografie připomíná svým způsobem i díla brazilského mistra černobílé fotografie Sebastiaa Salgada. „Neplánoval jsem černobílý snímek, ale v originálu byl žluto-šedý, tak trochu bezbarvý, proto jsem ho převedl do černobílé,“ přiznal Michal Červený.


V kategorii Portrét získal ocenění Michal Sváček z MF DNES, v kategorii Fotbal vyhrál Dominik Bakeš z deníku Sport, v kategorii Ostatní sporty volný fotograf Jan Kasl, nejlepší motoristický snímek zachytil volný fotograf Martin Kozák a nejlepší sérii nafotil Lukáš Kaboň z Moravskoslezského deníku. Čestná uznání získaly hned dvě práce Michala Beránka z deníku Sport a jedna Lukáše Kaboně.


„Je báječné, že se historické prostory Staroměstské radnice znovu otevřely Sportovní fotografii roku a že obnovená soutěžní přehlídka přitahuje stále větší pozornost profesionálních fotoreportérů sdružených v Klubu sportovních novinářů,“ řekl předseda Klubu sportovních novinářů Zdeněk Pavlis. „A že jde o přehlídku té nejvyšší profesionální úrovně dokazuje ocenění, které převzal jeden z renomovaných českých fotoreportérů Roman Vondrouš, redaktor ČTK a člen KSN, v předvečer pražské vernisáže v Budapešti. V celosvětové soutěži AIPS Sport Media Awards zvítězil s neopakovatelnými záběry z Velké pardubické, což přesvědčivě vypovídá, jak vysokých kvalit česká sportovní fotografie dosahuje.“

Jan Kasl: Tomáš Dostál ve finále závodu Ironman na Havaji


I letos bude mít výstava dobročinný přesah. Ve spolupráci s Českou olympijskou nadací bude zorganizována dražba vítězných snímků na portálu sportovniaukce.cz. Výtěžek poputuje na podporu mladých sportovců, kterým v jejich aktivitách brání nedostatek peněz. Po ukončení výstavy budou navíc vystavené snímky věnovány sportovním subjektům provozovaným Hl. m. Prahou a opět podpoří Českou olympijskou nadaci.

Výsledky soutěže Sportovní fotografie roku 2019

  • Hlavní cena - Michal Červený: Světový pohár horských kol v Andoře
  • Fotbal -  Dominik Bakeš: Slavia – Kluž, radost Jana Bořila po vstřeleném gólu
  • Ostatní sporty -  Jan Kasl: Tomáš Dostál ve finále závodu Ironman na Havaji
  • Portrét -  Michal Sváček: basketbalista Pavel Pumprla
  • Motorismus - Martin Kozák: Dragster
  • Série - Lukáš Kaboň: Mistrovství Evropy žen v softballu v Ostravě
  • Zvláštní ceny poroty - Michal Beránek: Královská radost; Michal Beránek: Box v Arkádách; Lukáš Kaboň: MS v para hokeji 2019 v Ostravě

Oceněné fotografie »

Michal Sváček: basketbalista Pavel Pumprla

 

Kdo je kdo?


Vítěz hlavní kategorie Michal Červený (*1986), volný sportovní fotograf, zaměřuje se především na cyklistiku. Spolupracuje s Mezinárodní cyklistickou federací (UCI), Českou asociací tělesně handicapovaných sportovců, několika profesionálními týmy, sportovními značkami a publikuje také v odborných časopisech. Na soutěži Czech Press Photo v roce 2016 vyhrál kategorii Sport a získal cenu ČTK, vyhrál soutěž Sportovní fotografie roku 2017 a 2019.


Předsedkyně poroty Alice Němcová Tejkalová je děkankou Fakulty sociálních věd UK v Praze. Profesně se zabývá sportovní žurnalistikou, mediálním zpracováním menšinových témat, vztahem mezi vzděláváním novinářů a praxí a podmínkami, které novináři v Česku mají pro svou práci. V minulosti byla zaměstnankyní Redakce sportu České televize.


V porotě dále zasedli olympijská vítězka v běhu na lyžích Kateřina Neumannová, fotografové (a bývalí vítězové soutěže) Herbert Slavík, Jiří Pekárek, Jaroslav Legner a zástupce KSN Jan Tauber.

Martin Kozák: Dragster


Výstava na Staroměstské radnici


Výstavu Sportovní fotografie roku na Staroměstské radnici slavnostně odstartovala vernisáží v úterý 4. února. Návštěvníkům bude přehlídka přístupná od středy 5. února do 29. března, otevřeno bude každý den od 10.00 do 19.00 hod.
 

Dorota Vlková

Diskusní fórum pro: "V soutěži Sportovní fotografie roku už podruhé zvítězil Michal Červený"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2022 Cykloserver.cz |