Česká verze English version
Cykloserver.cz

Aktuality

Skončila výzva Do práce na kole

5.6.2020 09:59

S koncem května skončil i 10. ročník výzvy Do práce na kole. Účastníci v úterý ráno oslavili konec květnové výzvy snídaní Do práce na kole na pražské Náplavce. Na tu dorazili nejen desítky účastníků akce a samotní organizátoři, ale i náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr.

Bookmark and Share

"Chtěl bych poděkovat organizátorům akce Do práce na kole za práci, kterou odvádějí v propagaci cyklistiky. Právě využívání kola a pěší chůze je pro nás velmi důležité obzvlášť teď, kdy lidé v důsledku strachu z koronaviru odcházeli z MHD. Minulý týden jsme zaznamenali víc než dvojnásobný počet cyklistů oproti stejnému týdnu v minulém roce. Doufám, že ta čísla dále porostou a my se tomu snažíme přizpůsobit, včetně investic Prahy do cykloinfrastruktury," přivítal snídající cyklisty Scheinherr. 

Uskutečnit výzvu Do práce na kole v tradičním květnovém termínu byla skutečně výzva. Organizátoři ze spolku AutoMat se rozhodli rozvolnit pravidla, a do soutěžního systému bylo nově možné zapisovat či nahrávat také bezmotorové cesty na nákup, procházku se psem nebo i domácí cvičení.

"Loni se do akce zapojilo bezmála 20 000 účastníků, letos jsme byli vzhledem k okolnostem nadšení i z necelých 16 000. Ještě v březnu v době registrací jsme totiž zvažovali i zrušení celé akce. To by ovšem bylo pro výzvu a možná i celý spolek likvidační," popisuje hlavní koordinátor Jan Haruda.

Naopak cestování "na vlastní pohon" dostalo během jarních měsíců zcela nový rozměr. "Kolo, chůze a běh se ukázaly i během největší krize jako nejbezpečnější a nezdravější dopravní prostředky. Kromě toho, že se člověk nedostal do blízkého kontaktu s desítkami dalších lidí, tak pravidelný pohyb funguje jako prevence nemocí a navíc nevznikají emise, které zhoršují průběh i samotného onemocnění covid-19," doplňuje Haruda.

Kompletní vyhlášení výsledků Do práce na kole 2020 včetně vylosovaných vítězů se uskuteční 17. 6. 2020 v RouBike Coffee v Modřanech. Večírku bude předcházet společná cyklojízda z centra města.    

A teď už čísla za 2020:

  • celá republika (50 pořadatelských měst): téměř 16 000 účastníků 
  • Praha: téměř 6000 účastníků
  • celá republika: 2700 společností (firmy a instituce)
  • celá republika: 490 562 843,0 g ušetřeného CO2
  • celkem 3 800 000 km překonaných "na vlastní pohon"  - na kole, koloběžce, pěšky, poklusem (5 x víc km zdoláno na kole a koloběžce než pěšky a poklusem)
  • Celkem 400 000 bezmotorových cest
  • V Praze lehce nadpoloviční většina cest na kole oproti chůzi a běhu, zato ale na kole zdolávány větší vzdálenosti (v Praze průměrně 4,5 km na chůzi a běh a 15 km na kolo)
  • V Praze letos naježděno na kole víc km než loni (zřejmě díky možnosti zapisovat si i nepracovní cesty)
  • Jen ve dvou městech se častěji chodilo a běhalo, než jezdilo na kole. Z 50 pořadatelských měst to je Jablonec a Ústí nad Labem.
  • Nejvyšší procento obyvatel zapojených do Do práce na kole vzhledem k počtu obyvatel mají Otrokovice. 

Anna Kociánová

Diskusní fórum pro: "Skončila výzva Do práce na kole"

Názor Autor Datum a čas
V diskuzi zatím není vložen žádný příspěvek.

Fotogalerie

Žádné fotogalerie

ReklamaTipy pro Vás

SHOCart liga - seriál MTBO závodů pro veřejnost
 
Phone Maps - Svět doslova na dlani

Vyhrajte s námi

Partneři

SHOCart - outdoorové mapy všeho druhu freytag & berndt Acepac - bikepacking equipment Česká Mountainbiková Asociace Rychlebské stezky Cyklisté vítáni - síť certifikovaných zařízení pro cyklisty

Najdi tip na výlet

v turistické oblasti
podle průchozího místa
podle typu aktivity

Kalendář

Novinky z knihovny

ReklamaPhoneMaps


Copyright 2007 - 2023 Cykloserver.cz |